Wpis z mikrobloga

Ostatnio dużo widzę komentarzy na mój temat, często pośrednio, bez wołania, że debil wyszedł z giełdy i wszedł w srebro, bo przecież traci.

Chciałem podsumować moja aktywność na tagu odkąd zacząłem się udzielać, może części z Was się to do czegoś przyda. Przypominam, że doświadczenie giełdowe zdobyłem podczas poprzedniej recesji.

- w marcu przy dosyć mocnym tąpnięciu mówiłem, żeby kupować walorów ile wlezie, bo jest promocja i szybko wróci w górę - oczywiście pojazd, że to krach i kto kupi straci jeszcze więcej, kilka miesięcy później ATH praktycznie na wszystkim (mówiłem w jakie ETFy ja inwestuję)

- 4 miesiące temu powiedziałem, że wychodzę z longow i wchodzę w fizyczne srebro, ponieważ uważam, że jest niedoważone i w perspektywie kilku lat będzie sporo drożeć (wzrasta popyt, podaż nie bardzo) - przypominam tym, którzy mi robią wrzuty, że pisałem o kilku latach więc nie musicie co 3 dni pytać jak tam srebro, bo dzisiejszy kurs mnie nie interesuje. Zapytajcie za 2 lata, a potem za 10.

- również wtedy pisałem, żeby włazić w uran, bo będzie tylko rósł, pisałem również dlaczego. Wiem, że część ludzi posłuchało i zarobiło i zarobi jeszcze więcej.

- w tym samym czasie i do dzisiaj ostrzegałem i ostrzegam, że krach jest nieunikniony, podawałem sygnały i wskaźniki i nadal uważam, że wydarzy się w tym roku. Mogę się mylić, ale jeśli się mylę to kwestia kilku miesięcy, nie lat. Sytuacja jest tragiczna, pracuję w kraju, który jest najbardziej znany z nieruchomości, największe firmy z branży bankrutują, mówię o firmach zatrudniających setki tysięcy ludzi, które zbudowały cały Dubai i istniały od dziesięcioleci. Tydzień temu właściciele drugiej największej firmy w kraju uciekli z kraju i zostawili m.in. mnie z ręką w nocniku i niesplaconymi miliardami. W Chinach wiadomo co się dzieje, ale tak naprawdę nie zdajecie sobie sprawy ile firm evergrande pociągnie za sobą, tysiące wykonawców, podwykonawców, dostawców itd.
Inflacja idzie na rekord, reverse repo nie może rosnąć w nieskończoność.

Giełda w Chinach zamknięta do środy, więc ta panika to tak naprawdę nic. Jeśli do środy Chiński rząd nie ogłosi bailout to może być ciekawie, jeśli zaczną lecieć kolejne firmy jak ta z HK, to piątek w US będzie bardzo ciekawy. Uważajcie z z zakupami i patrzcie uważnie na swój portfel.

#gielda
blinxdxb - Ostatnio dużo widzę komentarzy na mój temat, często pośrednio, bez wołania...

źródło: comment_16321673920GKOBAd4DS00964UycPE86.jpg

Pobierz
  • 78
@Conner: póki co ostrożnie, day trading, puts na #amc, #gme I innych memach i obserwuje sytuację. Ile mam wolnej gotówki ładuje w fizyczny kruszec i etf na uran, trzymam też sporo wolnej gotówki. Nie da się przewidzieć w 100% co i kiedy się stanie, ale wszystko się kumuluje coraz bardziej i uważam, że krach będzie większy niż największy do tej pory. Ciężko ocenić co się wtedy stanie dlatego chcę być
@elon_w_zbozu: jeden przykład z tego roku, bo na komórce nie chce mi się szukać linków, ale ten najbardziej znany. Od niego jest zależnych tysiące podwykonawców i dostawców. Miliardy nie do odzyskania a od tego czasu padło kolejnych 5 konglomeratów.

