Wpis z mikrobloga

Wczoraj było zainteresowanie tematem budowy domów szkieletowych, więc dziś rozwinę temat materiałów budowlanych, o które było pytanie. Temat jest bardzo szeroki, więc żeby nie stworzyć ściany tekstu, podzielę go na mniejsze rozdziały. Dziś zatem o drewnie konstrukcyjnym.

Drewno wykorzystuje się oczywiście do konstrukcji szkieletu, która (w przypadku firmy, w której pracuję) powstaje z drewna świerkowego suszonego komorowo do poziomu 16-20%, czterostronnie struganego, klasy C24. Po kolei co to oznacza i dlaczego tak, a nie inaczej.

Świerk to najpopularniejszy gatunek drzewa do konstrukcji - jest stosunkowo łatwy w obróbce, a jednocześnie nie zbyt miękki. No i nie bez znaczenia jest jego cena, która w porównaniu z wieloma innymi gatunkami jest bardzo rozsądna. Można powiedzieć, że to międzynarodowy standard.

Drewno musi być wcześniej wysuszone - w tym procesie zmienia swoją objętość, a nie chcielibyśmy, żeby ten proces zachodził w wybudowanym już domu. Dzięki wcześniejszemu wysuszeniu konstrukcja będzie solidna i trwała. Poziom wysuszenia 16-20% określają polskie normy, więc wykonawca powinien taki budulec zapewnić.

Czterostronne struganie jest tym na co brzmi: wyrównywaniem powierzchni. Dzięki temu drewno jest zabezpieczone przed ogniem (bo płomienie "ślizgają" się po nim) i szkodnikami (bo nie potrafią się przedostać do wnętrza).

Na koniec samego opisu, krótko o klasie - oznacza ona wytrzymałość drewna konstrukcyjnego . Powszechnie stosuje się klasę C24 - w obowiązującym zakresie od C14 do C50 (dla gatunków iglastych) jest z jednej strony najlepsze pod względem stosunku jakości do ceny, a z drugiej po prostu ciężko uzyskać w naszych warunkach wyższe klasy.

Te cechy drewna potwierdza się certyfikatem "CE" - wykonawca powinien Wam taki certyfikat dostarczyć jak o niego zapytacie (inna sprawa, że dobrzy wykonawcy zazwyczaj się tym chwalą).

Skoro opis drewna mamy za sobą, zostaje kwestia jego impregnacji. Otóż przy tak zabezpieczonym drewnie (suszone i strugane) nie ma potrzeby jego impregnacji - konstrukcja i tak będzie zabezpieczona przed działaniem czynników zewnętrznych, a niepotrzebnie podniosłoby to dodatkowo jego koszt. Impregnacja (najczęściej można ją rozpoznać po zielonym kolorze) najczęściej ma na celu uniknięcie strugania, ale czasem może być motywowana chęcią ukrycia niewłaściwego suszenia. No a czasem to po prostu zabieg marketingowy. Impregnowane powinny być tylko podwaliny (element konstrukcji ścian układany na fundamencie - oczywiście nie bezpośrednio, a na specjalnej folii izolacyjnej) i elementy zewnętrzne (np. podbitka czy deski elewacyjne), ale to odbywa się już na placu budowy, wybranym przez inwestora kolorem.

Na dziś o drewnie to tyle. W najbliższych dniach opiszę jeszcze pozostałe materiały i bezpośrednio z nimi związane zagadnienie dyfuzji pary wodnej (kluczowa dla domów szkieletowych) oraz porównanie domów szkieletowych do murowanych. Jeśli macie pytania albo propozycję kolejnych tematów, to piszcie śmiało.

#domyszkieletowe <-- do obserwowania/czarnolistowania

#budownictwo #budowadomu #budowa #budowlanka #dom #budujzwykopem

Wołam plusujących poprzedni wpis:
@kapucynka93 @krokof @Popularny_mis @anghelus @mlesz @lipa13 @Zamknijpic @darek-jg @Grgr_Prprz @swat91 @beerkoff @Zahary_pl @ptak_powszedni @mrowed
misisk - Wczoraj było zainteresowanie tematem budowy domów szkieletowych, więc dziś r...

źródło: comment_1626861332Z8IX4lIw07WiPTpmjEbWxv.jpg

Pobierz
  • 73
@msichal: impregnacja służy przede wszystkim zabezpieczeniu drewna przed wilgocią - przy czym konstrukcja domu szkieletowego (wybudowanego zgodnie ze sztuką, rzecz jasna) jest przed wilgocią i innymi czynnikami zewnętrznymi zabezpieczona. Dlatego impregnujemy tylko te elementy, które wystawione są na działanie warunków atmosferycznych. Będę o tym pisał w następnym wpisie.
@misisk: Hej, Czyli kupujecie drewno C24, ale skąd wiadomo, że ma taka klasę, producent je testuje? 16-20% to dosc wilgotne, powietrzno-suche zdaje sie to 15%- myslałem, że jest lepiej wysuszone. Czy to polski świerk, czy np rosyjski? Bo ten z polski z którym miałem doczynienia (nie za dużo) to miękki i mało zwarty, więc myślę, że uzyskanie C24 z w takim drewno to tylko życzenie.
via Android
  • 1
@bez_znaczenia tak, producent (tartak) sprawdza każdą deskę i ją kwalifikuje. Drewno, z którego produkują, pochodzi z Polski.

Co do wilgotności to poziom 16-20% to zakres wilgotności powietrzno-suchej. W tym zakresie drewno (osłoniętemu, jak przy naszej konstrukcji) nie jest podatne na rozwój grzybów, ani nie jest zbyt suche, więc nie pęka.

Nie wiem z czym konkretnie miałeś dotychczas do czynienia, ale zapewniam Cię, że odpowiednio przygotowany polski świerk jest wystarczająco twardy, aby z
via Android
  • 1
@mateusz_strongway chyba pominąłem Twoje pytania, przepraszam. Dopiero to zauważyłem. Już nadrabiam.

1) jeśli porównujemy budowy o takich samych parametrach to koszt budowy jest raczej na korzyść domu szkieletowego. Inna sprawa, że przy takich porównaniach bierze się opcje minimum, a wówczas dom murowany wyjdzie taniej w budowie, ale dużo więcej w eksploatacji.

2) zarówno w ścianach działowych, jak i między belkami stropu układamy wełnę izolującą akustycznie, a na samych belkach stropowych montujemy maty
@misisk: ja zamowilem więźbę bez klasy z suszeniem, w tym roku to cena 1150 za m3.
Wiadomo, po suszeniu ciut mniej bedzie.
W projekcie mialem C27, ale cena drewna C24 jest z dwa razy droższa. C27 jest nieosiągalne..
Mam nadzieję, że to istotnie nie wpłynie na trwałość domu. Szkoda, że przed projektem nie znałem sie na tych klasach i, ze to ma az takie znaczenie cenowe...