Wpis z mikrobloga

Jakiś czas temu @Moonastro napisał że sierpień był wyjątkowo zimny i globalne ocalenie nie istnieje:
https://www.wykop.pl/wpis/59964543
Wypadły nowe dane za sierpień 2021 dla kolejnych lokalizacji.
https://meteomodel.pl/dane/srednie-miesieczne/
Dla np Wrocławia jest to 18.1. Średnia dla lat 51-80 to 17.1 (podobno był tak zimny jak kiedyś). Moje retoryczne pytanie. Jaki błąd w rozumowaniu spowodował u naszego kolegi stwierdzenie że miesiąc który był grubo powyżej średniej historycznej uważał za wyjątkowo zimny?
#klimat #globalneocieplenie #nauka - bo jestem ciekaw jak oceniacie przyczynę takiego błędu poznawczego.
  • 12
@Moonastro:
Na szybko: wykres temperatur dla sierpnia ze strony podanej przez OPa. Trend rosnący. Na "krótkich" przedziałach czasu rzędu kilku, kilkunastu lat oczywiście pomiary #!$%@?ą się pewną losowością, więc klasyczną zagrywką denialistów jest znaleźć pik temperaturowy sprzed paru lat i wołać "temperatura spada".
SamozwanczyTurysta - @Moonastro:
Na szybko: wykres temperatur dla sierpnia ze strony...

źródło: comment_1633337597iPbZwkwEj0lQdZcbbbbXbv.jpg

Pobierz
@SamozwanczyTurysta Po 1 nie jestem jakims tam denialista klimatycznym, po drugie uwazam ze temperatura rosnie, po 3 tak czlowiek zanieczyszcza swoim dzialaniem srodowisko, natomiast, czym innym jest byc swiadomym pewnych skutkow dzialan czlowieka i rozumiec to jak w dzisiejszych czasach dzialamy i funkcjonujemy a czym innym panicznie i fanatycznie wciskac wszystkim dookola brednie na temat katastrofalnego ocieplenia które spowoduje wymarcie naszego gatunku (antynalisci lubia to), tego typu dyskuje nie maja zadnego znaczenia
@Moonastro:
Początki nauki o wpływie gazów cieplarnianych na klimat sięgają XIX wieku. Od tamtego czasu zaczęto prowadzić szereg obserwacji przy pomocy najróżniejszych metod (od pomiarów CO2 uwięzionego w lodowcach po pomiary satelitarne), rozwinięto i zwalidowano liczne modele przewidujące rozwój klimatu (np. Hansen 1988).

Za antropogenicznym ociepleniem klimatu stoją teoria, modele i obserwacje. Trendy naukowe oczywiście ulegają zmianie, klimatologia oczywiście ma przed sobą szereg nierozwiązanych problemów - ale nie, nie okaże się
To walcz, zacznij od siebie, zrezygnuj ze wszystkiego czego uzywasz


@Moonastro: Dlaczego takie typy jak ty zawsze idą w cholerną skrajność? Dlaczego trzeba robić "wszystko"? Macie jakiś skrypt pt. "jak robić z siebie idiotę"?

Nie trzeba rezygnować ze wszystkiego. Już rezygnacja z niektórych rzeczy jest świetnym krokiem i dla każdego to może być co innego, np. coś co najłatwiej ograniczyć. Osobiście prawie przestałem kupować soki, napoje, wodę butelkowaną czy mleko. I
@marian1881 Dlaczego takie przyglupy jak ty nie rozumieja zasadniczej rzeczy, to ze dla ciebie jedno jest niepotrzebne nie oznacza ze dla kogos tez, gdzie tolerancja? Dlaczego ty masz decydowac lub ktos kto co ma i z czego korzystac, widze ze komus ego i pseudo ynteligencja wystrzelila tak wysoko ze chyba pomylilo ci sie w tym ograniczonym lbie
@Moonastro: Ja nikomu nie mówię co ma robić, co jeść czy co kupować...przygłupie. Ja protestuję i zwracam uwagę na Twoje idiotyczne założenie o potrzebie rezygnowania ze wszystkiego. Wszystko to 100%!!! Skrajności są zazwyczaj głupie. Jeśli komuś zależy na swojej przyszłości i chce dołożyć cegiełkę do ochrony środowiska to może ograniczyć swoją konsumpcję bez rewolucji w życiu. Niech każdy taki osobnik sam sobie wymyśli co zmieni w swoich nawykach czy decyzjach konsumenckich.