Wpis z mikrobloga

Nie mam jeszcze dzieci, ale często myślę o tym jak być dobrym rodzicem (oraz dobrym ojcem). Jak się wychowuje dzieci? Wiem, że chcę, aby wypróbowały tak wiele różnych rzeczy w dzieciństwie, jak to tylko możliwe.

Macie jakieś protipy? Polecacie jakieś książki? Głównie chodzi mi o kontakt pomiędzy rodzicem a dzieckiem oraz o rozwój tego małego człowieka. O przygotowanie go do dorosłego życia, w taki sposób, by całe swoje dzieciństwo wspominał jak najlepiej, aby poznał świat jak tylko się da.

Tu są przykłady, które mi osobiście wydają się bardzo ciekawe:

Mój znajomy przykładowo notuje sobie jakieś ciekawostki na przeróżne tematy, które mogą się wydawać interesujące dla dzieci, a on sam szybko je może zapomnieć, a później "udaje" mądrego i opowiada te ciekawostki dzieciom. Z drugiej strony to może być mylące, bo w oczach dzieci tata to chodząca encyklopedia, znająca odpowiedzi na różne tematy.

Inny ciekawy przykład, o którym słyszałem, to uczenie dzieci przedsiębiorczości. Np.:
- zarób 10 zł, a dostaniesz ode mnie drugie tyle
- ale tato, ja nie wiem w jaki sposób mogę zarobić 10 zł
- pomyśl czego ludzie potrzebują i w jaki sposób możesz spełnić te potrzeby. Może spytaj sąsiada, czy nie potrzebuje, aby mu skosić trawnik (oczywiście z sąsiadem jesteście już umówieni na ewentualne koszenie trawnika, czy cokolwiek innego) / sprzedawaj lemoniadę. Spróbuj nagrać piosenkę/ napisać wiersz/ etc.

Zależy mi na byciu dobrym rodzicem, niż na jakiejkolwiek karierze osobistej. Nie chcę popełnić żadnych błędów jako rodzic, chcę być najlepszym tatą na Ziemii, ale brakuje mi wzorców i wiedzy. Jak przygotowuje się dzieci do nauki? Co zrobić, aby nie kręciły się w złym towarzystwie? Jakie książki i w jakim wieku im kupywać? Jak zainteresować je książkami? Mieliście też tego typu pytania? Gdzie znaleźliście odpowiedzi? Tych pytań jest naprawdę wiele...

Ciekawi mnie też, czy tego typu pytania pojawiały się na mirko, może są gdzieś tego typu wpisy w czeluści wykopu ( ʖ̯)

#pytanie #dzieci #wychowanie #rozwojosobisty #rodzicielstwo #zycie
Pobierz Zapaczony - Nie mam jeszcze dzieci, ale często myślę o tym jak być dobrym rodzicem (o...
źródło: comment_16262899742cKF9QyS2Y6Ty2pf4F5xp5.jpg
  • 13
@graf_zero: @Sansiwiera: i o to mi chodzi - więc jak się przygotować do błędów i jak się w takich sprawach rozwiązuje te błędy? Co robić, by dziecko miało zaufanie do rodzica, nawet jeśli ten zawiedzie. Jest jakaś encyklopedia rodzicielstwa, czy coś? ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@Zapaczony: nie za bardzo pomogę bo moje dziecko ma dopiero 2 lata (no prawie 2 :P) ale zanim się urodził też rozmyślałam jak postępować żeby być super rodzicem i w sumie nie wiem, rodziciestwo jest trudne, momentami przerasta rodziców. Poczytaj o rodzicielstwie bliskości- tylko warto nie przegiąć z tym, żeby dziecko na głowę nie weszło. Wartościowe ksiazki o wychowaniu ma natuli.pl
@Zapaczony: No pewnie że jest - korwin napisał książkę albo trzy. :D

A tak na serio.

Rodzicielstwo to na tyle wszechoograniające doznanie, że nie bardzo można mówić o jakichś trikach. Dobra, pewnie przy trzecim dziecku można :D

Podstawy są dwie.
1. Samoświadomość - czyli nie działaj bezmyślnie.
2. Uważność - czyli zwracaj autentyczną uwagę.
@EyeIO: tzn. ja wiem o tym, że jesteśmy obserwowani, żeby później dopasować do nas treści i reklamy, ale w tym przypadku jest chyba inaczej. Bo ten film z tego co widzę został po prostu wczoraj udostępniony, a ja ten kanał subskrybuje na Youtube.