Wpis z mikrobloga

Na polskim rynku pracy początkujący programiści muszą wykazywać się dużym zaangażowaniem, aby znaleźć swoją pierwszą pracę ¯\_(ツ)_/¯

Szukaniem pracy nie martwią się ich norwescy koledzy, którzy pierwszą pracę zdobywają bardzo szybko. Między innymi ma na to wpływ podejście do procesu nauki, studiowania, ale przede wszystkim kształtowania się samego rynku pracy.

O tym dlaczego rynek IT w Norwegii jest bardzo chłonny, a programiści na każdym etapie kariery sprawnie znajdują tu pracę, opowiadam w ostatnim vlogu, w ramach którego pokazuje również wyjątkową norweską architekturę przechadzając się po mieście ( ͡ ͜ʖ ͡)

#programowanie #java #backend #technologia #informatyk #ciekawostki #jvm #byczazagroda #framework #spring #kariera #springboot #it #hr #norwegia
  • 11
  • Odpowiedz
@incognito_man: Z tego, co się dawniej orientowałem, to otwarte na tyle, że outsourcują.

Średni sens zatrudniać obcokrajowców, ale po ich stawkach, skoro reszta kosztuje mniej, też komunikuje się w języku germańskim, który zna tam każdy.

Do wejścia na rynek międzynarodowy nie potrzebujesz Norwegii, ale na pewno to
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@SoftBull: W moim odczuciu baaardzo trudno byłoby znaleźć pracę osobie bez doświadczenia, jeśli nie zna jakiegoś skandynawskiego języka. Obcokrajowcy są oczywiście zatrudniani i norweski (lub duński, lub szwedzki) nie jest wymagany, ale albo musi mieć doświadczenie, albo musi to być niższa i brakuje na rynku ludzi. A najlepiej jedno i drugie, jak u mnie. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@SoftBull:

Masz ciekawe spostrzezenia, ale chcialem wniesc do tej dyskusji pare kontrapunktow:

1. Wbrew temu co mowisz w Norwegii w ciagu ostatnich 3 lat kierunki IKT (informatikk, datafag, etc.) sa w czolowce popularnosci wsrod kandydatow na studia, dostac sie na takie studia jest bardzo trudno (przynajmniej na publicznych uczelniach), a uczelnie nie zwiekszaja ilosci miejsc na kierunkach. Aftenposten co roku robi wywiady z przyszlymi studentami i wsrod kandydatow na studia informatyczne co roku powtarza sie ta sama opinia o wyborze tego typu studiow - bardzo dobre zarobki, bardzo dobre mozliwosci zawodowe.
2. Wbrew temu co mowisz, pasjonaci programowania tak masowo nie ida na studia jakby to wygladalo. Duzo osob zaczelo programowanie w ramach viderågende skole i jesli stali sie pasjonatami to prace dostawali juz po szkole. Na studia glownie ida ludzie, ktorzy mieli w ramach vgs przedmioty 'studie kompetanse' i z programowaniem dopiero zetkneli sie
  • Odpowiedz
@briskmann: Dzięki! Bardzo cenne przemyślenia. Czy mogę te informacje wykorzystać przy swoich kolejnych realizacjach?
PS. Skoro nie Payscale to jaki inny system rekomendujesz, który będzie mógł dać lepszy obraz kształtowania się zarobków?
  • Odpowiedz
@SoftBull:

Skoro nie Payscale to jaki inny system rekomendujesz, który będzie mógł dać lepszy obraz kształtowania się zarobków?


SSB daje pewien zgrubny obraz zarobkow. Troche lepsze sa podsumowania robione przez NITO i TEKNE.
  • Odpowiedz