Wpis z mikrobloga

Taka kmina.
Po zmianie GPU z 1070 na 3080Ti komputer zaczął mi się sypać. Tak na prawdę jedna gra - World of Tanks. Gram na full na 4K więc karta ma co robić, ale klikając w inne gry takie jak GTA5 nic się nie dzieje, nie wspominając o mniej wymagających tytułach.
Przez sypać mam na myśli fakt, że WoT potrafi mieć problemy z uruchomieniem się, a jak już się uruchomi to po odpaleniu bitwy w ciągu kilku minut (a) jest ubijany proces lub (b) BSOD z różnymi komunikatami. Kilka razy po takiej akcji cały Windows miał problem z uruchomieniem się, sypiąc błędami podczas odpalenia lub nawet już po zalogowaniu się. Po zostawieniu komputera na kilka godzin sytuacja wraca do normy, tzn można niby wszystko robić, ale gra w WoT kończy się jak wyżej.
Naturalnie pierwsza myśl poszła w kierunku sterowników karty graficznej, te po aktualizacji wydawałoby się wyeliminowały błąd ale po ok. tygodniu problem powrócił. Następnym krokiem była reinstalacja systemu operacyjnego ale to zupełnie nie zmieniło sytuacji. Potem zacząłem szczegółowo testować GPU i nie było żadnego problemu pomimo długiego testu na 99% loadu. No to od niechcenia odpaliłem prime95 i ten zaczął sypać błędami obliczeniowymi. Hmmmm CPU?? W BIOSie jest wszystko ustawione na Auto, nic nie podkręcałem indywidualnie.

Temperatury w normie na CPU nie przekraczają 68 stopni na GPU koło 80. Napięcia w normie, pod obciążeniem się trochę odchylają ale wydaje się że są OK.

Testowo ograniczyłem mnożnik CPU do 25 (2.5GHz) i okazało się że wszystko działa w porządku. Podniosłem do 35 i gierka się wysypywała, a prime95 wali błędy, chociaż rzadziej. Na 3GHz jest jeszcze dość stabilnie (prime95 nie pokazuje błędów przez kilkanaście minut, WoT przez godzinę raz się wysypał).

ASRock Z590 Phantom Gaming 4
i7 11700K 3.6GHz + SilentumPC Fortis 3 140
32GB Ram
MSI RTX 3080 Ti Ventus
Samsung 980 Pro 2TB
PSU Tagan BZ-800W

No i co teraz? Mam dwie-trzy teorie ale najpierw zbieram od Państwa 200 punktów i słucham propozycji.

#komputery #procesory
  • 3