Wpis z mikrobloga

Macie jakieś tipy?


@ATLETICO: Uważnie słuchać i prosić o wyjaśnianie rzeczy których nie rozumiesz albo które wydają ci się podejrzane. Co do tipów to to jego pracą jest dawanie ci tipów, korzystaj z tego.
  • Odpowiedz
@ATLETICO: nie bój się pytać. Nie rozumiesz, pytaj do skutku, aż zrozumiesz. Niech was przygotuje dobrze na każdą ewentualność, pokaże symulacje z dużym wiborem i wtedy kwoty rat, itp. Musicie być przygotowani na każdą ewentualność i rozumieć ryzyko.
  • Odpowiedz
@ATLETICO: niech doradca przeliczy koszty kredytu według aktualnej stopy procentowej, bo nie wszystkie banki ją zaktualizowały, dla przykładu mbank w ofercie jedzie nadal na 0,2% i ta wygląda 'najkorzystniej'
  • Odpowiedz
O co szczególnie dopytywać, na co uważać, jak się przygotować? Macie jakieś tipy?


@ATLETICO: Dopytaj o ubezpieczenia kredytów (co by siła Ci nie wpychali) oraz możliwość wcześniejszej spłaty.
  • Odpowiedz
  • 0
@SpalaczBenzyny zdaje sobie sprawę z tego żeby nie brać kredytu pod korek, ale skoro mam nawet płacić połowę raty na wynajem mieszkania, to chyba lepiej spłacać kredyt swojego własnego? Bo wątpię że kredyty i mieszkania magicznie pójdą w dół, a mieszkać gdzieś trzeba.
  • Odpowiedz
@ATLETICO: Zapytaj jakie dokumenty będą niezbędne zarówno finansowe jak i nieruchomości, ile potrwa proces kredytowy, jak wygląda rata na obecnym wskaźniku WIBOR i co się wydarzy z ratą gdyby wzrosły stopy o 1 lub 2 punkty procentowe w górę.
Jeśli wkład masz powyżej 20%, to pewnie oferty dostaniesz raczej tanie (typu BNP Paribas, PEKAO SA, CITI, Millennium, ING, Santander)
Możesz też zobaczyć porównanie raty równej i malejącej, stopy stałej i zmiennej.
  • Odpowiedz
@f-lock: Przy 10% wkładu obecnie fajnie wygląda PEKAO i mBank i Santander (przy czym mBank dla dochodów powyżej 5000 lub 7000 pln)
Powyżej 20% wkładu oferty są tańsze i bardzo blisko siebie w kosztach - BNP Paribas, PEKAO SA, mBank CITI, Millennium, ING. Santander super wychodzi dla dochodów powyżej 10k i mBank powyżej 7k.
  • Odpowiedz
  • 0
@DJ007 jesteś doradca? Właśnie będę miał 20% wkładu własnego. Nie wiem czy iść do doradcy czy bezpośrednio do banku. Dochody około 8k. To się składa do paru bankow na raz?
  • Odpowiedz
@f-lock: Doradców nie ma, bo ustawa nie pozwala na takie nazewnictwo, ale owszem zajmuję się hipotekami.
Ja nawet przy prostych sprawach składam dwa banki, żeby proces był zabezpieczony. Jak chcesz jakąś kalkulację, to napisz mi w pw za ile kupujesz/budujesz, ile wkładu, na jaki okres kredyt i mogę Ci to policzyć bez problemu.
  • Odpowiedz