Wpis z mikrobloga

@Sefton: w sumie to na każdym stanowisku człowiek chce jakiejś dozy decyzyjności. Przypomniała mi się analogia- jak z dzieckiem, które się frustruje bo co wpadnie na pomysł ("chce iść w lewo!") to rodzic mówi nie. ;)

Wiadomo, im niższe stanowisko tym ostrożniej z tą swobodą i trzeba sprawdzać jak ją wykorzystuje pracownik, etc


@maur: "chce". Ale od dev junior po PO nikt sobie nie wybiera co bedzie robił
  • Odpowiedz
konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@maur: Jestem adminem, więc Cisco i MS w opór wyjazdówek, na certyfikaty muszę napisać wniosek dodatkowy i płacę gdybym nie zdał. Na konferencje mógłbym jeździć, ale mi się nie chce.

Oddzielnie też wykupione dostępy do bazy wideo, ale chyba to obetniemy, bo nie miałem czasu na to zbytnio w zeszłym roku. Ewentualnie oddam konto komuś z zespołu.

@Sefton: Sami sobie wybieramy tematy, którymi serwerami i systemami chcemy się
  • Odpowiedz
@Sefton: zależy jakie definicje tutaj damy. co jest wybraniem. bo np wybraniem z kilku zakolejkowanych tasków? czemu nie?
Taki wybór też sprawia, że dev bardziej zastanowi się czy da radę, czy widzi problemy, niż jak po prostu dostanie listę do zrobienia lub przykaz "odezwij się jak skończysz, dam Ci kolejny task"
  • Odpowiedz
jest realne ale kanibalizuje zespół.


@Sefton: Tzn oczywiście zależy jak mocno to wykorzystywane. Nie wiem jak bardzo autor odpowiedzi dobierał słowa, bo może się okazać np, że "to nudne niech robi leszcz" to jest świetny ticket dla juniora, który się będzie jarał i rozwijał. :)
  • Odpowiedz
Sami sobie wybieramy tematy, którymi serwerami i systemami chcemy się zająć i w jakim momencie. Szefu chce tylko by wszystko działało pod koniec dnia i większe wdrożenia były dowożone zgodnie z planem.


@Tytanowy_Lucjan: no tak, admini to trochę inna grupa, nie spotkałem się z sytuacją, by był product owner serwerów. A u programistów nieco inaczej ;)
  • Odpowiedz
@Sefton: zależy jakie definicje tutaj damy. co jest wybraniem. bo np wybraniem z kilku zakolejkowanych tasków? czemu nie?

Taki wybór też sprawia, że dev bardziej zastanowi się czy da radę, czy widzi problemy, niż jak po prostu dostanie listę do zrobienia lub przykaz "odezwij się jak skończysz, dam Ci kolejny task"


@maur: "wybraniem"? To priorytety nie mają znaczenia? Po to jest planowanie, żeby ustalić PBIs na sprint
  • Odpowiedz
"wybraniem"? To priorytety nie mają znaczenia? Po to jest planowanie, żeby ustalić PBIs na sprint


@Sefton: A jak więcej tasków w sprincie niż priorytetów i cel zrealizowany, to ma iść do PO zapytać, który z 2 tasków o takim samym prio może zrobić? :)
  • Odpowiedz
@Sefton: A jak więcej tasków w sprincie niż priorytetów i cel zrealizowany, to ma iść do PO zapytać, który z 2 tasków o takim samym prio może zrobić? :)


@maur: to już błąd planowania oraz w samym podejściu do priorytetow. Nigdy nie ma 2 PBI z tym samym priorytetem.
  • Odpowiedz
to już błąd planowania oraz w samym podejściu do priorytetow. Nigdy nie ma PBI z tym samym priorytetem.


@Sefton: ok, przez priorytet pomyślałęm o priorytecie w jirze, ale jeśli priorytet=pozycja, to teraz bardziej rozumiem co masz na myśli. I kolejne pytanie - junior czy mid skończył taska, co w sytuacji, jeśli kolejny na liście przekracza jego wiedzę?
  • Odpowiedz
@Sefton: ok, przez priorytet pomyślałęm o priorytecie w jirze, ale jeśli priorytet=pozycja, to teraz bardziej rozumiem co masz na myśli. I kolejne pytanie - junior czy mid skończył taska, co w sytuacji, jeśli kolejny na liście przekracza jego wiedzę?


@maur: zależy od zespołu czy zastanej sytuacji. Albo pair coding albo konsultacja z PM/BA/PO co do zmiany priorytetow albo czas na "samodzielne" wdrozenie

Edit: można też pomyslec o rozbiciu
  • Odpowiedz
@zibizz1: ciekawe podejście, gdzie tak pozwalają pracować?( ͡° ͜ʖ ͡°)


@prezeskuliziemskiej: @Sefton: Nigdzie. Ja nie napisałem że tak jest. Tylko wydaje mi się że takie coś mnie kręci. Tzn może inaczej. Wystarczy tylko nierobienie tego co uważam że jest bez sensu.
Raz na kilka miesięcy robię jakąś rzecz która mnie totalnie wkurza i uważam że należy ja zrobić ale nikt tego nie
  • Odpowiedz
Albo pair coding albo konsultacja z PM/BA/PO co do zmiany priorytetow albo czas na "samodzielne" wdrozenie


@Sefton: aaaa jedno pytanie jeszcze: przypisujecie wszystkie taski do devów na planningu?
  • Odpowiedz
Jak jakiś task wymaga tego bardziej to w ramach tego taska to robię i przy jakiejś okazji pokazuje a reszta. Łaaał ale fajne


@zibizz1: czyli robisz PoC takie, które jak zbiera dobry feedback można zrobić taski do niego (na dokończenie)
  • Odpowiedz
@Sefton: Ja bardziej pracuje na 4 statusach w jirze ustalonych, jeśli 3 taski mają priorytet jiry low, to nie patrzymy na ich kolejność. Raczej ani devi ani PO nie narzekają. Ale zaciekawiłeś mnie i chce zrozumieć :)
- pair coding w tym przypadku (junior chce wziąć 1 ticket z góry, do którego brak mu wiedzy) to odrywanie np seniora już teraz bo junior chce wziąć taska, którego nie ogarnia do
  • Odpowiedz
@maur: Tak, staram się osiągnąć to co napisałem:

Proponuje coś co uważam że będzie super w produkcie a następnie robię tą bardzie interesującą część a te mniej interesujące rzeczy, które także są potrzebne zrzucam na innych

Tylko te mnie intersujące rzeczy też musze potem zrobić :(
  • Odpowiedz