Wpis z mikrobloga

Hej!
Jak może niektórzy pamiętają, jakiś czas temu wspominałem o budowie rębaka tarczowego do drewna i zadawałem pytania o tarczę. Dzisiaj mam kolejne pytanie i informacje ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Do mocowania noży pod odpowiednim kątem projektuję takie oto wsporniki. Informacje:
- boczne elementy, te wycięte "trójkąty" będą wypalone z blachy 8 mm
- pionowy element, stół na nóż, będzie z blachy 5 mm
- wszystko łączone na wczepy i potem obspawane TIGiem (wymiary otworów i wczepów mają nałożony lekki zapas, żeby elementy weszły bez szlifowania)

Moje pytanie brzmi, czy taki projekt ma szanse powodzenia? Jakie widzicie zagrożenia podczas wykonywania tego elementu?

Chętnie posłucham opinii na tym etapie. Czy będzie w ogóle zainteresowanie, gdybym pokazywał kolejne etapy powstawania takiej maszyny?
Bonusowo, w komentarzu złożenie tarczy, podstaw pod noże i piasty ( ͡ ͜ʖ ͡)
#cnc #plazma #majsterkowanie #diy #obrobkametali #warsztat #toczenie #skrawanie #solidworks #spawanie
Mowi - Hej!
Jak może niektórzy pamiętają, jakiś czas temu wspominałem o budowie ręba...

źródło: comment_1632043504NxApJNFi2gzifRxfNhJTN0.jpg

Pobierz
  • 16
@Iwan_Szatow: Żaden ( ͡° ͜ʖ ͡°) szlifierka/kątówka, TIG, MIG, wiertarka. Takie elementy jak te (cięcie wodą/laserem/plazmą, frezarka, tokarka) zlecam wykonanie na zewnątrz niestety
@phty: one będą do osadzenia nakrętek przedłużonych M19 do przekręcenia tarczy. To dopiero w kolejnym etapie (z tym nie widzę problemów obecnie).
Czemu przekombinowane? Fakt, jest trochę tych wczepów/otworów, ale one pozwolą mi na wstępne ustawienie każdego elementu i ściągniu przy spawaniu + dobry dostęp do obspawania każdej części ze sobą.

@Jarek_P: coś więcej? Tarcza z piastą będą mocowane na wałku na ciasnym pasowaniu + przykręcone do piasty 6x śrubami
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Mowi: Ja bym te wsporniki zrobił jako lite elementy z jednego kawałka stali. Wydaje mi się, że ciężko będzie to spawać, szczególnie od strony wewnętrznej (przy tarczy), mało miejsca nawet żeby widzieć co robisz. Projektujesz ten rębak jak precyzyjną maszynę do delikatnej pracy a to ma napier... i się nie rozlecieć.
coś więcej?


@Mowi: nie wiem, jakiej grubości drewno chcesz tym szatkować, ale jeśli adekwatne do wielkości całości, to tam będzie na to mocowanie działał zajebisty moment ścinający, w dodatku nie stały, a dynamiczny, w takt "rąbania". Tak na czuja mam wrażenie, że za cienki wałek, rozchwieje się dość szybko, mocowanie na klinie też obawiam się, że zostanie ścięte. No i jak to ma być łożyskowane? Bo tam są bezwzględnie potrzebne ze
@phty: jakbym był milionerem to bym zlecił to na cnc ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Niestety, obawiam sie, ze koszt frezowania tego, wiercenia i gwintowania i samego materiału zabiłby mnie po drodze.

Co do miejsca - nie ma tragedii. Spawać można najpierw elementy od wewnątrz, ze swobodnym dojściem, a potem od zewnątrz. Pomiędzy tymi pionowymi elementami trójkątnymi jest 4 cm przy wysokości elementu ok. 3 cm - to
Nie wiem skąd wziąłeś wałek fi12 ( ͡° ͜ʖ ͡°)


@Mowi: stąd:

i klin na wałku 12 mm.


Fi42 brzmi sensownie, 12mm tam było po prostu śmieszne, tylko nie chciałem być niegrzeczny :)
Spawanie w takim miejscu to chyba nie jest dobry pomysł, lepiej dać tam mocowanie, które będzie i demontowalne i choć minimalnie podatne.
@Jarek_P: dziekuję za łagodność :) właśnie jak piszesz, chce uniknąć spawania samej tarczy do wałka - przy tym może się ona zwichrowac (mimo grubości) i jestem w dupie. Nie wszędzie znajdę tokarza który będzie z stanie splanować takiego grubasa (tarcza ma 58cm średnicy). O wiele bezpieczniej czuje sie przy opcji dospawania do wałka samej piasty (ledwie 16cm średnicy), splanowanie jej powierzchni na styku z tarczą i wtedy wciśnięcie i dokręcenie tarczy.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Mowi: Więc uprość kontrukcję, wywal cuda w rodzaju sześciokątnych otworów i tego kąta pod spodem tego wspornika (do czego to jest w ogóle?) i daj do wyfrezowania. Też jeszcze jak byłę konstruktorę miałem tendencję do komplikowania rzeczy więc zdaję sobie sprawę, że fajnie się to tworzy w cadzie ale pan Wiesiek na warsztacie szybko mnie z komplikowania wyleczył (w niewybrednych słowach).
@phty: Przepraszam Cię bardzo, ale nie dajesz mi żadnego merytorycznego argumentu :/

- sześciokątne otwory to ułatwienie, nie utrudnienie (wstawiam tam gotową nakrętkę za 3 zł i mam to co chcę)
- kąt pod wspornikiem - wynika on obecnie z pasowania do tarczy - nie będę się nad nim rozwodził, bo docelowo on raczej zniknie i będzie tam kąt prosty
- koszt wykonania jednego wspornika według mojej koncepcji to ok. 150