Wpis z mikrobloga

#spispowszechny a po trochu także #informatyka i oczywiście #pytaniedoeksperta

Wszędzie oficjalnie zastrzegają, że ten spis to jest całkowicie zanonimizowany, że dane które wprowadzamy nie będę powiązane z osobą.

Z drugiej strony - podawanie nieprawdy w spisie jest karane.

To jak to w końcu jest - da się jednak dojść, że ktoś nakłamał? Anonimizacja jest tu ściemą czy ta druga wersja się zgadza, ale karanie z kolei jest ściemą by zmobilizować ludzi to podawania prawdy?

Poniekąd to też #prawo - Jeśli ktoś mi zarzuci, że kłamałem w spisie, to czy mam prawo odwołać się i zarzucić, że spis miał być anonimowy, więc z drugiej strony złamano prawo?
  • 11
@BaZyL4: Kto ma dostęp do pełnych danych? cholera wie, ale zapewne jakieś służby mają, mogą też np. wyszukiwać konfliktów poprzez skrypty lub sprawdzać z innymi bazami. Załóżmy, że nie mogą sobie po niej szukać ot tak, bo nie ma takiego dostępu, ale można zapuścić skrypt, który wyrzuca tylko tych co nakłamali.
@balrog84 jeśli istnieje baza z powiązaniem osoby (pesel) i danych przeze mbie wprowadzonych, to pierdy w radiu o tym, że spis jest anonimowy są bez sensu. Bo co mi z tego, że GUS nie widzi mojegi nazwiska, ale kto inny kto ma dostęp do bazy przed GUS już może zobaczyć moje wprowadzone dane.
@balrog84 część danych pewnie da się zweryfikować łącząc je z czymś innym, ale danych o metrażu nieszkania czy liczbie okien nie są w stanie zweryfikować na ten moment
(O ile to prawda, że są takie pytania, bo jeszcze nie wypełniałem)
@BaZyL4: Wypełniałem niedawno i tak naprawdę poza adresem zamieszkania i adresem pracy nie ma tam nic szczególnie co wzbudzało jakąś moją niechęć do odpowiadania. Tak jest pytanie o metraż mieszkania i z kim mieszkasz i w sumie to z kim jest jakimś punktem zaczepienia do weryfikacji wewnątrz bazy.
@BaZyL4: brałeś udział przy realizacji dużych projektów? Zwykle jak coś z góry nie jest zlecone, to prawie nigdy nie jest realizowane. A żeby było zlecone, to musi być dobrze zdefiniowane, przez ludzi, którzy się na tym znają od lat. Którzy potrafią precyzyjnie zdefiniować swoje oczekiwanie w języku zrozumiałym dla producenta oprogramowania.
A potem wyegzekwować przy odbiorze.
Takie łączenie baz, wyszukiwanie w różnych źródłach i pozyskiwanie sensownych odpowiedzi… nie uwierzę, że za