Wpis z mikrobloga

Proponuję mały eksperyment myślowy dla kierowców którym skacze ciśnienie, puls szaleje i włosy stają dęba jak widzą rowerzystę jadącego po jezdni kiedy obok jest ścieżka rowerowa.

Wyobraźcie sobie (niektórzy nie muszą sobie wyobrażać, bo byli w takiej sytuacji, niektórzy nieraz) że jedziecie autostradą (samochodem oczywiście), ruch jest niewielki, albo zupełnie żaden. W waszym kierunku są dwa pasy, prawy - strasznie dziurawy, popękany asfalt, nieudolnie połatany, łaty popękane, trzęsie jak na kolejce górskiej, trzeba zwolnić do 80km/h (przy ograniczeniu 140 km/h) żeby nie czegoś nie zerwać, lewy pas - piękny, gładki, nowy asfalt, cicha i przyjemna jazda.

Przepisy nakazują jechać po prawym pasie - kto z was faktycznie będzie po nim jechał, zwolni o połowę i będzie ryzykował uszkodzenie zawieszenia, tylko dlatego że mu tak każą przepisy?

Jasne że jeśli jest duży ruch i z jakiegoś powodu nie możemy jechać tak szybko jak ci po lewej, to im ustępujemy i zjeżdżamy na prawo. I tak samo, jeśli jest spory ruch i rowerzysta powoduje korek - to zdecydowanie powinien pójść na ścieżkę, nie blokować drogi.

Ale jeśli droga jest pusta albo prawie pusta, to tylko najbardziej wynaturzeni masochiści będą jechali po prawym, dziurawym pasie, po którym każą im jechać przepisy.

Rowerzyści stoją przed takim wyborem prawie zawsze w sytuacji kiedy obok drogi jest ścieżka rowerowa, bo ta ścieżka prawie zawsze jest znacznie gorsza niż jezdnia (i to nie tylko ze względu na jakość nawierzchni).

#rower #motoryzacja #samochody
KEjAf - Proponuję mały eksperyment myślowy dla kierowców którym skacze ciśnienie, pul...

źródło: comment_1627931296O3XeEU1UtmuRifLZ1nSicM.jpg

Pobierz
  • 31
@KEjAf: Opisana przez Ciebie sytuacja jest bardzo często spotykana na polskich drogach. Jeździ się w ten sposób, że jedziesz sobie lewym pasem te 80 km/h a jak widzisz w lusterku zbliżający się szybciej pojazd, to uciekasz na prawy tak, żeby ten jadący szybciej mógł Cię bez żadnego problemu wyprzedzić.
Myślę, że jeżeli rowerzyści stosowaliby się do tej samej zasady to nikt by nie miał problemów z tym, że jeżdżą ulicą kiedy
@robertx: problem z tym polega na tym że konstruktorzy dróg niestety z reguły bardzo skutecznie utrudniają rowerzystom zmianę pasa z jezdni na ścieżkę rowerową, układając pomiędzy rózne wysokie krawężniki, barierki, trawniki czy żywopłoty. Gdyby nie to, jestem przekonany że rowerzyści by znacznie częściej ustępowali nadjeżdżającym samochodom.

@bartdziur: A kierowca samochodu ma obowiązek jechać po prawym pasie "i tyle". Ale nikt normalny nie jedzie po prawym pasie jak jest dziurawy a
problem z tym polega na tym że konstruktorzy dróg niestety z reguły bardzo skutecznie utrudniają rowerzystom zmianę pasa z jezdni na ścieżkę rowerową, układając pomiędzy rózne wysokie krawężniki, barierki, trawniki czy żywopłoty.


@KEjAf: Masz jakiś pomysł czemu? ( ͡º ͜ʖ͡º)
@KEjAf: Analogia jest błędna bo ty porównujesz jeżdżenie złym pasem do jeżdżenia w ogóle zła droga. To tak jakbyś mówił o jeżdżeniu autem po bus pasie bo jest w lepszym stanie. Albo po wydzielonym torowisku tramwajowym bo jest w lepszym stanie od drogi.

Nie masz prawa poruszac się po drodze jak masz wydzielony pas ruchu dla rowerów i tyle w temacie. Niestety, ale takie są przepisy.
@bartdziur: A zgłoszenie stanu drogi odpowienim służbom nie zmienia tego że stan tej drogi jest taki jaki jest w chwili w której po niej jadę. Widzę że jesteś czystym teoretykiem. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

@robertx: Bo nie potrafią dobrze zaprojektować tego co projektują.

Pas dla rowerów w jezdni, nie oddzielony od niej niczym (poza namalowaną linią), to pod każdym rozsądnym względem (łacznie z bezpieczeństwem) znacznie lepsze
@bartdziur: Przeczytałem to za pierwszym razem ( ͡° ͜ʖ ͡°).

Przepisy nakazują jechać po ścieżce rowerowej tak samo jak nakazują jechać po prawym pasie. Na tym polega analogia. Jesli próbujesz się jej doszukać w czymś innym - to być może nie znajdziesz, ale to już nie moja wina. ¯\_(ツ)_/¯

A na marginesie, wiesz dlaczego inaczej traktujesz jazdę po niewłaściwym pasie i jazdę po buspasie albo torowisku? Bo
@bartdziur: I co, zgłaszasz dziurawe ścieżki rowerowe odpowienim służbom a one zaraz przybiegają je naprawiać? Bo to nazwałem teoretyzowaniem. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@Niedobry: wiesz, nie znam PoRD na pamięć ( ͡° ͜ʖ ͡°) a google u mnie działa tak samo jak u Ciebie, ale łap, znalazłem Ci:

1. Kierującego pojazdem obowiązuje ruch prawostronny.

2. Kierujący pojazdem, korzystając z drogi dwujezdniowej, jest obowiązany jechać po prawej jezdni; do jezdni tych nie wlicza się jezdni przeznaczonej do dojazdu do nieruchomości położonej przy drodze.

3. Kierujący pojazdem, korzystając z jezdni dwukierunkowej co
@KEjAf Powiem tak. Jeżeli skacze komuś ciśnienie, że jedzie kolarz po ulicy mając ścieżkę rowerową to niech pracuje nad nerwami i sobą . Osobiście uważam że mamy na tyle wolności że ten kolarz może wybrać jazdę ścieżką rowerową i nie spotka się z żadnymi konsekwencjami. Natomiast jeżeli kolarz jedzie po ulicy mając ścieżkę no to ponosi ryzyko mandatu. Kierujący samochodem maksymalnie to może go poinformować i poradzić zjazd na ścieżkę. Nie powinien
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@KEjAf: I ktory z tych punktow mowi o tym ze lamiesz prawo na autostradzie jadac lewym pasem gdy prawy jest wolny, ale np. zniszczony. Lub nie jest wolny tylko zajety przez pojazdy, uniemozliwiajace Ci bezpieczna jazde?
@Niedobry: To tylko cztery punkty, ale rozumiem, chodzi o ostatni, dużo szukania jeśli zacząłeś po kolei. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

4. Kierujący pojazdem jest obowiązany jechać możliwie blisko prawej krawędzi jezdni. Jeżeli pasy ruchu na jezdni są wyznaczone, nie może zajmować więcej niż jednego pasa.


@CrazyxDriver: Wiesz, ja w zasadzie rozumiem poirytowanie kierowców, ale proponuję odrobinę zrozumienia dla ludzi którzy nie robią tego nikomu celowo na