Wpis z mikrobloga

@ZaplutyKarzelReakcji: Możemy jedynie przypuszczać, że tak by było. Nie wiemy jakie Polska wynegocjowałaby umowy handlowe, nie wiemy jak wyglądałaby struktura polskiej gospodarki gdyby nie członkostwo w Unii Europejskiej, nie wiemy nawet jak wyglądałaby sama Unia Europejska bez członkostwa Polski.
Dla mnie nie niosą praktycznie żadnych cennych informacji, bo opisują jakąś hipotetyczną sytuację, często nacechowaną osobistym stosunkiem autorów do integracji europejskiej. Polska jest w Unii Europejskiej i na tym trzeba się skupić.
@ZaplutyKarzelReakcji: Wiem na czym polega prognozowanie. Nie neguję, że tak się robi, bo jest to elementem nauk społecznych. Debata na temat użyteczności prognozowania i jego warsztatu metodologicznego trwa w środowisku od lat, więc chyba nie jest to takie bez sensu. Zasadnicze pytanie jakie stawiam, to po co się takie analizy robi? Dla mnie to marnowanie czasu, bo Unia ma realne problemy w teraźniejszości, nad którymi mądre głowy powinny się pochylić.
Zasadnicze pytanie jakie stawiam, to po co się takie analizy robi?


@Najzajebistszy: Sens tej prognozy jest dla mnie bardzo czytelny. Skoro pojawiają się pytania po co nam była ta Unia to odpowiedź masz tutaj w danych liczbowych.

Takie prognozy przydadzą się szczególnie teraz kiedy partia rządząca rozpoczyna sobie polexit.
@ZaplutyKarzelReakcji: Na taką jedną prognozę, która pokazuje korzyści z przystąpienia do Unii, przeciwnicy członkostwa Polski w jej strukturach znajdą analizę pokazującą coś odwrotnego. Na studiach zajmowałem się studium przypadku Włoch, gdzie ilość analiz za i przeciw była porównywalna. To tylko pokazuje, że są bezcelowe, bo każdy znajdzie taką, która mu odpowiada.
Warto ponadto zwrócić uwagę, że przeciwnicy integracji rzadziej odnoszą się do efektów ekonomicznych, a częściej do kulturowych i politycznych. Szczególnie
@LaurenceFass:

Ale co chcesz porównać w wartościach bezwzględnych i powiedzieć "patrzcie po 20 latach wzrosło"?


A ty co chcesz powiedzieć? Struktura eksportu była ta sama, więc to czy dostaliśmy dostęp do wspólnego rynku, zunifikowaliśmy prawo i korzystamy ze wspólnej taryfy celnej nie ma żadnego znaczenia dla naszego wzrostu?
Struktura eksportu była ta sama, więc to czy dostaliśmy dostęp do wspólnego rynku, zunifikowaliśmy prawo i korzystamy ze wspólnej taryfy celnej nie ma żadnego znaczenia dla naszego wzrostu?


@ZaplutyKarzelReakcji:
No niewielki skoro wzrost eksportu r/r jak i struktura pozostała taka sama. Takie sam fakty, a tobie pozostaje gdybać.
Warto ponadto zwrócić uwagę, że przeciwnicy integracji rzadziej odnoszą się do efektów ekonomicznych, a częściej do kulturowych i politycznych. Szczególnie partia rządząca, którą przytaczasz.


@Eminencja_XII: Oni tak, ale masz jeszcze masę ludzi w centrum i tych przekonanych. Tym ludziom też trzeba dostarczyć informacji, bo jak nastanie cisza i zostaną przytłoczeni szumem z drugiej strony to zaczną mieć wątpliwości.

Na studiach zajmowałem się studium przypadku Włoch, gdzie ilość analiz za i przeciw
@Eminencja_XII:
A te argumenty kulturowo-polityczne są jeszcze bardziej miękkie i trudniejsze w analizie niż te o charakterze ekonomicznym.

@ZaplutyKarzelReakcji:
Jest korzystny, ale jak długo jeszcze będzie korzystny? I co powinniśmy zrobić, kiedy bilans przestanie być korzystny? Zupełnie niepotrzebne gdybanie, podczas gdy Unia Europejska ma realne problemy do rozwiązania. Brak skutecznych narzędzi wspólnej polityki zagranicznej czy znalezienie swojego miejsca w rywalizacji amerykańsko-chińskiej. Najgorsze co możemy zrobić, z naukowego i obywatelskiego punktu