Wpis z mikrobloga

Siema wykop, przedstawiam Wam moje absolutne top1 jeśli chodzi o to co do tej pory widziałem w Norwegii, mało znany a z pewnością wart obejrzenia lodowiec Austerdalsbreen. Zdjęcia nie oddają rozmiaru tego cudeńka, ale wystarczy powiedzieć, że od podstawy do szczytu ma prawie 1500m wysokości.

#norwegia #gory #podrozujzwykopem #podroze
źródło: comment_1626719680zZt10y1JQXJqAjvl8TVDpo.jpg
  • 28
@Stashqo: Dojechać nie jest trudno, niewielki parking pod lodowcem oddalony jest o około 50km od miejscowości Søgndalsfjora. Na dojazd potrzeba jednak trochę czasu bo większość drogi to szosa jednopasmowa, gęsto usiana zakrętami, tunelami i niewielkim ruchem, rozmiar drogi zmusza do zjechania na pobocze jednego z mijających się kierowców. Ostatnie kilka km jest już droga szutrową, płatną vippsem lub gotówką z obowiązkiem zamknięcia za sobą bramy żeby owce nie uciekły, pozdrawiam przy
źródło: comment_1626723476T4kt8SplNgjlo9zZQUztxJ.jpg
@Popularny_mis: Nigdzie niestety, to był weekendowy wypad tylko, złapała nas ulewa i mnie przewiało. Tak mnie polamało, że nie bylem w stanie do Oslo dojechać, bałem sie dalej prowadzić, więc spaliśmy na parkingu w Hemsedal a dzisiaj egenmelding i łóżko zamiast do pracy. I tak bylo warto :D
@Saeglopur: Dokładnie, to jak woda z lodem, nawet rzeka kilka km dalej nie przekracza 3-4°C, sporo w tym też minerałów, po rozsmarowaniu na ręce czuć jakby tłusty film na skórze. Ludzie nie zdają sobie sprawy ile minerałów kruszonych przez lodowce spływa z gor do morza a potem do Atlantyku i jaki to może mieć wpływ na ekosystem kiedy lodowce się roztopią.