Wpis z mikrobloga

via Rowerowy Równik Skrypt
  • 68
587 476 + 129 + 123 = 587 728

123 - Główny cel Górowo Iławeckie, tam dosyć szczegółowy objazd miasta i okolic. Ogólnie sama mieścina przyjemna na rower, sporo ścieżek wokół dwóch dużych stawów, trochę barierkoza panuje, ale i tak sympatycznie.

Dalej kierunek na granicę z Ruskimi do Żywkowa - Bocianiej Wioski. Bociany odleciały coś wcześnie już 11 sierpnia, więc z wieży widokowej pozostało jedynie podziwianie niezliczonej ilości bocianich gniazd, zapewne w sezonie musi tu być bardzo malowniczo.

Niedaleko obok Jezioro Warszkajckie plus wybrałem się też na poszukiwanie maliny moroszki, rośliny relikt z okresu lodowcowego, która pozostała na dogodnych siedliskach po ustąpieniu lodowca z terenu Polski. Na terenie kraju znanych jest jedynie kilkanaście stanowisk tego skrajnie rzadkiego gatunku, w tym właśnie tutaj przy granicy z ruskimi. Niby bardziej pomarańczowa jest Moroszka, ja znalazłem coś bardzo podobnego, tylko że czerwonego, no ale załóżmy optymistycznie że to jest to, może jakaś warmińska odmiana ( ͡º ͜ʖ͡º) Niech się wykopowy ekspert wypowie w komentarzu.

Później m.in. Kamińsk i Pareżki. W Kamińsku zakład karny w miejscu byłego niemieckiego obózu jenieckiego jako część poligonu Stablack (ćwiczyli tu zimowe warunki przed najazdem na Ruskich, no niezbyt skutecznie jak wiadomo). W Pareżkach obok wioski Tajemnicza Góra, podobno znaleźli tam jakieś zasypane wejścia, sztolnie, więc oczywiście jest to jedna z tysiąca proponowanych miejsc do szukania Bursztynowej Komnaty ;) Powrót długimi, warmińskimi prowincjami, bonusowo z ostatnimi 25km w deszczu.

129 - Cel Bezledy, tam trafiłem akurat na dożynki na stadionie, objechałem też zabytkowy folwark czy odszukałem niszczejącą i zarastającą od lat neogotycką kaplicę rodziny Oldenburgów, którzy byli właścicielami Bezled.

Dalej Jezioro Solno oraz Nowa Wieś Iławecka, bardzo ciekawa wioseczka pomysłowo ozdobiona. Późnie m.in. grodzisko w Piasecznie, czy Jezioro Wielechowskie (na głównej fotce). Ostatnie 20km do Ornety szlakiem zwiniętych torów.

#rowerowyrownik #gravel #100km

Skrypt | Statystyki
SnikerS89 - 587 476 + 129 + 123 = 587 728

123 - Główny cel Górowo Iławeckie, tam dos...

źródło: comment_1629611258bt2BEyrh1Uq9dR7ZrkLFnC.jpg

Pobierz
  • 8
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach