Wpis z mikrobloga

Większość z nas pewnie zna opcje z reddita WallStreetBets gdzie ludzie kupują je i ryzykują często całe swoje oszczędności na bardzo ryzykowne zagrania.

Opcje można jednak również sprzedawać i kiedy zacząłem o tym więcej czytać, to wiedziałem, że chce spróbować to robić. Trochę mi zajęło poprzenoszenie środków tak by być w pozycji, która na to pozwala oraz doedukowanie się w temacie ale właśnie skończyłem mój pierwszy tydzień z tym i jestem zadowolony z efektów.

Sprzedaje Covered Calle - czyli posiadając 100 akcji danej spółki oferuje, że odsprzedam je w określonym czasie (w moim przypadku to w okresie tygodnia) w określonej cenie w zamian za tzw. "premium" - które w moim przypadku wacha się od 0.5 do 3 dolarów za akcje (więc 50-300 dolarów za kontrakt).

Jeśli cena akcji spadnie - zostaje z akcjami i premium.
Jeśli cena akcji się nie ruszy - zostaje z akcjami i premium.
Jeśli cena akcji urośnie, ale nie powyżej ustalonej ceny - zostaje z akcjami i premium.
Jeśli cena akcji urośnie powyżej ustalonej ceny - zostaje z kasą za te akcje sprzedane w tej cenie i premium.

To są akcje, które i tak chce trzymać długoterminowo, więc krótkoterminowe wahania ceny nie są dla mnie problemem - nie sprzedam np. Microsoftu tylko dlatego, że np. chwilowo spadł o 5 czy 10%.

Jedynym minusem tej strategii to ew. przegapienie jakiegoś niespodziewanego bull runa, gdzie np. mamy akcje, która kosztuje 100 dolarów, by sprzedajemy Covered Call na 110$ a akcja wystrzeliwuje nagle do 120$ po świetnych wynikach. Wtedy musimy sprzedać akcje po 110 dolarów i nasz zysk to tylko 10 dolarów na akcje (+premium) - resztę zysku zgarnia kupujący opcje.

Biorąc pod uwagę, że jednak takie akcje zdarzają się rzadko a ceny akcji najczęściej rosną w zrównoważony sposób, to regularne zyski z opcji przewyższają takie nagłe, jednorazowe wzrosty.

W skrócie - 483$ dolary do góry i średni zwrot na kapitale na poziomie 0.39% / tydzień.

- Akcje MSFT doszły do ceny break even (czyli strike price + premium) i zostałem assignowany (czyli musiałem sprzedać akcje w określonej cenie). Na szczęście cena akcji ledwo przekroczyła break even, więc moja potencjalna strata względem obecnej ceny jest minimalna.
- SE udało mi się sprzedać dwa razy - najpierw sprzedałem przed wynikami z wysokim strike price, ale gdy spółka pomimo dobrych wyników spadła o 5% odkupiłem tą opcję za 20% ceny (czyli zostało mi 80% premium) i sprzedałem jeszcze raz, tym razem z niższym strike price.

Akcje MSFT planuje odkupić, ale robiąc tzw. kółko - czyli sprzedając Cash Covered Call. W skrócie - sprzedaje komuś opcje, że odkupie od niego akcje w określonej cenie w ciągu ustalonego okresu. Taka opcja z cena 342.5 wygasająca 26 listopada kosztuje obecnie 250$ - czyli zarabiam 250$ w zamian za zobowiązanie się, że jeśli kupujący opcje będzie chciał, to odkupie od niego 100 akcji Microsoftu w cenie 342.5 dolara.

Zarobioną w ten sposób kasę na premium wykorzystuje obecnie do dojścia do 100 akcji w kolejnej spółce, to pozwoli na sprzedawanie większej ilości Covered Calli.

#gielda #inwestycje #opcje
Pobierz rzep - Większość z nas pewnie zna opcje z reddita WallStreetBets gdzie ludzie kupują ...
źródło: comment_1637412035EZ8ONnGpLuUM0zsCbPscAX.jpg
  • 57
@rzep: Bardziej mi chodziło o to, czy jak cena akcji spadnie to druga strona musi wykupić akcje po przewidywanej wyższej cenie, czy może zrezygnować i jednak nie przyjąć tej straty, kosztem opłaty?
Bardziej mi chodziło o to, czy jak cena akcji spadnie to druga strona musi wykupić akcje po przewidywanej wyższej cenie, czy może zrezygnować i jednak nie przyjąć tej straty, kosztem opłaty?


