Wpis z mikrobloga

Podpowiadam jak można uniknąć kwarantanny po powrocie z wakacji bez testu, szczepienia i statusu ozdrowieńca (paszportu COVIDowego)

Reklama:
Czy restrykcje były zgodne z prawem? Lista artykułów opisujących wyroki
https://www.wykop.pl/link/6244737/czy-restrykcje-byly-zgodne-z-prawem-lista-artykulow-opisujacych-wyroki/
(psst: nie było)
koniec reklamy

Codzienny wpis traktujący o zwolnieniu z kwarantanny (i testu który z niej zwalnia) przysługujących różnym grupom społecznym przy powrocie z wakacji, bez statusu ozdrowieńca i szczepienia. Znajcie swoje prawa!

Można plusować dla zasięgu ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Przy przejeździe przez granice autem/pociągiem nikt wam nie wlepi żadnej kwarantanny o ile sami się nie zgłosicie.

Nie musicie instalować żadnej aplikacji jeśli już zostaniecie wepchnięci na kwarantannę - jednak jeśli kiedyś już się zgodziliście na instalacje aplikacji prawdopodobnie będziecie musieli zainstalować i korzystać z niej ponownie. Policja nie fatyguje się obecnie częściej niż 1-3 razy w przeciągu całości trwania kwarantanny na sprawdzenie, a i tak najczęściej sprawdza w stylu rozmowa telefoniczna -> halo jest pan w domu? tak? to dobrze ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Po przylocie musicie przekonać o zwolnieniu SG, a jeśli to się nie uda - dzwonić do Sanepidu i być stanowczym i prosić o części rozporządzenia które mówią, że Wy się nie łapiecie na podstawie wyjątków które przedstawiliście.

Sanepid/SG czasem sprawdza, a czasem nie sprawdza czy mówicie prawdę.

Za podawanie się za marynarza / załogę statku gdy się nim nie jest może grozić odpowiedzialność karna (dodaje w związku z prośbą mirka-marynarza, żeby ktoś nie wpadł w tarapaty xD)

SG od niedawna znowu zaczął sprawdzać czy minął okres 14 dni od sczepienia, także teraz to trochę loteria czy się uda metodą na szczepienie gdzie 14 dni nie upłynęło.

Tekst rozporządzenia po wszystkich zmianach: https://docdro.id/Di51V7C
Wyłączenia zaczynają się na stronie 12, kończą na 15.

Karty lokalizacyjne

Formularz papierowy karty lokalizacji był rozdawany na pokładzie samolotu, a papier jest o tyle lepszy, że wystarczy podać tylko swój najbliższy adres pobytu (w tym online trzeba wpisać adresy przebywania w ciągu 14 najbliższych dni). Po drugie w ogóle tej karty lokalizacji nie wymagali podczas kontroli paszportowej. Zbierał te papierki na pokładzie steward, więc dla mnie można było zrobić fotkę tej karty dla podkładki na w razie co i zwyczajnie ją wywalić do śmieci. Nie ma żadnej ewidencji czy to składałeś czy nie.
A jeszcze te karty , rozdają stewardzi zbierają stewardzi mają #!$%@? ( ryianair ) tzn kartkę dali ale długopisu już nie prosiłem żeby pożyczył powiedział że zaraz przyjdzie ale nie przyszedł. Jak zbierali odwróciłem wzrok

Ergo: nie wypełniajcie karty online tylko papierowo.

Metody sprawdzone, potwierdzone przez mirków / znajomych:
- Osoby które mają w ciągu 24h od przylotu kolejny lot (np lot do Oslo za 19zł) - najpewniejsza metoda, praktycznie każdy kto z niej skorzystał ominął kwarantanne. Technicznie zgodnie z ustawą musicie opuścić teren RP w ciągu 24h, SG od 08.07 zaczęło straszyć kontrolami policji w razie nie wywiązania się z tego wymogu (ale nikt jeszcze nie miał wizytacji)
UWAGA USA: Do początku lipca działało, teraz podobno zwolnienia tranzytowe z USA wyglądają tak, że trzeba być w Warszawie na lotnisku Chopina i nie można opuścić lotniska żeby zostać zwolnionym z kwarantanny

