Wpis z mikrobloga

  • 614
Niedawno kanał Linus Tech Tips (polecam!) dokonał testu kabli HDMI. Kupili kable z różnej półki cenowej i o różnej długości, łącznie wydając na nie $1000. Testowali zgodność ze standardem HDMI, jitter i inne takie cuda.

No i ktoś ten materiał wrzucił na grupę audiofilską. Efekt łatwo przewidzieć – "Ale jak to wydał $1000 na tyle kabli? To on tam nawet jednego porządnego kabla nie miał".

I wiecie, może faktycznie nie miał tam kosztujących ciężki pieniądz, ale spełniających swoją funkcję światłowodowych HDMI, ale ten test miał na celu sprawdzić zgodność ze standardem kabli, które przeciętny użytkownik wykorzystuje do łączenia prostych urządzeń. Poważne (i te niepoważne jak LTT w sumie też) redakcje tego typu nie zajmują się ezoteryką.

#tonskladowy - najbardziej odjechane gadżety #audiovoodoo
Roszp - Niedawno kanał Linus Tech Tips (polecam!) dokonał testu kabli HDMI. Kupili ka...

źródło: comment_1638946685xuxYqPGTLf5DaOUT0Rtlrd.jpg

Pobierz
  • 108
grupę audiofilską


@Roszp: przecież tam w większości przypadków to lekko mówiąc idioci xD
Sam miałem do czynienia z audiofilem amatorem idiotą. I regularnie słuchałem o kupowaniu zewnętrznych kart dźwiękowych do laptopa żeby mieć jeszcze lepszą jakość muzyki czy dźwięku z gier. Zwłaszcza do 20 letnich gier xD Ale, że mam słuchawki słabe to tez trzeba zmienić, bo nie wykorzystam potencjału i to trzeba tak z 1000 wydać. Wtedy usłysze różnice. Bo
@Wookash071: no super, ale sprzęt audio kupuje się raczej z myślą o muzyce, na Spotify premium już słychać różnice ( ͡° ͜ʖ ͡°)

U mnie tak to się właśnie zaczęło, tanie słuchawki i DAC gdzie złapałem bakcyla że przy dobrym źródle (co oczywiste, nie max paynie xD) przyjemniej się słucha

Jak nie potrzebujesz, to nie potrzebujesz, ale nie można powiedzieć że ma różnicy gdy ktoś słucha sobie
I regularnie słuchałem o kupowaniu zewnętrznych kart dźwiękowych do laptopa żeby mieć jeszcze lepszą jakość muzyki czy dźwięku z gier. Zwłaszcza do 20 letnich gier xD Ale, że mam słuchawki słabe to tez trzeba zmienić, bo nie wykorzystam potencjału (...)

@Wookash071:

W tym momencie po prostu negujesz wszystko co ten audiofil mówi, bo postawiłeś się z drugiej strony barykady, ale odnośnie karty dźwiękowych czy słuchawek to ma akurat rację. Zintegrowane karty
Pasja, hobby jak każde inne. Nie wchodź lepiej pod tag #lego bo się przerazisz jakie tam grube tysiące idą ( ͡º ͜ʖ͡º)


@Atreyu: chyba trochę nie ta skala - spróbuj kupić klocki za kilkanście tysięcy++ - a wzmaki za tyle to norma w tym świecie.
Pasja, hobby jak każde inne. Nie wchodź lepiej pod tag #lego bo się przerazisz jakie tam grube tysiące idą ( ͡º ͜ʖ͡º)


@Atreyu: Jak chcesz to przyrównać do #lego to bardziej by pasowała analogia jakby ktoś kupował jakieś zestawy podróby, zakładał fora wychwalające je, przepłacałby kilkukrotnie za zestawy i wymyślał, że "inne lego" mają zupełnie lepszy feeling argumentując to jakąś pseudonauką. Może nawet pojawiły by się
@ksiak znaczy się trochę to rozumiem, jeśli chcesz wybrać głupie słuchawki tylko po parametrach, to zabłądzisz. Jeśli wejdziesz głębiej i sprawdzisz charakterystykę częstotliwościową to już jakieś informacje będziesz miał, ale też dwie pary słuchawek z podobnym wykresem mogą brzmieć inaczej. Tu wchodzi odpowiedź impulsowa i masa innych parametrów. I teraz jeśli chcesz wybierać na podstawie tych obiektywnych danych, to musisz poznać dobrze każdy parametr dla każdego rodzaju sprzętu. Dlatego wybieranie na zasadzie
@Wookash071: ja miałem jeden przypadek w życiu, gdzie faktycznie zewnętrzny DAC do laptopa pomógł. Mój laptop miał coś schrzanione i autentycznie było słychać w słuchawkach różne sygnały w zależności od obciążenia kompa xD Najtańszy DAC rozwiązał ten problem i można było w spokoju obejrzeć film bez pikania w tle :P
Dlatego wybieranie na zasadzie "sprawdzę i posłucham" wcale nie jest #audiovoodoo.


@Roszp: cały problem tkwi w obiektywizmie którego wtedy nie ma. Pamiętam gdy kupiłem słuchawki nad którymi ludzie się zachwycali. Super sprzęt w super cenie, 100,- na BT. Niestety to był chłam. Nie warte 5,-
Inna sprawa, że podobnie grały słuchawki w cenie do 400,- na BT którymi ludzie również się zachwycali. Potem ponownie zrobiłem podejście za 250,- na BT