Wpis z mikrobloga

  • 1
@dzazzio no to jest właśnie problem ze ludzie kupują projekt za 200 zl i potem kupują centrale na Allegro za 5 tys do domu 200m².. a potem będzie: "czemu mam wilgotność 15 procent?"

Dobra rekuperacja zaprojektowana przez profesjonalną firmę do 200 m2 to >25 k.
  • Odpowiedz
Moje doświadczenia są takie: ciągły pobór prądu 7/24/365, wzrost kosztów energii, systematyczna wymiana filtrów, brak możliwości używania kominka na drewno - wysysa popiół, przy ogrzewaniu podłogowym niska wilgotność powietrza w pomieszczeniach, potrzeba instalacji nawilżacza powietrza, przy otwartych oknach ciężko zrobić przeciąg, w bardzo gorące dni przydaje się moduł klimatyzacji = ekstra koszt, jeśli tego nie masz żyjesz jak w salnie.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Mac02: Raczej firma PE-Flex podbiła polski rynek rekuperacji i oni robili projekt pod swój system. Jestem wręcz pewny, że jest dobrze zaprojektowany. Ogólnie centrala to tak palnąłem. Jak będę na etapie kupna to napiszę ile kosztowała.
@Yog-Sothoth: Aluminiowe obydwa. Kosztowały 9000zł trzy szybowe, plus rolety zewnętrzne, ale nie pamiętam ile rolety.
@QtasVenturi: Klimatyzację mam zamiar zamontować klasyczną w salonie.
  • Odpowiedz
@MarioMAX: bardzo dobra decyzja, tym bardziej ze będzie GWC. Zima docenisz najbardziej, w domu sucho, ciepło, zawsze świeże powietrze. Centrala za 5k to jakiś babol na 200m, poszukaj czegoś z Komfoventa na obrotowym wymienniku. Nie ma skroplin, wilgotność w domu ok, sterowanie przez apke, można spiąć z alarmem i działa w trybie eco podczas nieobecności. Warto dorzucić filtr C9 kieszeniowy na zimę, wyłapuje cały smog z okolicy. Z kominkiem nie ma
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@MarioMAX: ja mam ręku 250 na dom 116 użytkowej ( po podłodze jakieś 140) i nie ma efektu świeżego powietrza z zewnątrz, kiedyś wymienię na 500. Ale też brałem prosto z Chin, wyszło mnie chyba 3500. Teraz kupił bym to samo wprost z allegro, zbyt duże opłaty portowe, cła i vaty...
  • Odpowiedz
@Crow7422 w nowych domach gdzie jest zainstalowana wentylacja mechaniczna odchodzi się od instalacji kominka. Znajomi mimo ostrzeżeń zainstalowali kominek i zauważyli, że wentylacja zasysa im popiół.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@yoromv: Może być w ścianie fundamentowej. Ogólnie jedyny minus jeśli dasz wyżej to możesz to powietrze niepotrzebnie ochladzac lub nagrzewac.
@QtasVenturi: Nieprawda, źle zaprojektowana instalacja, blisko kominka nie daje się amemostatu wywiewnego, a samo reku dobrze wymiesza ciepło w całym domu.
  • Odpowiedz
@QtasVenturi: Moduł klimatyzacji, nic Ci nie da, zbędny wydatek ;) Nie zastąpi to prawdziwej klimatyzacji w domu.

@MarioMAX: Projektujemy instalacje sanitarne od lat, jak masz pytania wal śmiało, bo czytam tutaj takie fanaberię, że głowa mała :D
Chciałbym, żeby projekt wentylacji w domku kosztował 25k jak ktoś to wypisał wyżej :D

Z moich protipów, warto dorzucić dodatkowy filtr przed reku, wymieniasz go częściej niż ten montowany w reku, a maty
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@WhiteS: Dziękuję za porady. Tak kominek będzie miał zamkniętą komorę spalania, z poborem powietrza z zewnątrz. Filtr antysmogowy przed reku również jest przewidziany.

To mam pytanie. Te rury które mam od powietrza w środku chcę również zastosować jako GWC, czyli 4 takie same rury fi75 50mb, wkopane w ziemię położone blisko przyłącza wodnego ( aby kopać raz ) na głębokości 1,2m na działce będą 4 kominki wentylacyjne. Powinno to funkcjonować ?
  • Odpowiedz