Wpis z mikrobloga

tl;dr
mam dwie sieci połączone routerem do którego nie mam prostego dostępu (A), a potrzebuje, żeby komputer z sieci B, rozmawiał z komputerem (NASem) z sieci C. Czy da rade to ogarnąć bez ingerencji w A to ogarnąć?

Dłuższa wersja
Mam ESP8266 które wrzucają dane na serwer sql. Do tej pory wysyłały wszystko do serwera z MyDevil, ale stwierdziłem, że nie będę płacił za serwer, bo i tak tylko sprawdzam te dane jak jestem w domu, więc jak tydzień temu kończył mi się okres umowy to zrobiłem backup i zgrałem wszystko na NAS-Gura. Wszystko działało pięknie do czasu jak testowałem **ESPPiwnica podłączone do tej samej sieci (Gura), ale to czujnik który jest w piwnicy i potrzebowałem przepiąć go do router Dul. Dodam tylko, że z ESPPogodynka wszystko jest ok.

Problem polega na tym, że mam w zasadzie 3 routery w domu, jeden główny który dostałem od ISP (ma wyłączone wifi i dostęp mam jedynie przez support, muszę do nich pisać żeby coś na nim zmienili) i dwa podłączone do niego, które rozsyłają internet po domu.
ESP_Piwnica jest podłączone do dolnego routera, a nas do górnego.

Teraz pytanie, czy da się to jakoś ogarnąć bez ingerencji w ten router po środku? Rozumiem, że teoretycznie powinienem na routerze
Dul wskazać, że droga do routera Gura jest przez router Guwny, a w routerze Guwny** wskazać, która sieć jest na którym porcie, tak?

#siecikomputerowe #komputery #router
Pobierz
źródło: comment_16336926504xijwmQM3maSVq9AbcpAyY.jpg
  • 13
Rozwinę o co mi chodzi, nie powinno tam być routerów tylko switch, a jeśli już chcesz robić podsieci to VLANy. Jesli ma być koniecznie 2x router *(+1 ten od dostawcy neta) to na tych dodatkowych musisz robić przekierowanie portów by były widoczne urządzenia z ich podsieci w sieci głównego routera dostawcy.
Teraz pytanie, czy da się to jakoś ogarnąć bez ingerencji w ten router po środku? Rozumiem, że teoretycznie powinienem na routerze Dul wskazać, że droga do routera Gura jest przez router Guwny, a w routerze Guwny wskazać, która sieć jest na którym porcie, tak?


@sirgorn: guwny, dol, gora sa w tej samej domenie broadcastowej. Więc jeżeli:
Gura dostala adres od guwny: 192.168.1.2
a Dul dostal adres od guwny: 192.168.1.3

To na
@sirgorn: Przeciez mozesz ustawic swoje 2 routery jako access pointy, zeby wszystko siedzialo w jednej sieci tylko adresacja IP ci sie zmieni, chyba, ze specjalnie pozostale routery maja inne podsieci? Jak wyzej wspomnienie masz podwojny nat, domyslnie masz zablokowany ruch przychadzacy na pozostalych dwoch routerach.
@lucasy:
No to ten potworek powstał przez parę rzeczy.
1. do tej pory kompletnie mi to nie przeszkadzało
2. mój dostawca internetu odmówił mi założenia terminalu, a nie chciałem z routera od nich korzystać, bo nawet po zmianę hasła sieci musiałem do nich dzwonić - ba, nie mogłem nawet dziecku brata zablokować internetu, bo mi ciągle do chromecasta się podłączało ¯\_(ツ)_/¯
3. najpierw dodałem router na górze, który zainstalowałem ze względu
próbowałem to ustawić jak napisałeś, tylko lekko to zmodyfikowałem (mam inne sieci) i jak patrzę na tracert z tych moich routerów (z jednego chce spingować drugi) to pakiet idzie do routera głównego, a potem wychodzi w świat i ***


@sirgorn: takie zachowanie by świadczyło o tym że:
1. porty na guwny są L3 i pomiędzy routerami (guwny -> gora oraz guwny ->dol) masz inną adresację i wtedy wchodzi default route do
@d1sconn3cted: taki tylko update napiszę

pisałem do supportu żeby mi to ogarnęli na głównym routerze, ale odpisali tylko żebym sobie routery w ap przełączył ¯\_(ツ)_/¯
koniec końców puściłem nowy kabel i połączyłem górny router do dolnego i ustawiłem go w AP. W sumie wyszło nawet lepiej, bo teraz kontrolę nad cała siecią mam łącząc się tylko na jednym routerze

podwójny nat nadal mam i chyba nie rozumiem problemu, bo w supporcie