Wpis z mikrobloga

Mirki, strasznie denerwuje mnie archaiczna czynność drukowania dokumentu po to żeby go podpisać i spowrotem scyfryzować (zeskanować) i wysłać. Jest faktycznie działająca opcja pozwalająca wypełniać i podpisywać dokumenty (również takie bez zdefiniowanych pól wprowadzania) na kompie, która jest powszechnie akceptowana również np. w urzędach?
#prawo #cyfryzacja #notariusz
  • 44
@krafal0: Nadinterpretowujesz i niepotrzebnie łączysz wątki w moim wpisie. Użyłem urzędu jako przykładu, ale tak nota bene wydaje mi się, że do różnych urzędów zdarzało mi się wysyłać skany przez EPUAP (czyli skan + podpis profilem zaufanym) więc Twoja sugestia się coś nie trzyma kupy. Być może nie jest to legalnie wiążące lub wbrew procedurom ale ja mam to w d... bo jestem pragmatykiem i dlatego właśnie nie chce mi się
@tylkowielkanocny: ok, tylko po co podpisywać profilem zaufanym skan podpisany ręcznie? Podpisujesz wersję cyfrową dokumentu (pdf, doc) i już. Poza tym możesz mieć w d... ale pamiętaj, że instytucje państwowe działają w ramach KPA i twoje przemyślenia i pragmatyzm też mają w d... ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@tylkowielkanocny skan podpisu to nie jest wiarygodny podpis i prawo na to nie pozwala. Zawsze taki dokument w wersji oryginalnej trzeba gdzieś trzymać w archiwum w razie wątpliwości.
Co innego kwalifikowany podpis elektroniczny
@tylkowielkanocny: Jak napisano - kwalifikowany podpis elektroniczny. Wyrabiasz sobie np w Krajowej Izbie Obrachunkowej przez Internet, płacisz i odbierasz w swoim mieście osobiście. Ja mam w postaci dongla USB, w połączeniu z programem podpisujesz tym PDFa. Jak ktoś dostaje takiego PDFa to w samym PDFie wyświetla się informacja, że został podpisany podpisem zgodnym z przepisem UE.

Taki dokument nie tylko może, ale musi być traktowany przez urzędy jak podpisany odręcznie.
@Estetykatopodstawa: Przeczytaj ze zrozumieniem - istotne jest, czy certyfikat jest ważny w momencie podpisania. Jak wygaśnie, to nie możesz składać nowych podpisów.

Koncepcją podpisu jest niezaprzeczalne wyrażenie woli w momencie składania podpisu i kwalifikowany podpis elektroniczny to gwarantuje.