Wpis z mikrobloga

Czuje dobrze człowiek :) Wiadomo jaka jest pogoda i po zachodzie słońca, w czasie deszczu, gówno widać. Wracałem autem i w pewnym momencie, kilka metrów przed sobą zauważyłem rowerzystę. Bez oświetlenia czy kamizelki. Oprócz jednego malutkiego czerwonego odblasku, nie miał niczego co by odbijało światło. Zjechałem na pobocze, wysiadłem i zepchnąłem go do rowu, żeby nikt go nie przejechał.


Na szczęście kamizelka była, nowa i nierozpakowana :) Chwila rozmowy i pojechaliśmy dalej. Na filmiku widać, że rowerzysta jest dużo bardziej widoczny :) Weźcie Mirki i Mirabelki zakładajcie na te rowery oświetlenie, albo chociaż na jakieś stacji kupcie kamizelki. One kosztują parę złotych. Mnie kiedyś potrącił tir jak już schodziłem z przejścia dla pieszych i już do końca życia będę częściowo niesprawny, dbajcie o siebie :)

PRZEPRASZAM ZA JAKOŚĆ. Nagrałem to kartoflem z działki xD Miałem kupić nową kamerkę, bo tą dostałem jako gratis na konferencji i mam wrażenie, że najdroższym elementem w produkcji było kartonowe pudełko. Audio tylko dla koneserów!

#chwalesie #czujedobrzeczlowiek #motoryzacja #polskiedrogi #rower
  • 31
@AnonAlfa: Co to znaczy porządnie? xD Badam się często, ze względu na to, że mój dziadek miał jaskrę i jestem w grupie ryzyka. Myślisz, że takie badanie to tylko sprawdzenie ciśnienia, badanie dna oka i czytanie z tablicy? Mam kompleks badań i częściej sprawdzam wzrok w ciągu dekady, niż większość społeczeństwa przez całe życie. Odczep się od mojego wzroku, bo jest dobry. Ocenisz sytuacje na podstawie filmu, gdzie wiesz, że będzie
nie wychodź z domu i nie łaź po mieście bo jak nie widzisz samochodów → to nie chodzisz.


Dla ciebie to jest jakieś odkrywcze? Zanim postąpię krok naprzód rozglądam się, czy nic nie nadjeżdża.
Chodnik jest wyjątkiem, ale z rzadka, bo niestety chodnik stał się jezdnią dla hulajarzy i dostawców kebabów.
Już nie mówiąc o standardowym przeglądzie, czy nie wstąpię w psiarskie pozostałości.

Jeżeli potrąci cię auto to znaczy, że źle oceniłeś
na przejściu mam pierwszeństwo i nie ustępuję, jeśli zdrowy rozsądek na to pozwala.


powodzenia w walczeniu o pierwszeństwo z 1,5 tony rozpędzonej nawet do tych tylko 10km/h

Wariatów, po których widzę, że wymuszą, z reguły rozpoznaję z daleka.


ale tych, którzy np. się zagapią, spojrzą na sekundę w lusterko wsteczne albo oślepi ich na chwilę słońce czy źle ustawione światła samochodu jadącego z przeciwka (albo zamontowane HIDy w lampie bez soczewki) już
Pobierz
źródło: comment_1629831171AGBS5YPLYRs2f3B6ohdK2S.jpg
powodzenia w walczeniu o pierwszeństwo z 1,5 tony rozpędzonej nawet do tych tylko 10km/h

ale tych, którzy np. się zagapią, spojrzą na sekundę w lusterko wsteczne albo oślepi ich na chwilę słońce czy źle ustawione światła samochodu jadącego z przeciwka (albo zamontowane HIDy w lampie bez soczewki) już nie rozpoznasz z daleka.


Pominąłeś fragment o zdrowym rozsądku celowo? Czy po prostu nie rozpoznajesz takiego konceptu?

@wykopyrek: ale ja mówię o warunkach
Nie ma znaczenia, jaki jest powód tego, że nie widzisz drogi. Nie widzisz → nie jedziesz.

Bez wyjątków.


@wykopyrek: czego nie rozumiesz w pojęciu ograniczona widoczność?

już po zmroku panuje ograniczona widoczność, bo nie widać na taką odległość jak za dnia + dochodzi "olśnienie" od nawet prawidłowo ustawionych świateł mijania samochodu jadącego z naprzeciwka

A jak ktoś ma źle ustawione światła i wyjeżdża zza zakrętu to rozumiem MOMENTALNIE zatrzymujesz się w
Pobierz
źródło: comment_1629833125zvgQ0BZMFgA07PVTQO31Nh.jpg
czego nie rozumiesz w pojęciu ograniczona widoczność?

już po zmroku panuje ograniczona widoczność, bo nie widać na taką odległość jak za dnia + dochodzi "olśnienie" od nawet prawidłowo ustawionych świateł mijania samochodu jadącego z naprzeciwka

A jak ktoś ma źle ustawione światła i wyjeżdża zza zakrętu to rozumiem MOMENTALNIE zatrzymujesz się w miejscu bez przejechania tych kilku metrów zanim auto da radę wyhamować z piskiem opon? Pokaż nagranie z trasy, bo nie
Jeszcze nie wjechałem nigdy na skrzyżowanie, przejście dla pieszych, przejazd rowerowy/kolejowy, którego nie widziałem wcześniej bezpośrednio przed wjazdem.

Ty tak robisz?


@wykopyrek: bezpośrednio czyli ile metrów? Zakladajac, że na powyższym zdjęciu przejście jest tuż za tym oślepiającym samochodem to zobaczylbys je dużo później niż w przypadku gdyby światła auta były prawidłowo ustawionie, a co za tym idzie masz dużo mniej czasu na reakcję. O takich sytuacjach mówię - trzeba mieć ograniczone
@wykopyrek: a odnośnie martwych stref to poczytaj sobie pierwszy lepszy artykuł np: https://www.google.com/amp/s/spidersweb.pl/autoblog/wirtualny-slupek-poprawa-widocznosci/amp/

Nawet masz tam sytuację którą przytoczyłem o słupku zasłaniającym idącego pieszego

Przedni słupek, w połączeniu z lusterkiem zewnętrznym tworzą spory martwy punkt, w którym może się schować np. pieszy, czy rowerzysta. To może oznaczać zagrożenie dla pieszych, gdy nieostrożny kierowca zacznie skręcać w ich stronę.


Trafisz na niedoświadczonego kierowcę albo takiego którego akurat coś rozproszy i który cię