Wpis z mikrobloga

Dotyczy wpisu
Wybaczcie mi ociąganie się z relacją o kiszonym arbuzie (spoiler: nic nie straciliście). Owszem, spróbowałam go po 2 tygodniach, po miesiącu i 1,5 miesiąca. Był zrobiony w 3 wersjach:
- z octem
- bez octu, jak ogóry kiszone
- jak ogóry kiszone ale z imibirem
Było to TAK PASKUDNE, że nie mogłam się otrząsnąć i o tym napisać ( ͡° ͜ʖ ͡°) Żadna wersja mi nie posmakowała. Nie wyszło mi wystarczająco twarde, ale nawet jeśli chodzi o sam smak to kompletnie nie było warto. Było musujące i smakowało w głównej mierze jak kiszonka / coś konserwowego, oczywiście nabierało smaku przypraw, ale sam arbuz miał tak ohydny "przezroczysty" smak, nie było się w co wgryźć, że ten kwas potęgował wrażenie normalnego zepsutego jedzenia. Pierwszy raz w życiu zrozumiałam, co obcokrajowcy mają na myśli czasem mówiąc że nie wezmą do ust kiszonego ogóra bo jest "zepsuty".
Najsmaczniejszy chyba był zrobiony tradycyjnie - łyżka soli na litr wody, koper, chrzan, czosnek. Ale jeśli byście chcieli kiedyś spróbować, to polecam tylko zrobić 1-2 słoiki jeśli trafi się Wam przypadkiem twardawy, niesłodki arbuz, którego i tak byście nie zjedli.

Wstawiłam za to kiszone marchewki (10/10), kapustę czerwoną z papryczką pepperoni (10/10), śliwki (fajny, musujący i kwaśny smak - nie wiem do czego wykorzystam bo nie jadam rolad ale tak sobie wyobrażam, że będzie pasowało do pieczonego mięsa) i cytryny z przepisu emce na yt która robiła z nich napój. Ta "lemoniada" jest totalnie obrzydliwa - jest to tak słone, że użycie takiej ilości cytryny jaka by nie powodowała zasolenia ust kompletnie nie osiąga poziomu kwaśności jakiej oczekuje się od lemoniady. Woda robi się śliska i glutowata. ALE kiszone cytryny są szeroko wykorzystywane w kuchni marokańskiej i zamierzam je zużyć do tagine. Próbowałam już zrobić pesto z liści selera bulwowego z tą cytryną i czosnkiem i było przepyszne.
Marynowana czerwona cebula też jest ok (pół na pół woda i ocet oraz łyżka soli na litr).

#kiszonki #gotujzwykopem #kiszenie #gotowanie #przetwory #ciekawostkikulinarne
xhxhx - Dotyczy wpisu
Wybaczcie mi ociąganie się z relacją o kiszonym arbuzie (spoil...

źródło: comment_1634202593GqBBfAIuUQMPlARlqne4AS.jpg

Pobierz
  • 84
  • Odpowiedz
@stormkiss: Mi wychodzą bdb z prymatem (kiszonki - do konserwowych nie daję! w arbuzie zdecydowanie nie zdało egzaminu), przede wszystkim są zawsze takie same. Nie zawsze można dostać świeży koper, nawet w sezonie na targu czasami są takie sobie.
Dzięki za przepis, to taka sałatka szwedzka :)
  • Odpowiedz
Było to TAK PASKUDNE, że nie mogłam się otrząsnąć i o tym napisać ( ͡° ͜ʖ ͡°)


@xhxhx: kurde serio? Ja zrobiłam i smakowało jak ogórek z lekko słodką nutą xD Może coś nie tak w przepisie?

Było musujące

to brzmi jakby ci się po prostu zepsuło
  • Odpowiedz
@Limonene: Próbowłam od razu trzech różnych na wszelki wypadek. Myślę, że sporą rolę odgrywa tutaj też psychika i to, że nie były do końca twarde. Kolega od którego był przepis z octem próbował i powiedział, że oprócz twardości brakuje pieprzu, o którym zapomniałam.
  • Odpowiedz
@xhxhx: to nie do końca twarde i musujące serio brzmi, jakby się coś tam po drodze popsuło. Ale podejrzewam, że po tych przygodach nie będziesz chciała próbować ponownie xD
  • Odpowiedz
@Limonene: Nie no, zepsute nie było. Kolega się nie skarżył na sraczkę ( ͡° ͜ʖ ͡°) Mi zresztą też nic nie było. Ale mówił, że oni robią raczej bardziej z tego białego, niż czerwonego. Ogólnie smakowało jak miało smakować, było podobne do ogórka tylko bardziej kruche i rozpadające się. Kto jadł zbyt miękkiego ogóra wie o co chodzi xD
Ja chyba ogólnie wolę też twarde kiszonki, dlatego
  • Odpowiedz
@xhxhx: Rispekt dla ciebie za konsekwencję i duszę eksperymentatora. Nie dowiedziałabyś się że jest paskudne jakbyś nie spróbowała ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@xhxhx: podaję propozycję kolejnego wyzwania: banan ( ͡° ͜ʖ ͡°) ciekawe jakby w skórce zakisić, bo obrany raczej się zmieni w breje.
  • Odpowiedz