- Metoda na obejście bramek - zasadniczo polega na tym, że na niektórych lotniskach żeby się zapisać na kwarantanne trzeba wypełnić wniosek.. za bramką. Mirki mi raportują, że mowią że chcą zrobić test na przylocie, pani ich kieruje "do stolika", oni idą po bagaż i dzida xD Jak coś metoda działa tylko na powrotach ze strefy schengen.
Na pewno nie działa w Gdańsku ani na lotnisku Chopina, mirek który o tym pisał był w Katowicach (dostałem +1 że to działa niedawno)

UWAGA: Na bilet już nie można wyjść z strefy tranzytowej w przypadku powrotu z USA!! Jeszcze w lipcu można było, obecnie już ludzie odbijają się kwarantanną od SG. Rozporządzenie sie nie zmieniło, ale takie mają rozkazy.

Skąd bilety (autor warunek):
1. otwierasz https://www.ryanair.com/pl/pl/tanie-loty
2. Wybierasz lot który jest w ciągu 24h od Twojego wylądowania

SG zaczęła straszyć mirków (dostałem już informacje od 3 róznych osób) kontrolą policji w domu w przypadku nie opuszczenia terenu RP w ciągu 24h i "konsekwencjami" ze strony policji. Nikt się pod tą groźbą nie ugiął i został w domu, jeden mirek poszedł na lot, zrobił check in i niestety się spóźnił ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Info od kogoś ze znajomościami w Straży granicznej:
SG dostała nakaz "straszenia" od zastępcy komendanta komendy głównej SG i to jest jedyne co mogą zrobić.
pytałem jeszcze kumpla policjanta czy policja ma jakieś możliwości sprawdzania na tej podstawie czy dana osoba opuściła teren RP to mnie prawie śmiechem zabił

W dokumencie który wypełnia się w samolocie lub przed powrotem dostałem takie info od mirka:
wpisałem tylko numer lotu imię nazwisko kraj gdzie lecę, lotnisko skąd lecę, żadnych danych typu adres telefon powiązania rodzinne nie wpisywałem, wszystko zabrali w samolocie

- Przedsiębiorcy (podróż służbowa)
Sanepid: wystarczy oświadczenie o podróży służbowej. Sanepid jest "świadomy" że ta metoda jest nadużywana ale nie mogą nic z tym zrobić. Twierdzą też, że pracownik jadący z szefem na podróży służbowej jest zwolniony z kwarantanny
Oświadczenie: tylko NIP, nazwa firmy i "„Oświadczam, że wracam z podróży służbowej”, nic poza tym
UWAGA: SANEPID ŻĄDA TERAZ DOWODÓW ODBYWANIA PODRÓŻY SŁUŻBOWEJ. Niestety sami nie wiedzą czego oczekują, i jak na razie jedną osobe #!$%@?. Miejcie to na uwadze jadąc z myślą zwolnienia sie w ten sposób.

