Wpis z mikrobloga

Witam
Drogie Mirki mam takie pytanie ostatnio toczyłem rozmowę z kolegą który pasjonuje się #bushcraft #survival. Na temat udzielania pierwszej pomocy i noszenia leków w apteczce.
O ile zgodził się że takie leki niewłaściwie przechowywane mogą mówiąc kolokwialnie wziąć diabli, i wtedy bardzie zaszkodzi niż pomoże.
To nie może się ze mną zgodzić z argumentami że
1)Może nie posiadać odpowiednie wiedzy jak użyć danego leku==>jego kontr argument wiedze można zdobyć.
2) nie ma do tego uprawnieniem
3) Może nie chcący coś #!$%@?ć
więc moje pytanie brzmi trochę banalnie czy jest podstawa prawna która chroni medyków przed konsekwencjami prawnymi które wynikają z niewłaściwej farmakoterapii?
Chodzi mi o konkretny przykład że jest pacjent X (poszkodowany) który według standardowej procedury powinien być leczony substancją czynom Y. Jednak pacjent jest na nią uczulony, zażywa inne leki wchodzące z interakcja z substancją Y itp.
Zakładamy że zarówno osoba udzielająca pomocy o tym nie wie, i dochodzi do powikłań.
Jak do tego podchodzi się przypadku osób z wykształceniem medycznym a jak ze zwykłym obywatelem.?
z góry dziękuje za odpowiedzi.
#prawo #medycyna #kiciochpyta #ratownictwo #ratownikmedyczny
  • 12
@Wiesniak_1: Ciężko mi sobie wyobrazić sytuację gdzie leki bez recepty okazują się niezbędne do uratowania zdrowia lub życia i trzeba je podać natychmiast przed konsultacją z lekarzem. Ale sam nie jestem lekarzem, więc nie wiem.

Ewentualnie adrenalina w przypadku reakcji alergicznej.
@Wiesniak_1 generalnie nie powinno się podawać leków innej osobie. Możesz poradzić co może wziąć, ale najlepiej z zakresu leków bez recepty, plus osoba która to bierze powinna to wziąć na własną odpowiedzialność. Generalnie powinno się pomóc zgodnie z posiadaną wiedzą i umiejętnościami, przepisy prawa mocno tego nie regulują. Jeśli bardzo chcesz to wygrzebie to z ustawy. Z drugiej strony, są takie sytuacje jak wstrząs anafilaktyczny, gdzie osoby uczulone czasem mają ze sobą
konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Wiesniak_1: nie jesteś lekarzem = nie podajesz leków. Możesz mieć apteczkę lvl2, której tylko Ty będziesz używał, ale to musi być apteczka trzymana osobno, a nie pouch przy pasku. Osobom trzecim nie podajesz nawet ibupromu - nie wiesz na co są uczuleni.
Twój kolega jest debilem.
konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@r4do5: adrenalina musi być często wymieniana w apteczce. Już widzę jak buszkrafto-surwiwaleń kupuje trzy razy w roku adrenalinę za 5 dych na receptę( ͡° ͜ʖ ͡°)
@xzxzz klopidogrel dopiero po konsultacji z pracownia hemodynamiki, aczkolwiek ode mnie nigdy nie chcieli klopidogrelu tylko heparyne zawsze, no i aspirynę doustnie
@Wiesniak_1: wszystko zależy od tego jakie leki i co kto rozumie pod pojęciem leków..
w apteczce warto (mówię na swoim przykładzie) mieć coś przeciwbólowego, na sraczkę, coś na alergię, zgagę/refluks.. i tym można poratować kogoś w pracy/szkole..
ale noszenie jako edc leków na serce, jakąś adrenalinę itp. to przesada..
@MojWlasciciel: > nie jesteś lekarzem = nie podajesz leków. Możesz mieć apteczkę lvl2, której tylko Ty będziesz używał, ale to musi być apteczka trzymana osobno, a nie pouch przy pasku. Osobom trzecim nie podajesz nawet ibupromu - nie wiesz na co są uczuleni.

Twój kolega jest debilem


@MojWlasciciel: Ja to wiem ty to wiesz on tego nie czai, a na nasz wspólny argument że nie wiem na co poszkodowany jest
konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Wiesniak_1: chyba nie chroni go żaden paragraf, bo na sorze zdarzają się oskarżenia lekarzy.
Bardziej chodzi o to że lekarz wie jakie mogą być komplikacje i będzie potrafił je połączyć z lekiem - Twój kolega już nie.
Generalnie ludzi udzielających pierwszą pomoc się nie skazuje, chociaż podanie leków przeciwbólowych może mu zaszkodzić, bo jest wbrew sztuce.
Może dotrze do niego argument o tym że ten lek i tak najprawdopodobniej nie zdąży