Wpis z mikrobloga

#bekazkatoli #4konserwy #neuropa #polska #wiara #chrzescijanstwo

O przynależności do danej religii nie świadczy przestudiowanie wszystkich religijnych książek i zapoznanie się z doktrynami religijnymi wszystkich religii na ziemii. Zależy to tylko i wyłącznie położenia geograficznego i wychowania.

Wiara człowieka w żaden sposób nie jest racjonalna. To tylko kulturowy gen, mem przekazywany w formie socjalizacji.
Pobierz Ordo_Publius - #bekazkatoli #4konserwy #neuropa #polska #wiara #chrzescijanstwo

O ...
źródło: comment_1640612976OahlhVH2oOhh1Oyv0hsvj5.jpg
  • 100
to że są podobne czy wspólne historie to jeszcze nie pokazuje co z czego wzięło, albo czy w ogóle wzięło (mogą też opisywać niezależnie to samo).


@Gewebef: no ale Sumerowie chyba byli trochę wcześniej niż żydzi? więc wiadomo kto od kogo skopiował, nawet jeśli trochę pozamieniał w swojej historii.

wpływy pogańskie, jak święta oczywiście z czasem dochodzą, bo jak miałoby być inaczej.


@Gewebef: no dochodzą bo tak łatwiej przekonać niewierzących
narracja OPa o niemożliwości ogarnięcia tematu nie do końca odpowiada rzeczywistości, bo politeizmy można w dużej mierze wrzucić do jednego wora.


@Gewebef:
Ale wystarczy wziąć dwie największe grupy wyznaniowe: chrześcijaństwo i islam i już mamy kilka miliardów ludzi, których wierzeń nie da się pogodzić.
Osoba postronna, która chciałaby obiektywnie ocenić która z nich jest prawdziwa nie ma takiej możliwości, bo każda twierdzi, że to ona jest prawdziwa, a wyznawcy drugiej są
@Rozbrykany_Kucyk: akurat to jest bardzo łatwe, biblia to dziesiątki autorów piszących przez setki lat ciągłą historię ze wspólnymi wątkami w starożytności podczas gdy koran spisał jeden gościu w średniowieczu w VII w. twierdząc że wszystko co było przed nim to sfałszowali a mu nagle jakieś widziadło z nieba podyktowało jak to było na prawdę
@WhiskeyIHaze: mojżesz spisał historie poprzedzające istnienie żydów, wykopaliska z tabliczkami nawiązującymi do tych historii to odkrycia zeszłego wieku i nie ma tego aż tak wiele, na takich szczątkowych informacjach to trzeba ostrożnie z wyciąganiem wniosków.
historyjki o tym że elohim i jahwe to dwaj różni bogowie to jakaś tam hipoteza która wcale nie znajduje szerokiego uznania, sporo jest takich teorii spiskowych na jutube z żółtymi napisami
tak. rzymska, egipska czy grecka mitologia, którą narzucali jak podbili dany kraj.


@WhiskeyIHaze: Masz jakieś źródła, że "narzucili"? Komu narzucili i w jaki sposób? Administracyjny? Zabraniali jakoś innych religii?

Chociaż bardziej zmieniali nazwy bogów bo byli tacy sami tylko inaczej nazwani.


Innymi słowy, religie politeistyczne na różne sposoby inkorporowały bóstwa. Exactly my point.

no na chrześcijaństwo też były. Chrzest Polski czy krucjaty Ci coś mówią?


Nie o tym była mowa, tylko
Masz jakieś źródła, że "narzucili"? Komu narzucili i w jaki sposób? Administracyjny? Zabraniali jakoś innych religii?


@Andreth: no w taki, że zamiast wierzyć w ichniego boga słońca to mieli wierzyć w Jowisza.
w sumie to bardziej nie zgadzałem się z

Gdy jesteś politeistą, siłą rzeczy akceptujesz to, że inni czczą innych bogów niż ty i nie starasz się tego zmienić, bo i po co?


Bo to nie do końca prawda. Oni
zarzut do żydów że używali słowa elohim to jak zarzucić polakom że używają słowa bóg a muzułmanom allah


@Gewebef: co? ja ci piszę, że pierwsze wzmianki o cywilizacjach to sumerowie i oni wierzyli w wielu bogów. Ja nie zarzucam żydom, że używali sobie kilku nazw na boga bo to normalne jest.
i to się w żaden sposób nie kłóci z żydowską tradycją, oni też twierdzą że ich protoplaści byli w mniejszości


@Gewebef: czyli wierzyli w wielu bogów? czy o czym ty piszesz? bo ja nadal twierdzę, że pierwsze religie to religie politeistyczne.
no w taki, że zamiast wierzyć w ichniego boga słońca to mieli wierzyć w Jowisza.


@WhiskeyIHaze: Cierpliwie pytam: kiedy to starożytni Egipcjanie, Grecy czy Rzymianie zakazywali wierzyć w jakiegokolwiek boga, jakimi środkami to robili (edykty jakieś były?) i skąd to rzekomo wiadomo? Mnie nic takiego nie jest wiadomo. Np. egipski Amon miał świątynie w Tebach i Sparcie. Że (niektórzy) późniejsi Grecy uważali go za tożsamego z Zeusem, to było ich przekonanie
@Gewebef:
Czyli do kryterium następstwa w czasie dorzucasz kryterium liczebności wyznawców. Nadal nie ma to żadnego przełożenia na prawdziwość żadnej z tych religii. A to jest to co mnie interesuje. To, że coś jest uznawane przez większość populacji, albo że coś jest głoszone później niż coś wcześniejszego to nie są argumenty za prawdziwością danego wyznania.
@Andreth chodziło mi o to co przekazuje kościół: Żydzi jako gorsi w Egipcie i potem prześladowania chrześcijan w Rzymie.
Ale przyznaje 100% temu co piszesz. Chociaż dla mnie to właśnie zawsze chodziło o to, że nie mieli do tego problemu bo to byli Ci sami bogowie. A jednak Islam, Katolicyzm i Żydzi z sobą poniekąd walczą bo nie uznają swoich proroków/dogmatów. Albo bardziej walczyli
chodziło mi o to co przekazuje kościół: Żydzi jako gorsi w Egipcie i potem prześladowania chrześcijan w Rzymie.


@WhiskeyIHaze: Co do Żydów w Egipcie to kompletnie nic nie wiadomo z historycznego punktu widzenia (mocno baśniowa fabuła Księgi Wyjścia nie ma żadnych potwierdzeń), a kwestia chrześcijan w Rzymie jest złożona - nikt w każdym razie nie zabraniał czcić Jezusa jako takiego, chodziło o sprawy towarzyszące (w jednym potwierdzonym "prześladowaniu chrześcijan" po prostu
@Rozbrykany_Kucyk: nie wiem w jakim sensie i gdzie dorzucam kryterium liczebności wyznawców ale zakładając, że w którejś religii bóg rzeczywiście się objawił to sensowne byłoby założyć że objawiał się po to, żeby do ludzkości dotrzeć, a jak jakaś rzekomo jedynie-prawdziwa mikro-religia plemienna wymarła to jaki miałby w tym mieć zamysł? poza tym w takim przypadku rzeczywiście nie ma po co szukać bo się nie znajdzie.

umiejscowienie i rozpiętość w czasie też