Wpis z mikrobloga

Wczoraj było zainteresowanie tematem budowy domów szkieletowych, więc dziś rozwinę temat materiałów budowlanych, o które było pytanie. Temat jest bardzo szeroki, więc żeby nie stworzyć ściany tekstu, podzielę go na mniejsze rozdziały. Dziś zatem o drewnie konstrukcyjnym.

Drewno wykorzystuje się oczywiście do konstrukcji szkieletu, która (w przypadku firmy, w której pracuję) powstaje z drewna świerkowego suszonego komorowo do poziomu 16-20%, czterostronnie struganego, klasy C24. Po kolei co to oznacza i dlaczego tak, a nie inaczej.

Świerk to najpopularniejszy gatunek drzewa do konstrukcji - jest stosunkowo łatwy w obróbce, a jednocześnie nie zbyt miękki. No i nie bez znaczenia jest jego cena, która w porównaniu z wieloma innymi gatunkami jest bardzo rozsądna. Można powiedzieć, że to międzynarodowy standard.

Drewno musi być wcześniej wysuszone - w tym procesie zmienia swoją objętość, a nie chcielibyśmy, żeby ten proces zachodził w wybudowanym już domu. Dzięki wcześniejszemu wysuszeniu konstrukcja będzie solidna i trwała. Poziom wysuszenia 16-20% określają polskie normy, więc wykonawca powinien taki budulec zapewnić.

Czterostronne struganie jest tym na co brzmi: wyrównywaniem powierzchni. Dzięki temu drewno jest zabezpieczone przed ogniem (bo płomienie "ślizgają" się po nim) i szkodnikami (bo nie potrafią się przedostać do wnętrza).

Na koniec samego opisu, krótko o klasie - oznacza ona wytrzymałość drewna konstrukcyjnego . Powszechnie stosuje się klasę C24 - w obowiązującym zakresie od C14 do C50 (dla gatunków iglastych) jest z jednej strony najlepsze pod względem stosunku jakości do ceny, a z drugiej po prostu ciężko uzyskać w naszych warunkach wyższe klasy.

Te cechy drewna potwierdza się certyfikatem "CE" - wykonawca powinien Wam taki certyfikat dostarczyć jak o niego zapytacie (inna sprawa, że dobrzy wykonawcy zazwyczaj się tym chwalą).

Skoro opis drewna mamy za sobą, zostaje kwestia jego impregnacji. Otóż przy tak zabezpieczonym drewnie (suszone i strugane) nie ma potrzeby jego impregnacji - konstrukcja i tak będzie zabezpieczona przed działaniem czynników zewnętrznych, a niepotrzebnie podniosłoby to dodatkowo jego koszt. Impregnacja (najczęściej można ją rozpoznać po zielonym kolorze) najczęściej ma na celu uniknięcie strugania, ale czasem może być motywowana chęcią ukrycia niewłaściwego suszenia. No a czasem to po prostu zabieg marketingowy. Impregnowane powinny być tylko podwaliny (element konstrukcji ścian układany na fundamencie - oczywiście nie bezpośrednio, a na specjalnej folii izolacyjnej) i elementy zewnętrzne (np. podbitka czy deski elewacyjne), ale to odbywa się już na placu budowy, wybranym przez inwestora kolorem.

Na dziś o drewnie to tyle. W najbliższych dniach opiszę jeszcze pozostałe materiały i bezpośrednio z nimi związane zagadnienie dyfuzji pary wodnej (kluczowa dla domów szkieletowych) oraz porównanie domów szkieletowych do murowanych. Jeśli macie pytania albo propozycję kolejnych tematów, to piszcie śmiało.

#domyszkieletowe <-- do obserwowania/czarnolistowania

#budownictwo #budowadomu #budowa #budowlanka #dom #budujzwykopem

Wołam plusujących poprzedni wpis:
@kapucynka93 @krokof @Popularny_mis @anghelus @mlesz @lipa13 @Zamknijpic @darek-jg @Grgr_Prprz @swat91 @beerkoff @Zahary_pl @ptak_powszedni @mrowed
misisk - Wczoraj było zainteresowanie tematem budowy domów szkieletowych, więc dziś r...

źródło: comment_1626861332Z8IX4lIw07WiPTpmjEbWxv.jpg

Pobierz
  • 73
@KierownikMietek: Mieszkam w takim i nie słyszę żony jak woła mnie z kuchni ( ͡° ͜ʖ ͡°) a tak na poważnie to na ścianach montowane są płyty gipsowo-kartonowe (obustronnie rzecz jasna), które mają swoją gęstość, a pomiędzy słupki konstrukcyjne układana jest wełna, która jest izolatorem akustycznym. Jedyne co może przeszkadzać to ściana sąsiadująca z np. łazienką, jeśli jest w niej poprowadzona rura doprowadzająca wodę. Ale raz, że
misisk - @KierownikMietek: Mieszkam w takim i nie słyszę żony jak woła mnie z kuchni ...

