Wpis z mikrobloga

Kamienny sarkofag Ta-Miu, kotki księcia Totmesa, syna faraona Amenhotepa III.
Sarkofag kota jest w całości ozdobiony scenami, a wieko jest pokryte hieroglifami.
Tył sarkofagu (widoczny na zdjęciu) przedstawia kota przy stole zastawionym ofiarami i kwiatem lotosu, znakiem zmartwychwstania i odrodzenia. Przód zdobi podobna scena z tą różnicą że za kotką widnieje wyobrażenie jej mumii.
Imię Ta-Miu oznacza "Pani Kotka".
Jedna z inskrypcji na sarkofagu, na tylnej jego ścianie po prawej stronie (linijka biegnąca z góry na dół, widoczna na zdjęciu) mówi że kotka Ta-Miu i jej opiekun Totmes spotkają się ponownie w krainie Ozyrysa, Polach Trzcin, czyli zaświatach.
Nowe Państwo, koniec XVIII dynastii, panowanie faraona Amenhotepa III, ok. 1391-1353 pne. Wapień z Memphis. Obecnie w Muzeum Egipskim w Kairze. Nr. katalogowy: JE 30172

#herumerenbast <--- mój tag o Egipcie starożytnym
Mój kanał YT o Egipcie ( ͡° ͜ʖ ͡°)

#egipt #archeologia #koty #dziwnekotki #kitku #egiptologia #historia #starozytnosc #gruparatowaniapoziomu #historia #historiajednejfotografii #ciekawostki #ciekawostkihistoryczne #sztuka #sztukastarozytna #revoltagainsthemodernworld
HeruMerenbast - Kamienny sarkofag Ta-Miu, kotki księcia Totmesa, syna faraona Amenhot...

źródło: comment_1634633902xulq79blwybCxh8qJa31l8.jpg

Pobierz
  • 12
@HeruMerenbast: hejka mam pytanie do ciebie - ono jest trochę nie w temacie do posta, ale masz zablokowane pw. to lecę: wyczytałam, że gwarantem "rozpoczęcia" życia pozagrobowego było zachowanie ciała, duszy i imienia, dlatego m.in. budowano grobowce i mumifikowano ciała, ale wiadomo, że nie każdy mógł liczyć na spełnienie wszystkich tych warunków. czy wiadomo, co według wierzeń działo się z takimi osobami? tj. gdzie trafiały, czy odchodziły w bliżej nieokreślony niebyt,
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@zle_sny_rabina: pamiętam że kiedy czytałem jeden ze starożytnych tekstów w tłumaczeniu Tadeusza Andrzejewskiego, niestety nie pamiętam tytułu tego tekstu, to było tam powiedziane że biedak który nie będzie miał nic do zabrania na drugą stronę ale żył sprawiedliwie dostanie w zaświatach całą zawartość grobu bogacza który za życia był podłym człowiekiem i nie przejdzie przez salę dwóch prawd. Generalnie ludzie którzy byli biedni grzebali swoich zmarłych na pustyni a pustynia naturalnie