Wpis z mikrobloga

#bekazkatoli #4konserwy #neuropa #polska #wiara #chrzescijanstwo

O przynależności do danej religii nie świadczy przestudiowanie wszystkich religijnych książek i zapoznanie się z doktrynami religijnymi wszystkich religii na ziemii. Zależy to tylko i wyłącznie położenia geograficznego i wychowania.

Wiara człowieka w żaden sposób nie jest racjonalna. To tylko kulturowy gen, mem przekazywany w formie socjalizacji.
Pobierz Ordo_Publius - #bekazkatoli #4konserwy #neuropa #polska #wiara #chrzescijanstwo

O ...
źródło: comment_1640612976OahlhVH2oOhh1Oyv0hsvj5.jpg
  • 100
@Ordo_Publius: no jak mam obstawiać kto wygra wybory to prędzej obstawię pis albo po a nie psl. przecież każdego dnia jakieś szacunki wykonujemy, inaczej się nie da żyć. dla mnie to też nie za bardzo jest argument, że skoro mogę się pomylić to nie będę dokonywał wyborów w ogóle
@Gewebef: I nie wybierzesz partii Samoobrona mimo tego, że mogła mieć rację, ale już nie możesz jej wybrać.

Bo partia Samoobrona przestała istnieć tak samo jak przestały istnieć wymarłe wiary.

(Oczywiście nie powinno się tego brać na chłopski rozum. Najgorsze jest porównywanie rzeczy wgl ze sobą niepowiązanych)

Samo to, że przez setki lat ludzie wierzyli w coś, co współcześnie wymarło i nikt tego nie kultywuje powinno dawać jakieś refleksje. Co się
@Ordo_Publius: na to wymieranie można odpowiedzieć chociażby w taki sposób, że to się nie trzyma kupy, żeby wszechmogący byt chcąc cokolwiek przekazać ludzkości odniósł porażkę i wszystkie zapiski czy pamięć po nim przepadły
@solo_living_yolo:

jak przeczytasz torę Koran i Biblię to i tak zostaniesz ateistą

XDDDD Nie, nie zostaniesz. Zostaniesz jeśli podejdziesz do niej jak do kroniki historycznej albo zwykłej książki, a nie do zbioru różnych dzieł z epoki, oczywiście bez rozpoznania kontekstu kulturowego i literackiego.
@deeprest: no to w indiach nie wyparł (w każdym razie nie w takiej mierze jak w innych miejscach), co nie zmienia tego, że wyparł historycznie i religie monoteistyczne stały się dominujące globalnie (a nawet nie tyle tylko monoteistyczne co abrahamowe). a to że chrześcijaństwo się zdegradowało to prawda, ale każda wielka religia mutuje na wiele gatunków i ciężko żeby było inaczej
O przynależności do danej religii nie świadczy przestudiowanie wszystkich religijnych książek i zapoznanie się z doktrynami religijnymi wszystkich religii na ziemii. Zależy to tylko i wyłącznie położenia geograficznego i wychowania.

Wiara człowieka w żaden sposób nie jest racjonalna. To tylko kulturowy gen, mem przekazywany w formie socjalizacji.


@Ordo_Publius: podobnie jest np. z poparciem dla rozumianych po zachodniemu praw człowieka.

Prawa człowieka nie są w żaden sposób racjonalne. To tylko kulturowy gen
@Ordo_Publius: No i co to za odkrycie? Chyba logiczne, że wszystkich nie poznasz i żyjesz według tej wiary co cię wychowano. Z nauk ścisłych przeczytałeś każdą możliwą książkę, żeby wyrazić o nich zdanie w 100%? No chyba nie.
@Ordo_Publius znam dwóch Polaków, którzy przekonwertowali się na islam. to tylko moje osobiste doświadczenie, malutkie, ale świadczy o istnieniu ludzi, którzy zrobili to słynne przestudiowanie książek religijnych i się na coś zdecydowali xD Nie wspominając o sytuacjach takich jak obecny rozwój chrześcijaństwa w Chinach, które nigdy nie było religią dominującą, a nawet było szykanowane. Bądź też inny przykład z tematu, który każdy zna, bo jest wykładany w podstawówkach - czy wg ciebie
konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@Ordo_Publius: fakt-taki np. B. Obama-pierwszy czarnoskóry prezydent USA. Urodził się z imieniem "Hussein".

Był wychowywany bodajże w tradycji muzułmańskiej gdzieś na skraju świata religii islamskiej-w okolicy indonezji. Choć pewnie jego przodkowie byliby dla muzułmanów murzynami do czarnej roboty.

A w Stanach dość dobrze zasymilował się z kulturą i religią innych białych ludzi, którzy przewodzili amerykańskiej kulturze z przywiezionym ze sobą łacińsko-chrześcijańskim "bagażem" kulturowym.

Nawet ze zgoła innym alfabetem czy ubiorem. I
konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@kombinerki42: nic nowego pod słońcem-od niepamiętnych czasów ludzie jak się ze sobą stykali i handlowali-tak uczyli się wzajemnie języków, wymieniali pismami i przedmiotami, podpatrywali zwyczaje u innych () dlaczego niby przyjmowanie religii miałoby podlegać innym prawidłowościom?
@janinapomidor to OP twierdzi, że taka asymilacja i wymiana kulturowa nie istnieje, bo niby ludzie mają całe życie taką religię, jaką mieli ich rodzice( . ര ʖ̯ ര . ) ja tam się zgadzam, ale trzeba też zauważyć, że w obecnych czasach przyjmowanie religii może się całkiem różnić od przyjmowania kultury - wszelkie białe laski nazywające się buddystkami, wspomniani polacy-muzułmanie, choć przy diasporze muzułmańskiej 20k na kraj 40mln
@Ordo_Publius: urodziłem się w ateistycznej rodzinie, a jednak po przeczytaniu pewnej księgi religijnej zostałem członkiem jakiejś religii, pyk, pomimo szykanowania ze strony najbliższych krewnych ( ͡° ͜ʖ ͡°). po prostu zaakceptuj, że ludzie mają różne przeżycia, doświadczenia, osobowości XDD. podchodzisz do tego z uporem czterolatka, który nie potrafi spojrzeć na więcej niż tylko własną perspektywę, bo od razu uważasz, że jeno twoja jest prawidłowa. get better