źródło: comment_1626878673ZrzMuZTsEWhQkZTT0T0pXD.jpg

Pobierz
@mietek79: Widzę kolega z branży? ( ͡° ͜ʖ ͡°)

no, ale tak - ocena drewna na tartaku odbywa się przede wszystkim wzrokowo. Robi to jednak wykwalifikowana osoba - brakarz - i robi to w oparciu o obowiązujące normy.
@misisk: miałem robić schody drewniane, a w końcu wylałem betonowe i bardzo jestem zadowolony. Czy taki dom z drewna zwyczajnie po paru latach nie będzie skrzypieć? Drugie pytanie: czy taki dom jest bezpieczny pod względem pożarowym, może warto zrobić instalacje tryskaczy?
@WpisujcieMiasta: skrzypienie drewna, np. schodów, zależy od ich właściwego spasowania. Prawidłowo wykonane i spasowane schody nie powinny skrzypieć nawet po bardzo wielu latach (my schodów akurat nie wykonujemy, ale dajemy klientom rabat do naszego partnera, który robi je dobrze). Podobnie jest z konstrukcją - dobrze wykonana nie będzie skrzypieć. Jeśli mieszkasz na odludziu to w środku nocy raz czy dwa w pierwszych latach będziesz w stanie usłyszeć ciche trzaśnięcie, ale to
@misisk ja mam pytanie z innej beczki. Buduje aktualnie dom i za 3-4 miesiące będę potrzebował więźbę. Mam też działkę i część lasu gdzie rosną świerki i sosny. Czy jest możliwość ścięcia tych drzew, dostarczenia do tartaku i uzyskaniu z tego więźby? Jeśli tak to czy jest to opłacalne?
Potrzebuje około 12m3 drewna, wycena z tartaku 26tys
@misisk: Właśnie zastanawiam się na budową domu w tej technologii, więc będę obserwował tag. Słyszałeś o firmie kamp-bud spod Radomia? ktoś z twojego otoczenia słyszał? Może jakaś lista dla kompletnego laika na co zwracać uwagę przy wyborze odpowiedniego wykonawcy, oprócz certyfikacji drewna?
via Android
  • 0
@Sc3eaM tak szczerze to w tym temacie nie jestem ekspertem. Wydaje mi się, że kwestię wycinki powinieneś ustalić z wydziałem środowiska w urzędzie miasta/gminy lub starostwie powiatowym. Co do realizacji w tartaku to powinieneś dogadać się bezpośredniego z nimi. Wydaje mi się, że jest to zrobienia. My jako wykonawca nie przyjmujemy jednak drewna od inwestora, więc nie mam tutaj doświadczenia.
via Android
  • 0
@Stormweaver wytrzyma dokładnie tyle co dom murowany, o ile nie więcej. Mieliśmy już przypadki w firmie kiedy nasza budowa odbywała się w pobliżu innych trwających budów domów murowanych i przychodziły silne wiatry: nasz budynek stał jak gdyby nigdy nic, a murowany obok miał zawalone ściany.

Co do zabezpieczenia przed ogniem to należy zwrócić uwagę przede wszystkim na dwa aspekty: po pierwsze drewniana konstrukcja jest osłonięta materiałami niepalnymi: płytami gipsowymi i cementowymi, wełną
@mietek79: generalnie się z Tobą zgadzam, ale to nie tylko "przywiązanie" ale tez spokojna głowa. Spokojna głowa w kwestii jakości drewna, ze ten brakarz sprawdził to drewno przed klasyfikacją. Że ma odpowiednią wilgotność i powierzchnię. A nie jak to obecnie wyglada, że ludzie z braku towaru biorą wszystko jak leci, a potem na forum zdjęcie słupka 145mm z sękiem na połowę szerokości i pytanie, czy to na pewno jest ok, bo
@grzesiuznawspolnej: wybudowany zgodnie ze sztuką dom szkieletowy i dom murowany mają podobną trwałość. Ciężko ją określić w latach tak naprawdę, ale z samym szkieletem i izolacją przy zachowaniu właściwego przekroju przegrody właściwie nic się nie będzie działo. Tylko materiały narażone na działanie warunków atmosferycznych (elewacja/dach/orynnowanie) należy co jakiś czas serwisować (naprawiać/wymieniać), ale to w obu przypadkach.
@tata_wedkarz: keramzytem się nie zajmuję. Poza technologią szkieletową, zajmowałem się też krótko budową z ceramiki, więc moje porównania odnoszą się do niej (i częściowo do silikatu). Wpisów planuję więcej, ale dam radę chyba dopiero na przyszły tydzień następne.