https://gulfbusiness.com/arabtec-confirms-filing-for-bankruptcy-in-dubai-court/

https://en.m.wikipedia.org/wiki/Arabtec_Holding_PJSC

To jeden z największych wykonawców na całym bliskim wschodzie, nie tylko w ZEA. Mieli inwestycje nawet w Polsce.
@blinxdxb: Co do srebra, to jedna uwaga. Srebro jest mocno skorelowane ze złotem jak wiadomo.
Złoto od 2009 jest mocno odwrotnie skorelowane z 10y US yield, a właściwie z real yield.
Obecnie real yield jest jakieś -5%
Trudno sobie wyobrazić by spadało dalej.
Jak ma rosnąć, to jeżeli korelacja będzie zachowana to będzie to oznaczać spadki na złocie i co za tym idzie na srebrze.
@151346136: prawda, jeśli popatrzysz na wykres są skorelowane, ja uważam jednak, że srebro jest po prostu niedoszacowane i dlatego wolałem wejść w nie niż w złoto. Podaż złota jest kilkanaście razy większa niż srebra, popyt na srebro rok do roku jest coraz większy i będzie tylko wzrastał. Zakładam, że ze srebrem w przemyśle stanie to samo co teraz się dzieje chociażby z litem. Srebro w przeciwieństwie do złota nie jest głównym
@WorldsKindestStalker: ja używam Swissquote (ale to nie jest Swissquote tak naprawdę, po prostu kupili td Direct w Luksemburgu i dali swój brand), to jest oddzial offshore, żebym nie musiał płacić podatków od zysków itd, ale taka opcja nie jest dostępna dla przeciętnego zjadacza chleba. Dają dostęp do większości giełd świata i instrumentów, ale to kosztuje i nie jest łatwo założyć tam konto. Musisz przede wszystkim być rezydentem tzw. raju podatkowego, żeby
@blinxdxb: co do zastosowanie srebra w przemyślę, bo jako store of value nie jest używany tak powszechnie jak złoto, to patrzyłbym również na perspektywy innych metali przemysłowych.
Także 1) korelacja ze złotem, 2) inne metale przemysłowe.
Przy zakłądanym przez Ciebie spowolnieniu będzie również spadek popytu na surowce. Już teraz stal i żelazo pikuje, co też jest pokłosiem tego zamieszania w Chinach.

Nie znam się na srebrze, ale sam czuję awersję przed
Tydzień temu właściciele drugiej największej firmy w kraju uciekli z kraju i zostawili m.in. mnie z ręką w nocniku i niesplaconymi miliardami.


@blinxdxb: Poproszę o jakieś materiały to chętnie poczytam.
@FxJerzy: najbardziej spektakularne bankructwo wkleiłem wyżej, co do ucieczki właścicieli z drugiej firmy to stało się to tydzień temu, narazie w prasie nie znajdziesz, tym bardziej, że jest mocno cenzurowana tutaj. Ja pracuję w tej branży, tylko w tym roku obrót mojej firmy (druga największą na świecie) spadł o 70%, gdzie rok do roku miałem dwucyfrowe wzrosty. Konkurencja płacze tak samo, prowadze tę firmę tutaj od 2006, przeżyłem poprzedni krach o
@151346136: nie mów mi nic o stali, ta, która ja używam do produkcji już 200% rok do roku, do tego nylon i PP to samo, a nie kupuje z Chin tylko z Europy... Lead time 8 miesięcy i aukcje zamiast spot.

Co do korelacji zgadzam się ze wszystkim ale kolejny raz piszę, że srebro to dla mnie zabezpieczenie na coś, czego jeszcze nie przeżyliśmy a co według mnie się wydarzy. Nie
@ElMatadore: ciężko powiedzieć jaki będzie trend, droga jest, zastosowanie w przemyśle ma ale nie na taką skalę jak srebro i nie sądzę, że będzie rosnąć tak jak w przypadku srebra, które jest tanie, a podaż rośnie.
@blinxdxb: Wiadomo, że nie naganiasz, kogo masz naganiać? Wykopków, ze średnią wartością portfela 2137 PLN?
Co do tego, że się nie myliłeś. Nie sądzę, by świętym grallem w tej zabawia był nieomylny, a nawet bardzo skutczny forecasting. To się prawie nikomu, a może i nikomu nie udaje, kwestia czasu.

Jak ma się wydarzyć coś, czego jeszcze nie przeżyliśmy, to będzie jeszcze lepszy czas żeby pozajmować pozycje. Najpierw zdąży wszystko jebnąć, łącznie