Wpis z mikrobloga

Zwrot auta na koniec umowy najmu długoterminowego/leasingu z możliwością zwrotu

Tworzę wpis ze względu na przeświadczenie panujące na wykopie, o tym jaki to zły rodzaj finansowania i jak bardzo leasingodawca zdziera przy zwrocie za wszelkie uszkodzenia. W moim przypadku był to VW Bank - najem załatwiony przez dealera (Audi Perfect Lease dla osób prywatnych). O ile mi wiadomo, to dealerzy bardziej ulgowo podchodzą do stanu pojazdu niż przy finansowaniu zewnętrznym.

Samochód to Audi A3, umowa na 3 lata z limitem 15k km rocznie. Przez ten okres miałem dwie szkody - jedną z OC sprawcy, drugą ze swojego AC, obie naprawione w ASO (wymogi umowy). Przez te 3 lata przejeździłem trochę ponad 30k km, bo nikt się nie spodziewał covida. O auto jakoś nieszczególnie dbałem - raz na 2 miesiące myjnia bezdotykowa, kilka razy myjnia automatyczna i tyle. Żadnych wosków, detailingu, mycia ręcznego, zabezpieczania lakieru itp.

Wczoraj miałem zwrot, rano zawiozłem auto do studia na porządne mycie i odkurzanie, przy okazji wyprali fotele. Lakierowi daleko było do perfekcji - sporo małych rys, kilka większych, ślady po owadach czy ptasich odchodach, rant na dwóch felgach przerysowany od krawężnika, jeden odprysk na krawędzi drzwi plus mała wgniotka na jednych drzwiach.

Auto odbierał pracownik Dekry. Oględziny miały trwać około 30 min, Pan wyrobił się w 15, przy czym bardzo dokładnie obejrzał cały samochód. Żadna z rys ani odprysk nie były na tyle głębokie, żeby uszkodzić zabezpieczenie antykorozyjne, przez co nawet nie zostały wpisane do protokołu. Spodziewałem się dopłaty za uszkodzone felgi, ale te również zostały pominięte. Jedyna adnotacja z protokole dotyczyła wspomnianej wyżej wgniotki, przy czym pracownik Dekry stwierdził, że jest na tyle drobna że nie będzie za nią dopłaty. Po oględzinach podpis pod protokołem, którego kopia przyszła na maila i informacja od pracownika, że w przeciągu tygodnia powinienem dostać kosztorys napraw, który w moim przypadku wyniesie 0 zł.

Poszło lepiej niż się spodziewałem - obstawiałem, że przynajmniej za odprysk i felgi będę musiał zapłacić, do tego obawa że znajdzie coś więcej, czego sam nie zauważyłem. Wychodzi na to, że nie taki diabeł straszny ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Jeśli ktoś jest ciekawy jak zakończy się cała sprawa, dodam komentarz pod wpisem i zawołam plusujących jak tylko dostanę wycenę i informację o zakończeniu umowy.

#motoryzacja #samochody #leasing
  • 23
  • Odpowiedz
@kolejny_wolny_nick: Płaciłem dokładnie tyle samo ile wyszło w kalkulatorze w konfiguratorze - w Perfect Lease nie ma niestety rabatów, przy czym rata spadła mi o jakieś 50 zł po 2 latach (stopy procentowe). Kalkulator też uwzględnia wszelkie bieżące promocje, różnica może być rzędu kilku groszy (kalkulator podaje cenę w całych złotówkach)
  • Odpowiedz
@kolejny_wolny_nick: Będziesz Pan zadowolony ( ͡° ͜ʖ ͡°)
O ile nie lubię słodzić, to na prawdę nie mogę złego słowa powiedzieć po 3 latach - obsługa bez zarzutu, prosta i czytelna umowa, pomocna infolinia. Dlatego też kolejne auto też wzięte od VW Banku
  • Odpowiedz
@SpalaczBenzyny: zwróciłem z kilku powodów: znudzenie, brak niektórych elementów wyposażenia które strasznie mi podpasowały jak jeździłem innymi autami (vide adaptacyjny tempomat), skrzynia manualna jest trochę uciążliwa w mieście. Cena wykupu też była średnio atrakcyjna - egzemplarze z podobnego rocznika i podobnym przebiegiem, minimalnie lepiej wyposażone są do dostania ~10k taniej niż proponowana cena odkupu mojego.

tylko Ty w fotel puszczałeś bąki więc dodatkowy plus ( ͡° ͜ʖ ͡°
  • Odpowiedz
Płaciłem dokładnie tyle samo ile wyszło w kalkulatorze w konfiguratorze - w Perfect Lease nie ma niestety rabatów, przy czym rata spadła mi o jakieś 50 zł po 2 latach (stopy procentowe). Kalkulator też uwzględnia wszelkie bieżące promocje, różnica może być rzędu kilku groszy (kalkulator podaje cenę w całych złotówkach)


@peterr767: ubezpieczenie OC+AC miałeś wliczone w ratę czy osobno? Ile kosztowało w pierwszym, a ile w kolejnych ratach?
  • Odpowiedz
  • 1
@cichanos: Osobno, tylko pakiet serwisowy był w cenie raty. Na początku było to 2,9% ceny katalogowej brutto (jakieś 4100), ostatni rok bodajże 2600 ze zniżką in obu. Do tego kupiłem na początku GAP na cały okres umowy, 1200 zł o ile dobrze pamiętam
  • Odpowiedz
@peterr767: Nie wiem skąd do przeświadczenie. Od dawna wiadomo, że to najlepsza opcja jeśli chce się cały czas jeździć nowym autem bez planowanego wykupu. W sumie to dziwne, że nie ma rabatów - np. w BMW dają od ręki i obejmuje to oczywiście najem długoterminowy.
  • Odpowiedz
  • 0
@SpalaczBenzyny: No biznes musi być, co stracą na niskich ratach odkują w inny sposób ¯_(ツ)_/¯

@Bejro: Też nie wiem skąd taka niechęć, wiele razy przejawiała się we wpisach na temat finansowania.
Co do APL - taki urok. BMW przy Comfort Lease rabatuje normalnie, ale nie wychodzi tak korzystnie jak Audi, szczególnie jeśli nie planujesz wykupu. Na dole kalkulacji masz całkowity koszty leasingu - niecałe 101%
  • Odpowiedz