Wpis z mikrobloga

Dwa pytania z frontendu:

1. To prawda że większość rzeczy na stronach internetowych w JavaScripcie można pisać stylem proceduralnym?

Ostatnio przeczytałem opinie, że OOP w JS to "udawane programowanie obiektowe" i jeżeli nie piszemy jakiś specyficznych rzeczy jak np gry przeglądarkowe, to wszystko można pisać stylem proceduralnym.

2. Jeżeli chcę być frontend-developerem to muszę znać dobrze Bootstrapa? Dobrze mam namyśli, żeby bez problemu stworzyć w nim szybko w miarę fajną stronę?

Pytam, bo nie trawię tego frameworka. Próbowałem robić stronki na Bootstrapie, ale jest to dla mnie strasznie niewygodne i nie ukrywam że gubiłem się w tym. Znam całkiem dobrze czystego CSS i Flexboxa (jeszcze w najbliższej przyszłości mam zamiar nauczyć się CSS Grid) i osobiście wole zrobić laytout stronki na Flexsie.
Jednak w wielu ogłoszeniach o pracę dla frontendowców widzę Bootstrapa w wymaganiach i sam nie wiem, czy powinienem się go bardziej douczyć.

#webdev #frontend #javascript #css #naukaprogramowania
  • 12
  • Odpowiedz
@maciorqa:
1. Tak można
2. Nie, nie musisz, bootstrap to mała i prosta biblioteka szczerze mówiąc to 1-2 dni i się nią ogarnia ważniejsza jest znajomość css i js
  • Odpowiedz
1. To prawda że większość rzeczy na stronach internetowych w JavaScripcie można pisać stylem proceduralnym?


@maciorqa: Tak, ale dlaczego miałbyś to robić? Generalnie w JS miesza się koncepty programowania proceduralnego, obiektowego i funkcyjnego, bo można!

2. Jeżeli chcę być frontend-developerem to muszę znać dobrze Bootstrapa? Dobrze mam namyśli, żeby bez problemu stworzyć w nim szybko w miarę fajną stronę?

Nie, to jest taki bootloader do
  • Odpowiedz
@maciorqa:
1. Tak. Po 5 latach ja to potem przepisze i wezmę 13x tyle co ty.
2. Musisz znać jakiś fw CSS, bootstrap da ci najszerszy wybór projektów. Nie chodzi o twój brak skilli w czystym CSS tylko o produktywność i to co gorsza zespołu a nie Twoją.
  • Odpowiedz
@maciorqa: się ludzie teraz na tilewind rzucają. Bootstrap wymagany pewnie ze względu na jakieś starsze projekty. U swoich znajomych zauważyłem, że już bootstrapa w żadnym nowym projekcie nie używają. Wiadomo, grupa nie jakaś ogromną, ale z różnych firm (różnej wielkości firm).
  • Odpowiedz
Ok, rozumiem że można mieszać, ale czy prawdą jest to, że zdecydowaną większość rzeczy mogę sobie spokojnie robić proceduralnie? I o to pytałem.

@maciorqa: Jest tak, że dobre frameworki same wymuszają funkcyjny paradygmat i generalnie u frontendowców poszukuje się tego skilla. Jesteś dopiero na początku drogi, śmiało programuj proceduralnie, to samo przyjdzie.
  • Odpowiedz
@abuson: bootstrap był ociężały, do czasu, pierw aż pozwolili dobierać moduły które potrzebujesz, a potem już zupełnie schudł jak odeszli od jquery, teraz po prostu dawna zła fama się za bootstrapem ciągnie, bo jeśli idzie o szybkie wykonanie jakiegoś panelu, stronki admina, to bootstrap jest jak znalazł. Mimo wszystko do rozbudowanych projektów raczej bym go nie używał.
  • Odpowiedz
@maciorqa: Nie musisz znać uczyć się boostrapa jeśli chcesz być frontend'em chyba ,że w firmie wymagają tego frameworka bo front na tym stoi czy coś. Wystarczy ,że nauczysz się Flexboxa + CSS Grid i Boostrap nie jest ci potrzebny.
  • Odpowiedz