Wpis z mikrobloga

Pod koniec 2020 roku, wrzuciłem limit na ile i ikze żeby nie stracić roku. Nic z tymi pieniędzmi tam nie zrobiłem czując że coś z giełdą się stanie. No niby czekam tak już pół roku i czuje się jak coś większy klaun z mema. Ogólnie to radio teraz coś z tymi robić? Bo nie uśmiecha mi się zaczynać "inwestowania" od kupna na największej górce w historii świata ("huehue albo grubo albo wcale") tylko po to żeby o tak to zjechała inflacja razem z kreacjami giełdowymi jak pieniądze będą szły nie wiem, w złoto czy krypto.
No pytanie co się będzie dziać. Ogólnie nie za dobrze zrobiłem trzymając to po prostu na koncie, zamiast kupienia coś za to. Jednak przez 2021 poszło jeszcze do góry. Teraz uważacie że raczej już jesień? Czy to pociągnie jeszcze parę lat takiego #!$%@? ja rynku, fundusze dalej będą wykupywać mieszkania i ta jazda będzie w nieskończoność bo to nowa ekonomia?


#pytanie #ike #ikze #etf #gielda #inwestowanie #banki
  • 10
@interpenetrate: miałem podobnie z 3lata temu, zainwestowałem większą sumę i po miesiącu miałem -15%, wycofałem całą kasę z obawy, że to gigantyczna korekta na przegrzanym rynku ale gdybym nie wycofał i trzymał do teraz to z 60% do przodu by było. Nie chce powiedzieć, że po 10latach bym nie miał -50% tylko tutaj trzeba się liczyć że zmiennością. Na pewno są aktywa które w kryzysie rosną ale co to będzie? (
@interpenetrate: same here, tylko ja najpierw bawiłem się w trading 212 ale zrealizowałem zyski z 2020 i przestałem. Teraz tak sobie czekam z założeniem IKZE i czekam bo wszystko za bardzo napuchnięte. A giełda tylko rośnie ( ͡°( ͡° ͜ʖ( ͡° ͜ʖ ͡°)ʖ ͡°) ͡°)
@interpenetrate: Myślę, że Twój podstatowy błąd polega na tym, że próbujesz "time the market", czyli "wstrzelić się w rynek" w dobrym momencie. Prawda jest taka, że jeśli nie jesteś jakimś super specjalistą od rynków finansowych, to na dłuższą metę to nie zadziała. Lepiej po prostu przyjąć sobie z góry jakąś strategię, kupić po cenie jaka jest i trzymać. Nawet jeśli przed nami jest jakiś większy kryzys, to zazwyczaj rynek odrabia straty
@interpenetrate: Zawsze sa jakies okazje, rok temu prawie wszystko bylo okazja, teraz jest oczywiscie trudniej cos znalezc.
Ja inwestuje na GPW, sprobuje cos podpowiedziec.
Obecnie pare procent jest jeszcze do ugrania na PZU. Do czasu dywidendy nie powinno byc glebszej korekty, do tego wyniki za QII powinny podbic wycene. Dywidenda 3,5 zł. Może OC powiaza z mandatami, to bylby bonus. Papier mocno defensywny z tego nie bedzie kokosow, ale dla przyszlego
@interpenetrate: Jeśli nie interesuje cię inwestowanie "bogleheadsowe" i wolisz jednak spekulować, to proponuję przyjrzeć się rynkom lub sektorom, którę są obecnie tanie. W pierwszej kolejności poszukałbym coś z niskim P/E (a najlepiej CAPE). Aktualnie z tego co wiem, do tanich rynków nleżą Rosja, Turcja, UK, Hong-Kong. Do tanich sektorów należą między innymi: sektor finansowy, przemysł lotniczy*, hotelarski*, spółki węglowe, branża spożywczo-rolna.

Jak już wypatrzys sobie fajny sektor, to trzeba