@Malthan: Opcja, jak nazwa wskazuje, daje Ci opcje zakupu/sprzedania akcji ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Kupujący opcje (w tym przypadku ode mnie) płaci mi za opcje zakupu ode mnie moich akcji po ustalonej cenie. On wierzy, że
@rzep: > Akcje MSFT planuje odkupić, ale robiąc tzw. kółko - czyli sprzedając Cash Covered Call. W skrócie - sprzedaje komuś opcje, że odkupie od niego akcje w określonej cenie w ciągu ustalonego okresu. Taka opcja z cena 342.5 wygasająca 26 listopada kosztuje obecnie 250$ - czyli zarabiam 250$ w zamian za zobowiązanie się, że jeśli kupujący opcje będzie chciał, to odkupie od niego 100 akcji Microsoftu w cenie 342.5 dolara.
Po co ktoś by chciał taka opcję kupić? Żeby zabezpieczyć się jakby MSFT poleciał bardziej np do 320$?


@xMikan: Zabezpieczyć albo po prostu na tym zarobić (nie musi mieć tych akcji). Jeśli MSFT spadnie poniżej 340 dolarów (342.5 minus 2.5 dolara premii) to on upraszając zarabia 100 dolarów na każdym spadku o 1 dolar.

Więc jeśli np. MSFT spadnie do 330 dolarów to on zarabia 1000 dolarów "inwestując" tylko 250 dolarów
@rzep: w końcu ktoś pisze na poziomie. Jeśli mogę coś dodać od siebie, co zakładam że wiesz:
w przypadku dużego zysku na opcji nie trzymam ich nigdy do końca - odkupuje short call za cenę około 85% wartości - minimalizacja ryzyka
Cash covered short call to raczej nie dla mnie, oczywiście nie masz dzwigni i strat poza założony kapitał ale jednak istnieje ryzyko utraty dużej części kapitału a nie czuję się
Sprzedaje Covered Calle


@rzep: ostatnio miałem bana, dlatego odpisuje dopiero teraz. Generalnie sam ostatnio odkryłem Covered Calle. Jeszcze nie miałem okazji ich wypróbować (akcje mam u innego brokera), ale generalnie bardzo mnie zdziwiło, że nikt mi wcześniej o tym nie powiedział.

Defacto przy #zbieramnatesle takie Covered Calle są idealne, jeżeli człowiek ma określony limit, przy którym na pewno chce sprzedać. Mogłem od ponad roku regularnie je sprzedawać, ale nikt z tagu
@anonimowy_programista: Jeśli masz 100 akcji Tesli to możesz naprawdę dużo kasy zarabiać, bo IV jest tam olbrzymie.

Przykładowo Covered Call na Tesle na 1200$ do 6 grudnia 2021 daje Ci 1295 dolarów premium - to 4300 złotych tygodniowo po podatkach.

Pamiętaj tylko o podatkach - jeśli masz dużo unrealized gains na swoich akcjach to ZAWSZE istnieje ryzyko, że zostaniesz assignowany, i będziesz musiał sprzedać swoje akcje, co oznacza konieczność zapłaty podatku
Pobierz rzep - @anonimowy_programista: Jeśli masz 100 akcji Tesli to możesz naprawdę dużo kas...
źródło: comment_1637838282hjdPb3An1WgRreECdoLpJ1.jpg
dokładnie, więc raczej bym celował w opcje z dużo wyższym stripe price.


@anonimowy_programista: Jakiego nie dasz, zawsze się musisz liczyć z assignmentem. Po prostu ostrzeżenie, żebyś nie został nagle z jakimś olbrzymim podatkiem do zapłaty.
@javelin: Powolutku. Teraz nie ma co szarżować, bo może łato wywalić z pozycji. Np. w tym tygodniu sprzedałem CC pod earningsy AMD ze strike 97$. Premium było atrakcyjne, bo dostałem 350$, no ale AMD zamknął tydzień na 102$, więc teraz będę sprzedawał CSP poniżej 97$.

Ogólnie jak kiedyś sprzedawałem CC z deltą 0.25-0.3 to teraz raczej celuje w 0.1-0.15.

Mniejsze premium, ale bezpieczniej.