Wpis z mikrobloga

@Akilles: Wyżej jest wiele modeli (3060 Ti, 3070 i 3070 Ti, 3080 i 3080 Ti, 3090), a niżej będą tylko 3050 i 3050 Ti. Całą reszta rynku to stare karty albo nowe RX (gdzie są póki co tylko wyższe modele, wkrótce powinien wyjść porównywalny 6600 / 6600 XT). To jest najniższy obecnie model z nowej generacji i nawet po wypuszczeniu wszystkich kart będzie to będzie niższa-średnia półka. Do tego XX60 (1060,
  • Odpowiedz
@Jan_K: Bo rynek jest nasycony generacją 10xx po to w kółko przywołuję statystyki steam, żeby podkreślić że nie gracze powodują wzrost cen i gdyby rynek zachowywał się normalnie być może mieli byśy te karty w cenie około tej którą podałem, ale masz rację MSRP dla 3060 powinno być na poziomie 330$ specjalnie oczytałem pisma branżowe, więc mea culpa, natomiast spadek ceny między majem a czerwcem wynosi około 8%. Wejście na rynek
  • Odpowiedz
Początek high-endu bym powiedział.


@Akilles: Początek high endu to jest 3080, a nie najtańsza karta serii.

Ludzie wy tak poważnie? 5600x - najtańszy przedstawiciel nowej generacji. 16 GB RAmu 3200 CL16, co pozostawia spore rezerwy wydajności bo akurat do Zen3 optimum cena/wydajność to jest 3600 MHz CL16. Ledwie 1 TB dysku, który zapełni Windowsem, programami użytkowymi i kilkoma grami AAA i ratuje go tylko to, że teraz dane się w chmurach
  • Odpowiedz
@Jan_K: na rynku jest taka posucha że ludzie bez problemu rozważają te "starsze generacje" - więc ok, faktycznie modeli 30XX jest więcej niż 3, ale to dalej najnowsza generacja - czyli i tak lepiej niż większość może sobie pozwolić w obecnym momencie.
  • Odpowiedz
@Akilles: Ale w normalnych warunkach starszych generacji zwyczajnie się nie sprzedaje. Teraz masz wysyp nowych 1660 tylko dlatego, że Nvidia wznowiła ich produkcję ze względu na braki. Niska/średnia/wysoka półka powinno się odnosić tylko do najnowszej generacji, ewentualnie tego, co można jako NOWE kupić w sklepie w zwyczajnych czasach, a nie odnosić do kilkuletniego sprzętu...
  • Odpowiedz
na rynku jest taka posucha że ludzie bez problemu rozważają te "starsze generacje" - więc ok, faktycznie modeli 30XX jest więcej niż 3, ale to dalej najnowsza generacja - czyli i tak lepiej niż większość może sobie pozwolić w obecnym momencie.


@Akilles: Obecna sytuacja jest chora, ale to raczej chciał pokazać OP. Ja sam bym z jednej strony nie dał 2,9k za kartę graficzną (to już powinna być cena high-endu), a
  • Odpowiedz
Akurat z RAMem miał rację. OP chce dopłacić do RGB i marki HyperX. Można mieć taniej i wydajniej bez podświetlenia albo taniej z podświetleniem. I to mimo tego, że RAM trochę w tym roku podrożał.


@Jan_K: A to z tym RGB to różnie bywa. Akurat jeden z najtańszych, a najlepszych kitów 2x16 GB na kościach b-die Samsunga jest z RGB. Natomiast fakt, można kilkadziesiąt złotych taniej niż OP kupić 16 GB
  • Odpowiedz
@L3gion: taki gejmingowy mocno ten "średni" zestaw, nie wiedziałam, że średniakiem obecnie jest najnowsza gena kart graficznych ( ͡° ͜ʖ ͡°) a tak serio - lepszy procek, grafa typu RTX 2080 Ti załatwi robotę, chyba że masz jakieś mega wymagania od niej i stąd wybór. Lepiej doinwestować procka/płytę (polecam z możliwością podkręcania), a za 3 lata wymienić tylko grafę i masz dalej fajnego kompa. Tak samo M.2
  • Odpowiedz
a tak serio - lepszy procek, grafa typu RTX 2080 Ti załatwi robotę, chyba że masz jakieś mega wymagania od niej i stąd wybór. Lepiej doinwestować procka/płytę (polecam z możliwością podkręcania),


@aszik: Mam wrażenie, że nie bardzo masz pojęcie o czym mówisz.
1. 5600x to obecnie pod względem wydajności w grach najlepsze co możesz kupić i można podkręcać, to nie intel, że trzeba mieć do tego specjalne mobo, można na każdym
  • Odpowiedz
@aszik: Poza tym zawsze low end/mid end/high end to były odniesienia do aktualnych generacji CPU/GPU bo szczególnie w przypadku GPU zwyczajnie nie dało się kupić nowych kart graficznych z poprzednich generacji. RTX3xxx to jest taki postęp w stosunku do poprzednich dwóch generacji nvidii, że cała seria 2xxx według twoich kryteriów to w tym momencie co najwyżej słaby średniak, jeśli topowa wersja z tamtej generacji jest ledwie lepsza od średniaka z nowej
  • Odpowiedz
Tak samo M.2 to raczej widzimisię, fajnego SSD można za połowę ceny kupić, bo zazwyczaj ludzie rzucają się na te dyski, żeby te 3s szybciej załadować gierkę, która nawet w 40% nie wykorzysta możliwości sprzętowych.


@aszik: Pokażesz tego fajnego 1 TB SSD za 275 zł? Bo za jakieś 330 zł to ja widziałem albo dyski na QLC / chińskie noname'y albo mega przeceny, szybko znikające. A to licząc połowę od ceny
  • Odpowiedz
@Drmscape2: i widzisz? i mam rację xD 19% różnicy, ale tylko w 1080p na RTX :D w 1440p różnice się zacierają. Zastanów się czy warte to jest 400zł xD

Szkoła jednak zawiodła xD
  • Odpowiedz
Zastanów się czy warte to jest 400zł xD


@sezamus: Dla mnie warto bo nie liczy się tylko czysta wydajność (która tak czy siak jest większa), ale i kultura pracy oraz pobór energii, a tu 5600x nawet kręcony wygrywa. Tyle z mojej strony, mógłbym dalej podyskutować, gdybyś nie obrażał ludzi na każdym kroku.
  • Odpowiedz
@Drmscape2: kultura pracy, pobór mocy? xD taaa... 67W vs 65W buahahahahaha. Gościu, jeszcze raz Ci tłumaczę. Różnice w architekturze Zen2 i Zen3 mają wpływ na obliczenia poza grami, ale w grach, 3600 i 5600 na tym samym taktowaniu zegara są prawie identyczne. Pewnie jesteś z tych co jeszcze mają chłodzenie cieczowe, bo nie skumali, że wymiana ciepła i tak zachodzi w... radiatorze. xD i cyk 400zł za frajera.

Fakt faktem 5600
  • Odpowiedz