Wpis z mikrobloga

Cześć wszystkim!
Próbuję zagłębić się w temat IKE i obligacji indeksowanych inflacją, ale nadal nie układa mi się wszystko w jedną całość.

Prosiłbym was o pomoc, jeżeli znacie odpowiedzi na tematy mnie nurtujące:
1. Wg oficjalnej strony z informacjami o IKE, jedna osoba może mieć jedno IKE - czy to oznacza, że jak założę sobie IKE-Obligacje, to nie będę mógł już posiadać IKE w moim banku czy innym miejscu?
2. Czy obligacje rodzinne (500+), może kupić tylko osoba która ma wydaną decyzję o przyznaniu na aktualny rok? Czy osoba, która pierwotnie złożyła wniosek (po narodzeniu dzieci)?
3. Czy będę mógł kupić obligacji np. za 50k zł w momencie, kiedy moje dzieci korzystają już z 500+ od kilku lat? Jak udowodnię bankowi, że pobieram ten dodatek od X lat? Muszę znaleźć pierwotny wniosek, np. z 2018 roku?
4. Czy obligacje rodzinne można w ogóle kupić na IKE-Obligacje? Na infolinię dodzwonić się nie mogę, a na stronie nie widzę jasnej odpowiedzi.
5. Jeżeli obligacje można kupić tylko w PKO BP, to jak założę tam IKE-Obligacje dla siebie, to jakbym chciał inwestować też w fundusze w ramach IKE, to muszę to wtedy robić na żonę i jej IKE w innym miejscu?

#ike #finanse #obligacje #500plus
  • 9
@kegnar: Każdy może mieć tylko jeden rachunek IKE, więc jak już wybierzesz IKE-Obligacje to już żadnego innego. Inna sprawa, że z czego pamiętam można zmieniać "dostawcę" IKE na innego, tak jak to było w OFE.
Co do tych rodzinnych obligacji, to z czego pamiętam nie da rady kupić w ramach IKE-Obligacje, najwyższe jakie możesz wybrać to 10-letnie.
@kegnar:
Ad1. Niby jedno, ale jak zajumają OFE i nie oddasz ich do ZUS to będziesz miał IKE Plus
Ad2. Tylko ta osoba która dostaje 500+
Ad3. Tak, tam jest na koncie podana ilość jaką możesz zakupić, np 4lata to 48x500zł
Ad4. Nie można, tylko 10letnie lub 4letnie (tego nie jestem pewny ;))
Ad5. Tak
@wacek_1984: Dzięki za odpowiedzi. Odnośnie IKE Plus, to tylko ma wspólną nazwę z IKE. Tym nie idzie zarządzać chyba w żadnej sposób. Szkoda, że nie można podjąć tej kasy na własne IKE. Jedynie, że się mylę - nie znalazłem nigdzie innej informacji niż to, że mogę tam dopłacić.
@kegnar: odpowiadamy:
1. Jedna osoba może mieć jedno konto IKE.
2. Obligacje rodzinne może kupić tylko osoba, która otrzymuje aktualnie świadczenie.
3. Liczba obligacji, które można kupić zależy od danych prezentowanych w Rejestrze aktualizowanym przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej .
4. Obligacje rodzinne nie są dostępne w ramach IKE-Obligacje.
5. Jeśli zdecydujesz się na IKE-Obligacje, nie otworzysz konta IKE w innym miejscu. Obligacje można kupować również poza IKE, oferta jest
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@EkspertPKO: dzięki za odpowiedź. Co w przypadku, gdy do emerytury mam 22 lata, a będę kupował obligacje EDO. Czy w momencie ukończenia 60 roku życia i możliwości spieniężenia IKE mogę jakoś bezkosztowo spieniężyć wszystkie obligacje? Czy celować tak, żeby wszystkie mi wygasły za 22 lata?
@kegnar:
1. Nie
2. https://www.obligacjeskarbowe.pl/oferta-obligacji/obligacje-12-letnie-rod/rod0933/ zakładka "Kto może kupić"
3. Możesz kupić obligacji maksymalnie za tyle ile nabrałeś świadczenia.
4. nie: https://www.bm.pkobp.pl/oferta/klient-indywidualny/rachunki-ike/ike-obligacje/
5. Musisz się zdecydować na jeden rodzaj IKE, bo możesz mieć IKE-Obligacje (czyli tylko od obligacji), Super IKE (uwaga na wysokie koszty prowadzenia konta), IKE powiązane z jakimś funduszem TFI, IKE powiązane z rachunkiem maklerskim. To ostatnie w długiej perspektywie jest raczej najbardziej opłacalne i ma najniższe koszty, ale
@kegnar: możesz inwestować w różne obligacje, nie muszą się kończyć z uzyskaniem uprawnień emerytalnych. Możesz oszczędzać do kiedy chcesz, przy czym w przypadku wypłaty:
- przed uzyskaniem uprawnień emerytalnych, pobierzemy podatek i opłatę za przedterminowy wykup,
- po osiągnięciu wieku emerytalnego/nabyciu uprawnień emerytalnych, nie pobieramy opłaty za przedterminowy wykup oraz podatku od zysków nawet od tych obligacji, w których środki były inwestowane krócej niż przewidują to warunki nabytej emisji.
@Candy: Dziękuję bardzo za odpowiedzi. Właśnie to wszystko sobie sam wczoraj rozpisałem co ty mi zaproponowałeś po lekturze bloga Marcina. Utwierdza mnie to tylko w tym, że dobrze wszystko zrozumiałem. Jeszcze raz wielkie dzięki!