- Studenci (obecnie raczej tylko polscy studiujący za granicą, chyba, że macie szczęście)
obecnie Sanepid na tej podstawie nie zwalnia, SG dostaje rozkazy żeby nie zwalniać, ale są mirki którym sie nadal udaje Studenci zagraniczni mają łatwiej bo teoretycznie pod nich był pisany wyjątek. Nie dajcie sie zastraszyć, że tylko kierunki nie-wakacyjne i tylko zagraniczni - podważajcie i pytajcie która część rozporządzenia o tym mówi.
Sanepid: Twierdzą, że wyjątek był pisany stricte pod studentów zagranicznych, którzy studiują przy polskiej granicy tak, by nie musieli codziennie robić testu na COVID. Wszystkie placówki sanepidu mają z góry rozkaz nie przyjmować wytłumaczenia na studenta.
Metoda "na studenta zza granicy" też podobno przestała działać, Sanepid twierdzi teraz, że wyłączenie dotyczy wyjazdu z kraju gdzie sie studiuje do Polski w celach naukowych XD W razie czego #!$%@?ą głupoty, SG normalnie ściąga kwarantanne, dzisiaj potwierdził mi jeden z mirków. Można powołać się na Wytyczne Głównego Inspektora Sanitranego PR.OP.77.12.2021.
- Uczniowie/przedszkolaki i ich opiekunowie
- Wykładowcy
Tu czasem wystarczy pokazać plan zajęć z swoim imieniem/nazwiskiem jako prowadzącego wykłady
- Zawody medyczne
- Marynarze i załoga statków (Tu czasem sprawdzają, czasem nie, czasem trzeba pokazać tylko książeczkę marynarską, a czasem dużo więcej - lepiej nie ryzykować i kłamać że jest się marynarzem jeśli sie nim nie jest)
- Pracownik Transgraniczny / Delegacja od pracodawcy (jeden mirek miał pismo o stałej delegacji przez rok)
tu na PW dostałem info że ktoś kto ma takie zaświadczenie może być traktowany jako pracownik transgraniczny (info które dostał od SG) - za drugim razem chcieli go nie przepuścić bez kwarantanny, to powiedział z pewnością dokładnie to co powiedział poprzedni granicznik i.. go puścili ( ͡° ͜ʖ ͡°)
- Jeden mirek powiedział mi, że rozmawiał z SG o tym ze chce zrobić test - puścili go i kazali za bramkami wypełnić jakieś formularze. Nie wypełnił, wyszedł, kwarantanny nie ma. Katowice - w Gdańsku na pewno by to nie przeszło, nie wiem jak inne lotniska.

Inne wyłączenia (niepotwierdzone):
- Naukowcy i badacze, wg. ustawy o szkolnictwie wyższym
- Graficy, również wg. ustawy o szkolnictwie wyzszym
- Uczestnicy i wykonawcy koncertów i uczestnicy konkursów międzynarodowych na terenie Polski
- Załogi statków powietrznych

No i wiadomo:
- Zaszczepieni, ozdrowieńcy, ludzie po teście PCR/Antygenowym (nie działa poza Schengen / EU / EOG)
SG nie sprawdza czy minęło 14 dni czy nie, przynajmniej każdy kto był kilka dni przed upłynięciem 14 dni tak mi powiedział, więc nie ma się co martwić w tym zakresie

#koronawirus #kwarantanna #covid19 #wakacje #prawo #szczepienia

Liczba osób zwolnionych z kwarantanny: 241 (+2 wczoraj i +6 dziś)

46/100

#100dnibezkwarantanny -> tag pod którym będę to wrzucał, można obserwować / czarnolistować
Rabusek - Podpowiadam jak można uniknąć kwarantanny po powrocie z wakacji bez testu, ...

źródło: comment_1629878399hGVwtxhWo0KK3chrOkwLBE.jpg

Pobierz
  • 11
@Rabusek: przyleciałem w piątek 20.08 z Oslo do Gdańska. Zrobiłem nie świadomie myk z testem i poszedłem z bagażem z lotniska bez testu itd. Wypełniłem nie całą kartkę lecąc w samolocie. Ominąłem adres i pesel. W sobote nałożono na mnie kwarantanne. Dzisiaj dostałem sms. Nie wiedziałem o tym. Czy mogę wrócić do Norwegii 28.08? Kwarantanne mam wbitą do 30.08.
Zrobiłem nie świadomie myk z testem i poszedłem z bagażem z lotniska bez testu itd.


@Norski_Mason: czyli co wyszedłeś z lotniska - ale nie podawałeś czasem czegoś straży granicznej, adresu itp?

Czy mogę wrócić do Norwegii 28.08? Kwarantanne mam wbitą do 30.08.


@Norski_Mason: szczerze nikt kogo znam nie był w takiej sytuacji, myślę, że nie. Sprawdzałeś całą liste? Moze jestes zwolniony, np na podstawie podrozy sluzbowej?
Czy był ktoś tu na wykopie co wyjechał na kwarantannie


@Norski_Mason: Nie.

Sprawdź inne wyjątki, nie wiem, moze z dzieckiem jechales? Albo jesteś studentem tam za granicą? Ew. może mundurówka?
@Rabusek: po co w ogóle są te kartki do wypełniania? Jak wracałem tydzień temu z Włoch to nie zrobiłem tego w apce (eu Passenger location?) I myślałem że w samolocie mi się uda. Cała podróż przespałem i doleciałem do Polski bez tego papieru XD