Wpis z mikrobloga

@Karp_Molotow rosyjskich. Już wiele lat temu pewien nauczyciel historii mi na to zwrócił uwagę. Świetnie to widać w biografii bullocka. I volker robi to samo. Omija głębokim łukiem tematy rosyjskie.
@muchabzz Kampania na wschodzie jest opisana w drugiej części. Oraz sposób traktowania ludow rosyjskich i obdarowywania ich w przyszłości wisiorkami w zamian za plony, jak murzynów w Afryce również. Chyba że coś innego masz na myśli. Bullock swoją książkę pisał zanim archiwa w Moskwie zostały otwarte.
@Karp_Molotow ja czytałem tylko pierwsza część. Ciekawie ontym mówił Paweł Wieczorkiewicz. Twierdził że do 40 roku Hitler był politykiem , który był jednym z największych w historii. Za wybuch wojny obarczał Stalina i miał na to ciekawe poglądy. Teraz czytam biografie gebbelsa i tam , między wierszami , widzisz Hitlera zupełnie inaczej. Oczywiście nadal trzeba rozumieć , że był to zbrodniarz. Ale sam fakt , że gdyby się zatrzymał w 39 roku
@muchabzz Dokładnie to samo jest napisane w tej biografii. Ze gdyby zatrzymał się na Klajpedzie byłby uważany za największego Niemca w historii. Druga część wiele wyjaśnia, nawet ja dowiedziałem się wiele nowego, choćby w sprawie ludobójczych zamiarów, a temat znam bardzo dobrze. Moim zdaniem gdyby nie Hi*ler to wojna by nie wybuchła z woli Stalina, przynajmniej nie w '39.
@Karp_Molotow po lekturze wielu innych książek artykułów twierdzę , że Hitler bez pomocy Rosjan i wielu ludzi z jego otoczenia , nie byłby w stanie doprowadzić do wojny. Do tego dochodzi fakt , że dziś przypisuje się mu często to , za co nie ponosi odpowiedzialności.
Ogólnie rzecz ujmując jest to bardzo skomplikowana historia i w wielu miejscach niejednoznaczna . Napewno jeśli chcesz mieć bardziej obiektywna ocenę tego człowieka, to napewno trzeba