Wpis z mikrobloga

via Wykop Mobilny (Android)
  • 20
Jako że sezon grzewczy się rozpędza, ceny gazu również - to macie gratis taki protip mały, jeśli używacie kotła gazowego kondensacyjnego (tutaj viessman) i chcecie bez kosztowo zwiększyć jego sprawność pracy i oszczędzić gazu.

1. O co chodzi?
- Czy robicie co sezon konserwacje pieca, wzywacie fachowca itd? No pewnie nie...
- Wiecie jak czyste mamy powietrze... A piec "zasila się" powietrzem atmosferycznym, nie posiada żadnego filtru powietrza...
- a wiecie jak czyste są spaliny z gazu połączonego z tym naszym smogowym powietrzem, i skropliny tych spalin?

2. Więc do rzeczy - odpowadzenie skroplin z komory spalania w tego typu kotłach jest przez syfon, gdzieś do kanalizacji przeważnie. (a jest tego naprawdę sporo do odprowadzania). Cały syf z skroplinami zatyka ten syfon, w efekcie wewnątrz komory spalania (która, póki nie orzerdzewieje, jest w miarę szczelna) stoi woda (brudna maź skroplin i syfu) która co odpalenie gazu musi się wygotować w komorze, skutecznie chłodząc część wymiennika (i wylatując kominem, gdzie... Się skrapla i z powrotem wraca do komory spalania)

3. Co jest potrzebne? Prawie nic specjalnego. Jakaś miska na syf, i coś by rozkręcić pokrywę pieca (u mnie torx 20 czy25, dwa wkręty od dołu i cała zewnętrzna pokrywa schodzi do góry 2cm i do przodu)

4. Co trzeba? Zdjąć pokrywę z kotła, zlokalizować syfon, i albo go zdemontować (rurki gumowe na wcisk, schodzą lekko) i wyczyścić poza kotłem, albo chociaż przepłukać syf wypuchajc go do obecnego przyłączenia do kanalizacji.

Obrazek powie więcej może:
#remontujzwykopem #gaz #ogrzewanie #protip #viessmann #oszczedzanie
Pobierz hrumque - Jako że sezon grzewczy się rozpędza, ceny gazu również - to macie gratis ta...
źródło: comment_1633849331lMFsJ0eGWs7ycnfsmVOZm1.jpg
  • 11
via Wykop Mobilny (Android)
  • 3
I, jeszcze jeden cenny Protip : tego czarnego szlamu, który usunięcie z syfonu, nie wylewajcie do kibla, bo #rozowypasek was zatłucze. Zostaje czarny tłusty nalot i piach, o wiele cięższy od wody, który nie chce odpłynąć, nie bardzo daje się zmyć szczotą, kibel do gruntownego ręcznego szorowania...
@hrumque: Komorę spalania tez się chyba czyści, ja wzywałem co roku gościa, ale przez COVID przestałem i właśnie myśle ze trzeba to samemu ogarnąć.
konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@hrumque: Mam taki piec i dalej nie wiem jak to ma wpływać na oszczędności gazu. No chyba właśnie jak się zapcha ta rurka kondensacyjna i piec się nie uruchamia z tego powodu,wywala błąd i nie żre gazu ( ͡° ͜ʖ ͡°) Oszczędność 100%
Mam taki piec i dalej nie wiem jak to ma wpływać na oszczędności gazu. No chyba właśnie jak się zapcha ta rurka kondensacyjna i piec się nie uruchamia z tego powodu,wywala błąd i nie żre gazu ( ͡° ͜ʖ ͡°) Oszczędność 100%


@hudi77: No jak już poziom zalania komory jest tak wysoki, że sięga świecy zapłonowej (tam jest podobna jak w aucie, stąd z przodu ten kabelek
@hrumque: co do sprawności, to warto też wspomnieć o poprawnym ustawieniu temperatury na kotle, bo niektórzy myślą, że jak ustawią 60-70, to szybciej się nagrzeje, krócej będzie grzać i zaoszczędzą ;)