Wpis z mikrobloga

#bekazkatoli #4konserwy #neuropa #polska #wiara #chrzescijanstwo

O przynależności do danej religii nie świadczy przestudiowanie wszystkich religijnych książek i zapoznanie się z doktrynami religijnymi wszystkich religii na ziemii. Zależy to tylko i wyłącznie położenia geograficznego i wychowania.

Wiara człowieka w żaden sposób nie jest racjonalna. To tylko kulturowy gen, mem przekazywany w formie socjalizacji.
Ordo_Publius - #bekazkatoli #4konserwy #neuropa #polska #wiara #chrzescijanstwo

O ...

źródło: comment_1640612976OahlhVH2oOhh1Oyv0hsvj5.jpg

Pobierz
  • 100
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 142
@Ordo_Publius: oszalałeś chyba? Ja mając pół roku wiedziałem już jaką chcę religię. Zdążyłem wszystkie główne książki religijne przeczytać i normalnie wybrałem... Nie wiem o co ci chodzi
  • Odpowiedz
,,Jesteś ateistą tylko dlatego, że urodziłeś się w konkretnym kraju"


@Erk700: Tutaj jest drugie dno, którego nie rozumiesz.

Jeśli urodziłeś się w ateistycznej rodzinie i bóg istnieje, to powinieneś nwm, czuć go, po przestudiowaniu religijnych księżek nawrócić się lub i tak od zawsze mieć więź z bogiem.

Jeśli bógowie nie istnieją i urodziłeś się w ateistycznej rodzinie i nigdy nie odczuwałeś jego obecności, nie czułeś żadnej więzi z nadprzyrodzonymi istotami, to
  • Odpowiedz
@Erk700: Zauważ, że nie da się czuć więzi z bogami, jeśli nie zostałeś tego nauczony, nie nauczyłeś się tego w procesie socjalizacji lub w późniejszym okresie.

To jakie więzi będziesz odczuwał, zależy głównie od czynników geograficznych. Rodząc się w Polsce masz aż 90% szans na to, że zostaniesz ochrzczony i zostaniesz wychowany w chrześcijańskiej wierze.
  • Odpowiedz
@Ordo_Publius: często się ten argument z zapoznawaniem wszystkich religii pojawia, albo o stu tysięcach bogów. jakoś w innych dziedzinach życia człowiek sobie potrafi racjonalnie zawęzić pole poszukiwania a tutaj nagle wszystkie mitologie trzeba poznać nie wiadomo po co, bo a nuż prawdziwy był jakiś plemienny bożek z dżungli o którym już wszyscy zapomnieli.
  • Odpowiedz
@Gewebef: Bo religie nie są racjonalne. Co sprawia, że religie głównego nurtu są bardziej atrakcyjne od tych mniejszych?

Oczywiście wychowanie, liczebność oraz ekspansja.

Wystarczy zobaczyć na katolików, którzy w większości nie przeczytali sami nawet jednego rozdziału w swojej książce. Mało który wie o tym co zapisane jest w KKK.

Wiara religijna to w większości kulturowy gen.
  • Odpowiedz
@Ordo_Publius: i myślisz że zupełnie przypadkiem monoteizm wyparł politeizm, że równie dobrze mogło być w drugą stronę? żeby nie było, to ja się zgadzam oczywiście z tezą że przeciętny kowalski kim się rodzi tym umiera.
  • Odpowiedz
@Ordo_Publius: a swoją drogą to sam jesteś przykładem że nie trzeba wszystkich poszczególnych przypadków zbadać żeby sobie zawęzić poszukiwania, Ty uznałeś że żadna z zasady nie ma sensu, inni sobie odrzucą politeizm i te monoteistyczne już jest wykonalne zbadać bo nie ma takiej różnorodności.
  • Odpowiedz
Ty uznałeś że żadna z zasady nie ma sensu, inni sobie odrzucą politeizm i te monoteistyczne już jest wykonalne zbadać bo nie ma takiej różnorodności.


@Gewebef: Co jest bardziej racjonalne? Że jedna z tych wiar mówi prawdę, czy żadna z nich, podczas gdy to w co wierzysz zależy głównie od geografii i wychowania?

Jeśli uznamy, że wszystkie mają racje, to dojdzie to oczywistych sprzeczności między nimi, przez co ten wariant trzeba
  • Odpowiedz
@Ordo_Publius: to nie jest żaden argument że jak jest wiele odpowiedzi to żadna nie jest prawdziwa. przecież to na pęczki można wymyślać jakieś kontrprzykłady z innych dziedzin. a to że większością ludzi kieruje siła bezwładności to też nie bardzo argument.
  • Odpowiedz
a co ma ilość wiar do racjonalności? jakby ludzie wymyślili drugie tyle wiar ile istnieje to racjonalność spadła by znowu o połowę, a jakby istniały tylko dwie wiary na świecie to racjonalność była już bardzo wysoka? nie bardzo rozumiem
  • Odpowiedz
a jakby istniały tylko dwie wiary na świecie to racjonalność była już bardzo wysoka


@Gewebef: Oczywiście, że tak. Wtedy miałbyś 50% szansy zakładając, że ateizm itd. nie istnieje.

Są również wiary wymarłe jak np. hellenizm czy wiara starożytnego egiptu. Ich bogowie i wierzenia wymarły wraz z przestawaniem ich kultywowania.
  • Odpowiedz