Wpis z mikrobloga

@Niedowiarek: Na poziomie filozoficznym masz rację. Ale na poziomie samej akcji i relacji "cywilizowany arystokrata" vs "prymitywni tubylcy" jest realizacją tego motywu.

Tym bardziej że możemy założyć że większość widzów będzie widziała w Paulu wybawiciela.

Dla mnie ciekawszy jest motyw "szlachetnego dzikiego", coś na czym sam się złapałem czytają.
Fremeni byli "super" kiedy ich środowisko było nieprzyjazne, zabójcze, paskudne. Ale kiedy zazielenili Arrakis, to stracili tą dzikość i surowość.
Ja jako
  • Odpowiedz
Ciekaw jestem, czy doczekamy czasów, gdy nikt w kulturze nie będzie zwracał uwagi na kolor skóry, religię czy orientację seksualną. Czego oni chcieli? "We were kangz on Dune and shiet"?


@WPoszukiwaniuStraconegoRigczu: widać Amerykanie mają rasizm w genach i jedyne co potrafią, to przerzucić wajchę ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@Faitameet: ale Diuna to jest jeden z przykładów użycia tego toposu białego wybawcy, argument jest jedynie taki, że został on użyty przez Herberta w celu jego krytyki
  • Odpowiedz
Ale rozumiesz co znaczy "motyw białego wybawiciela"?


@graf_zero: ale rozumiesz, że ten zarzut to brednie? W książce ten "biały wybawiciel" mówi wprost, że ma wśród przodków Hitlera i posunął się jeszcze dalej niż on XD
  • Odpowiedz