Wpis z mikrobloga

Dziś post bez mojego zdjęcia. Zobaczymy czy będzie miał więcej plusów ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Niesteroidowe leki przeciwzapalne to jedne z najczęściej stosowanych i nadużywanych leków na całym świecie. Wiele z nich jest łatwo dostępnych, bo nie trzeba mieć recepty. Jednak nie jest powszechnie wiadome, że mogą one wpływać na płodność u kobiet.

NLPZ wykazują działanie przeciwbólowe, przeciwgorączkowe i oczywiście przeciwzapalne. Do tej grupy leków należą m.in.: ibuprofen, ketoprofen, kwas acetylosalicylowy, diklofenak, naproksen, meloksykam, nimesulid, indometacyna.

Mechanizm ich działania polega na hamowaniu cyklooksygenaz (COX) - enzymów biorących udział w reakcjach powstawania prostaglandyn, prostacyklin i tromboksanów. W leczeniu bólu i stanu zapalnego najbardziej pożądane jest hamowanie prozapalnych prostaglandyn (których syntezę stymuluje COX-2), ale spora część NLPZ-ów nie działa wybiórczo i hamuje też COX-1, która uczestniczy w syntezie przydatnych naszemu organizmowi prostaglandyn. I to właśnie przede wszystkim stąd biorą się działania niepożądane powodowane przez te leki.

Zaglądając do charakterystyki produktu leczniczego leku z grupy NLPZ możemy znaleźć informację, że stosowanie tego leku może niekorzystnie wpływać na płodność kobiet i nie zaleca się stosowania w czasie starań o dziecko.

Cyklooksygenazy odgrywają istotną rolę w owulacji, zapłodnieniu, implantacji i kształtowaniu łożyska. Prostaglandyny indukują mobilizację komórek ziarnistych i osłonki wewnętrznej w jajnikach. Uważa się również, że prowadzą do wytwarzania enzymów proteolitycznych, które rozrywają pęcherzyki. W związku z tym hamowanie COX-1 i COX-2 może doprowadzić do odwracalnej niepłodności. Po odstawieniu leków wszystko wraca do normy.

Takie działanie ma też swoje zalety. W jednym z badań potwierdzono zapobieganie pęknięciu pęcherzyków oraz zmniejszenie przedwczesnych owulacji na skutek stosowania indometacyny, co było pożądane u kobiet chcących poddać się procedurze zapłodnienia in vitro, które musiały mieć pobrane oocyty w określonych dniach.

Tylko żeby czasem ktoś nie wpadł na pomysł stosowania NLPZ zamiast antykoncepcji - tak nie robimy! ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Fajna ciekawostka? Wiedzieliście o takim działaniu? ʕʔ

Więcej medycznych wpisów: https://www.instagram.com/dwa__fartuchy/

#infografika #medycyna #zdrowie #leki #farmacja #ginekolog #ciaza #ciekawostki #lekarz
Pobierz dwa_fartuchy - Dziś post bez mojego zdjęcia. Zobaczymy czy będzie miał więcej plusów ...
źródło: comment_1635361163dHVCbzMVnnoZxPnu0bvT6j.jpg
  • 27
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@dwa__fartuchy: mam mocne bóle miesiączkowe nie wiadomo jakiego pochodzdnia, bo laparoskopia wykluczyła endometrioze, mam też już dobrane hormony pod najmniejszy próg bólu. Jednak nie przeżyje bez ketonalu co miesiąc razem z rozkurczowymi, no i tak sobie nieraz łykam pp 3 tabletki w ciągu doby ketonal 150... Wiem, że niszczy to żołądek, ale czy oprócz tramalu (tu się uzależnię os opioidow) jest coś co mogłabym bezpieczniej brać?
@dwa__fartuchy: I częstość występowania tego działania niepożądanego. Wiesz, równie dobrze możesz napisać że może powodować niewydolność nerek, #!$%@? że szansa jest 1 do 10tys
@tellet: Badania na ludziach dotyczyły tylko kobiet, ale podczas badań na myszach (lub szczurach, nie pamiętam dokładnie) zaobserwowano również mniejszą płodność u samców. Na pewno nadużywanie leków niczemu nie służy, ale jeśli jest konieczność, to trzeba coś zastosować.