Wpis z mikrobloga

Wczoraj dzwoni do mnie #rozowypasek i mówi, że próbowali ją oszukać.

Wyglądało to mniej więcej tak:

Dzwoni do niej telefon, na telefonie wyświetla się numer podobny do numeru z infolinii banku XYZ, (nie wiem jak to dokładnie działa ale na androidzie czasami jak dzwoni jakiś numer to jest podpisany, jak by był w zapisany w kontaktach a faktycznie nie jest), dzwoniący pan podaje się za pracownika banku XYZ i zadaje dwa pytania: czy potwierdza chęć zaciągnięcia pożyczki oraz kwotę pożyczki. Moja odpowiada, że nie potwierdza ani chęci zaciągnięcia pożyczki ani kwoty (10k).

Po tym podszywany konsultant z banku XYZ poinformował, że w takim razie ktoś najprawdopodobniej włamał się na jej konto i chce wziąć tą pożyczkę (tutaj robi się ciekawie), podszywany konsultant informuję, że mają procedurę aby uniknąć tej transakcji i wygląda ona tak:
1) Kazał iść do bankomatu wybrać 10k lub na szybko pożyczyć od rodziny lub znajomych,
2) Udać się do wpłatomatu i wpłacić pieniądze, oni podadzą kod do wpłaty (wychodzi, że chodziło o kod blik).

Po przekazaniu w/w informacji "konsultant" powiedział, że ma ileś tam czasu na załatwienie pieniędzy i zadzwoni ponownie (ogólnie to ją pospieszał).

Moja się przestraszyła całej sytuacji i poszła na komisariat policji gdzie poinformowała dyżurnego który zawołał policjanta który zajmuje się takimi sprawami. Między czasie zadzwonili oszuści, policjant przejął rozmowę z podszywanym konsultantem (na pytanie kim jest odpowiedział, że mężem).

Aby uwiarygodnić całą akcję "konsultant" powiedział, że on się rozłączy i za chwilę zadzwoni "policjant" i poda dokładne informacje jak działać i poda kod do wpłaty. Po chwili zadzwonił osobnik poszywający się pod policjanta, przedstawił się i podał, że jest z komendy ABC z miasta QWE i zaczął podawać szczegóły transakcji. Prawdziwy policjant zaczął wypytywać o podanie numeru legitymacji i od kiedy komenda ABC zajmuje się takimi sprawami, w odpowiedzi usłyszał, że nie może podać numeru legitymacji przez telefon bo RODO, a komenda ABC zajmuje się od niedawna. Prawdziwy policjant zaczął tłumaczyć osobnikowi poszywającemu się pod policjanta, że musi mu podać numer legitymacji do weryfikacji, dodatkowo zapytał, czemu dzwoniąc z komendy ABC numer nie posiada liczb 47 (link na samym dole o co chodzi z tym 47), po tym pytaniu nastąpiło 10 s ciszy i oszuści się rozłączyli.

Później moja dzwoniła jeszcze na infolinię banku i okazało się, że to nowy sposób oszustwa bo jeszcze nie mieli takiego zgłoszenia.
Policja pomogła a dziś moja zgłosi próbę wyłudzenia (dziwi mnie, że rozmawiając z oszustami i wiedząc, że to oszustwo z automatu nie wszywają procedury aby ich ścigać - chyba, że ja czegoś nie wiem, dajcie znać w komentarzach).

Podsumowując na szczęście skończyło się na strachu, i żadnych pieniędzy moja nie straciła.
Ostrzeżcie rodziców, znajomych i kogo możecie.

PS. Oszuści przedstawiają się, oraz nawet podają dane osobowe osoby która, rzekomo chce wziąć pożyczkę.
PS2. ciekawe, skąd oszuści mieli numer telefonu i wiedzieli, że ten numer jest przypisany do banku ABC oraz, że komenda znajduje się w mieście QWE tym samym co mieszkamy.

Link:
https://www.policja.pl/pol/aktualnosci/185570,Uwaga-Zmieniaja-sie-numery-telefonow-do-jednostek-Policji-w-calym-kraju.html

#oszukujo #banki #pieniadze #blik #wplatomat
  • 49
@zincast: to nie nowy sposób oszustwa, tylko nowy w Polsce. W UK to plaga, polecam kanał Jima Browninga, on tam pięknie rozpracowywuje ten sam i jedzie grubo z oszustami (czasem wchodząc im na kompa przez viewera i kopiując dane, a raz nawet wbijając na istniejącą sesję i odświeżając stronę kiedy tępy scammer z Indii chciał podmieniać dane na stronie u usera, tak by ofiarą myślała że dostała przelew).

Ogólnie ten kanał
@zincast: miałem podobny telefon ostatnio, ale nie kontynuowałem rozmowy wiedząc że to scam. Telefon był z numeru +0815356060, który jest bardzo podobny do infolinii PKO BP (+48 815356060). Babka spytała o moje imię. Ja spytałem o to z kim mam przyjemność, powiedziała że dzwoni z ING. Co dziwne, zarówno imię jak i posiadanie konta w ING się zgadzały. Dłużej nie rozmawiałem bo już przed odebraniem zauważyłem śmierdzący numer kierunkowy.
nie to, że coś, ale zdaje się, że policjant koncertowo to zje*ał. Przecież to było od początku oczywiste, że to oszustwo i zamiast pociągnąć rozmowę i spróbować ich jakoś namierzyć, to spłoszył złodzieja.


@Niekumaty_: XDDD typowy wykopek.

Myślisz, że namierzanie wygląda jak w filmach, że jeden policjant stara się jak najdłużej rozmawiać przez telefon, a drugi siedzi przy laptopie z wyświetloną mapą i zmniejszającym się okręgiem oznaczającym lokalizację typa? XDDD

Nick
Żeby uniknąć kradzieży 10k musisz wpłacić 10k? Kto wpada na takie genialne pomysły( ͡° ͜ʖ ͡°)


@PiotrFr: tak właśnie najłatwiej kogoś „złowić”.

Ostatecznie, przestępca musi znaleźć ofiarę, która jest wystarczająco głupia, aby zrobić coś bezsensownego (jak przelać 10k na nieznane konto). Durną zarzutką odsiewasz tych, którzy są zbyt kumaci na przekręt i skupiasz się na tych naiwnych.

Na takiej samej zasadzie działa spam - jeśli kupisz historię
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@zincast: do mamy niebieskiego też dzwonili i miło poinformowali że wykryli podejrzany przelew i go anulują xD ale ze powinna zabezpieczyć telefon i już miała instalować odpowiednią aplikację która pan oszust pomoże zainstalować ( ͡° ͜ʖ ͡°) cieszę się że teściowa w miarę ogarnia telefony ale boje się że jakby do babci zadzwonili to by się nabrala (,)