Wpis z mikrobloga

Nic tak nie zburzyło mojego postrzegania "doświadczenia" w IT jak prowadzenie rozmów technicznych. Kandydaci mający po 5, 8, 10 lat expa, aplikujący na dolne widełki mida nie będący odpowiedzieć nawet na proste pytania dot. technologii, z którymi pracowali od lat... Po zaledwie kilku rozmowach przestałem pytać "jak działają indeksy w bazach danych", tylko pytam "po co się je stosuje", przestałem pytać o DDD czy jakieś event sourcingi, bo nawet z opisaniem podstawowych wzorców większość kandydatów ma problem.
Przecież to nie jest odwracanie drzewa binarnego, tylko rzeczy które na co dzień programista wykorzystuje w swojej pracy...

Co zaskakuje mnie jeszcze bardziej, to osoby aplikujące na seniorskie stanowiska, a w swojej karierze nie napisały ani 1 testu czy nie miały do czynienia z CI/CD. Przecież chyba nie aplikują o 20k zarabiając 5k, więc jakieś firmy przez wiele lat płaciły im grube pieniądze za klepanie CRUD'ów...

Nie mam zastrzeżeń co do HR'u, bo CV i portfolia nie wyglądają źle, jednak jestem zaskoczony jak duży % programistów jest tak naprawdę klepaczami kodu.

#programowanie #pracait #pracbaza
  • 65
@Murasame: No ale pytanie "po co stosuje się indeksy" chyba nie jest wiedzą teoretyczną, podręcznikową, tylko czymś bardzo praktycznym. Rozmowa techniczna to nie egzamin na studiach i tak staram się podchodzić do prowadzonych przeze mnie rozmów.

Chciałbym, by na prowadzonych przeze mnie rozmowach średnio ogarnięty kandydat był w stanie pokazać, że "coś tam wie" o tym czym się zajmował i nic więcej. A i tak się rozczarowuję.
@ode45: Nie chodzi mi o estetykę tylko o zawartość. Sporo kandydatów jest rekrutowanych na podstawie samego linkedina, w końcu tam jest zwykle wszystko co HR'owi jest potrzebne do szczęścia.

@kuite22: Tia, pewnie masz rację i ta moja wizja programowania brutalnie zderza się z rzeczywistością.
@Jurix czemu mid programista ma wiedzieć "jak działają indeksy"? Może jeszcze rozdziel te pytanie na bazy relacyjne i nierelacyjne? Pójdźmy dalej przecież tworząc tabelę w bazach relacyjnych można też określić zakres ich lockowania, to może o to też zapytaj?

Januszex co programista ma się znać na bazach, ci/cd, ddd, cqrs, es, jeszcze mu wcisnijcie clouda i dockera jednoczesnie po co się ograniczać
via Wykop Mobilny (Android)
  • 29
@Jurix:

przestałem pytać o DDD czy jakieś event sourcingi, bo nawet z opisaniem podstawowych wzorców większość kandydatów ma problem.

Przecież to nie jest odwracanie drzewa binarnego, tylko rzeczy które na co dzień programista wykorzystuje w swojej pracy...


Ale stosujesz w swojej firmie?
Czy jak zawsze, te tematy pojawiają się tylko na rekrutacji a potem klepanie gówno CRUDów i inne potworki?
Pewnie magiczne "zależy od projektu" ¯\_(ツ)_/¯
via Wykop Mobilny (Android)
  • 15
@Bellissimo:

czemu mid programista ma wiedzieć "jak działają indeksy"? Może jeszcze rozdziel te pytanie na bazy relacyjne i nierelacyjne? Pójdźmy dalej przecież tworząc tabelę w bazach relacyjnych można też określić zakres ich lockowania, to może o to też zapytaj?


To xD

Ja tej wiedzy w praktyce używam tylko na rozmowach rekrutacyjnych, żeby zrobić dobre wrażenie xD
@Bellissimo: Jeśli ktoś wpisuje do CV "Mysql znajomość 5/5" to coś złego, że chcę to zweryfikować? Nie odrzucam kandydatów, za to że czegoś takiego nie wie czy podkoloryzował CV.

@elf_pszeniczny: Tak, stosuję na co dzień. Nie wymagam od kandydatów, że będzie to wiedział, bo mamy tonę materiałów i szkoleń przygotowanych by ktoś to nadrobił, jednak co złego że o to pytam na rozmowie? To wiedza ogólnodostępna.

@Squla: Masz rację
via Wykop Mobilny (Android)
  • 12
@Jurix:

Tak, stosuję na co dzień.


Zazdroszczę. Serio.

Nie oczekuję od kandydatów, że będzie to wiedział, bo mamy tonę materiałów i szkoleń przygotowanych by ktoś to nadrobił, jednak co złego że o to pytam na rozmowie?


Nie jest złe, ale wkurza jeśli ktoś kogoś tak magluje a potem wrzuca do projektu gdzie 1% tej wiedzy by wystarczył.
@elf_pszeniczny: Wiadomo. Przestaliśmy pytać m.in. o Dockera mimo wykorzystywania go, ponieważ zwykły dev nie miał z nim kontaktu, a odpalić go gotową komendą byle junior potrafi.
Mi i innym devom zależy na znalezieniu osób, które dadzą sobie radę w naszym trudnym i wymagającym projekcie.

@Byczkumordeczko: Przyjęcie programisty z małą wiedzą to dla firmy spory koszt. Ktoś musi go wdrażać, odpowiadać na pytania, co zajmuje czas innego, bardziej doświadczonego programisty, a
konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 9
@Bellissimo: to jest taki gość co napisze kod, napisze skrypt do jego budowania, zdeployuje jak trzeba to w chmurze, a jak się okaże że potem wolno działa bo zapytanie do bazy danych jest #!$%@? napisane to je znajdzie i zoptymalizuje albo znajdzie człowieka, który umie to zrobić

Chyba nie sądzisz że junior to typ co umie Javę do pętli, mid zna streamy a senior współbieżność? XD