Wpis z mikrobloga

@Kryspin013: Manjaro jest syfem, ale nie mam takich problemów jak Luke. Natomiast czysty Linux uruchamiający tylko wolne oprogramowanie ... ;)

Natomiast mam mnóstwo innych problemów z Manjaro. Jest to #!$%@? system niestety.
  • Odpowiedz
@AnhedonicPink: mnie #!$%@?ą snapd i flatpaki bo w sumie w jednym i drugim brakuje masy softu. Więc jak chcesz korzystać z kilku programów w najnowszej wersji albo mieć spaczkowany soft to musisz mieć w systemie snapd, flatpaka i natywny menedżer paczek.

A to wszystko dzięki temu, że po raz kolejny redhat nie mógł się z canonical dogadać.
  • Odpowiedz
@AnhedonicPink: @Kryspin013: Ja tam uważam, że najlepszy system to czysty Debian w pełni zgodny z wolnym oprogramowaniem. W sensie wiadomo, że taki posiadać jest #!$%@? trudno, ale tylko taki system ma sens i pokazuje prawdziwy pazur. A dwa - od jakiegoś czasu sam próbuję usprawnić projekty FLOSS, by były użyteczne.

Ale wydaje mi się, że tylko FLOSS może wygładzić wszelkie problemy, gdyż:
- Twórcom zależy
- Jest możliwość wygładzenia
  • Odpowiedz
Ja tam uważam, że najlepszy system to czysty Debian w pełni zgodny z wolnym oprogramowaniem.


@fervi: ja pośrednio też, ale nie jestem aż tak bardzo free software freakiem. Po za tym debian ma kilka wad, które moim zdaniem ubu usprawnił np brak narzędzi do zarządzania repo użytkowników (i jako tako słabe ich wsparcie w systemie) co fajnie działa w ubu i fedorze.

ale zrobić coś by było lepsze - nie
  • Odpowiedz
@Kryspin013:
Oczywiście może rozwój DUR ma tutaj znaczenie.

Ale uważam, że Linux musi sam się o siebie zatroszczyć. Tak było od zawsze. Jak tam Photoshop, działa wspaniale? Aaa, no jeszcze nie wydali.

Moim zdaniem oglądanie się za czymś innym oczywiście jest ok, ale musimy się skupić na rozwoju FLOSS. Ja widzę sporo niedoróbek nawet w tym oprogramowaniu i staram
  • Odpowiedz
@Kryspin013: No do AMD musisz pobierać niewolne bloby by karta ruszyła. Inaczej chooya wyrenderujesz :D Podobnie jak w nowych Nvidiach (dlatego Nouveau tam szczególnie ssie, bo karta jest w jakimś trybie awaryjnym)
  • Odpowiedz
No do AMD musisz pobierać niewolne bloby by karta ruszyła


@fervi: Do procka czy GPU? Prawdę mówiąc otwarty sterownik mnie kontentuje. Nie muszę mieć otwartego firmware.

Podobnie jak w nowych Nvidiach (dlatego Nouveau tam szczególnie ssie, bo karta jest w jakimś trybie
  • Odpowiedz
Do procka czy GPU? Prawdę mówiąc otwarty sterownik mnie kontentuje. Nie muszę mieć otwartego firmware.


@Kryspin013: Do GPU. Do procka też są chyba mikrokody, ale nie musisz ich aktualizować i wszystko powinno działać. W przypadku GPU nic nie działa jak nie masz firmware.

Zdaję sobie sprawę, że AMD lepiej działa niż Nvidia XD
  • Odpowiedz
@Kryspin013: A i jeszcze facet propaguje największego raka toczącego obecnych deweloperów, tzn. że wszystko musi być poste. Nie musi być, Linux nie musi być prosty, musi działać, ani Windows ani macOS nie są proste, a ludzie ich używają, bo działają. Linux musi uruchamiać programy (czego nie robi bo w praktycznie żadnej dystrybucji nie da się uruchomić wszystkiego, nawet w AUR czasami czegoś nie ma) i dać się konfigurować bez edytowania
  • Odpowiedz
@ninio: No akurat konfiguracja w plikach to genialny sposób i jeden z najlepszych wynalazków. Wypierdzielasz plik i wszystko wraca do normy (chyba, że to nie problem z konfiguracją). Nawet w Windowsie odchodzi się od rejestru na właśnie pliki. Co prawda ich się często nie konfiguruje (robi to oprogramowanie), ale jednak
  • Odpowiedz
@fervi: To jest dobre rozwiązanie, ale nie z punku widzenia zwykłego użytkownika. Dla "normalnego" użytkownika edytowanie plików w nano lub co już będzie tragedią vi to coś nie do przeskoczenia, zwłaszcza że byle literówka może się skończyć uwaleniem systemu.
  • Odpowiedz
Nie musi być, Linux nie musi być prosty, musi działać, ani Windows ani macOS nie są proste, a ludzie ich używają, bo działają.


@ninio: Nie musi ale z drugiej strony do dobre podejście i filozofia unixa. To też jest coś co często wyróżnia linuksa. Ja tam np bardzo lubię podejście, że możesz np coś wykilkać w kdenlive ale np jak nie chcesz mieć otwartego programu przy renderze to możesz sobie wyeksportować skrypt, który puści render bez GUI. Albo, ze programy mają flagi do uruchamiania albo że obsługują potoki itd. I w ten sposób soft, który nie został napisany do współpracy z innym softem nagle działa z twoim softem albo możesz go sobie oskryptować.

i dać się konfigurować bez edytowania plików w konsoli, bo żaden normalny człowiek z poza IT nie będzie tego
  • Odpowiedz