Wpis z mikrobloga

pytanie do bogaczy xDD którzy mają podłogówkę
a) czy więcej się kurzy
b) czy macie w każdym pokoju?
c) czy idzie znaleźć wyciek ? i co wtedy zrobić ? kuć całą podłogę czy da się załatać?
d) czy nie powoduje grzybicy lub innych chorób?
  • Odpowiedz
@Niebadzlosiem: mam w prawie każdym pokoju, nie kurzy się wcale. Monitora nie przecierałem od miesięcy, bo nie ma po co. Czemu ma powodować choroby? Różnica temperatur między podłogą a powietrzem jest minimalna i nie ma ruchu powietrza jak przy kaloryferach.
  • Odpowiedz
@Niebadzlosiem:
a) tak samo, jak nie sprzątasz to se masz syf
b) jak juz robić to wszędzie
c) to tak samo jak z ogrzewaniem grzejnikowym, jeden wyciek łatwo, inny nie, większość instalacji grzejnikowych i ta kw posadzce podejścia ma -no i w podłogówce nie ma za dużo złączek, tak jak w grzejniku więc jak nie przewiercisz to raczej nie ma co się psuć
d) jak sprzątasz to nie, bo dlaczego ma wywoływać grzybice? podłoga nie powinna być za ciepła, a i tak rzadko kiedy leżysz na
  • Odpowiedz
@Niebadzlosiem: a co sie ma kurzyc jak temp podlogi u mnie przynajmniej jest o 1,5 stopnia wyzsza niz powietrza? Kurzy to sie z grzejnikow jak ktos wali po 70 stopni to masz czarne slady az nad grzejnikiem. Mam podlogowke wszedzie i zadnego kaloryfera do tego gaz + automatyka pogodowa i nic nie dotykam caly rok poprostu w domu jest 21 stopni. Polecam. I w takim ukladzie wychodzi taniej niz kaloryfery+podlogowka
  • Odpowiedz
@theodolit: Dzięki za odpowiedź :D
Widzę że ogarniasz temat więc zrobię mały offtopic :P
Mam dom w sprawie spadkowej nie do ruszenia. 7/16 moje pluis inni udziałowcy ale w nim nie mieszkają. Nie wiąże z tym domem (póki co) większych planów bo nie wiadomo co będzie. Mamy obecnie piec na węgiel zasypowy 1 klasy.Dom nieocieplony 10x10x10m +/-, okna pierwsze plastiki jakie wyszły, grzejniki żeliwne, rury 1". No średnio jeśli chodzi
  • Odpowiedz
@Niebadzlosiem: przy pozostawieniu tej samej mocy bez różnicy, paliwo stałe najprościej będzie przejść, jednak gaz masz bardziej bezobsługowy, no i będziesz potrzebował instalacje gazu, ewentualnie zamknąć instalację tzn zamienić naczynie wzbiorcze otwarte na zamknięte - ale to opcja

na kotle gazowym, nawet kondensacie (które nie będzie kondensował) wyrobisz się z takimi samymi parametrami jak masz teraz

tzn moc musi być taka sama - i temp wody wychodząca z kotła taka
  • Odpowiedz
@theodolit: Dzięki! Czyli poza kosztami instalacyjnymi różnica jest tylko w cenie dżuli za tonę/m^3?
Bo chyba gaz i pellet/ekogroszek się spalają w innej temperaturze czy to bez znaczenia ;d?
Dofinansowanie wygląda tak że robisz piec trzymasz faktury i gmina dofinansowywuje pierwszym 38 osobom 5000zł
Więc w tym roku kolejka stanęła w sobotę po południu by w poniedziałek złożyć jako pierwsi papiery. Dofinansowania kończą się w przyszłym roku więc pewnie stanę
  • Odpowiedz
konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 2
@Niebadzlosiem: na resztę odpowiedź juz masz. Wycieku nie musisz lokalizować, bo pod posadzką nie ma łączeń. Wszystko z jednolitej rury. Polietyleny czy polipropyleny są dożywotnie wrecz, bo w tym przypadku nie działają na przewody żadne siły. Wydłużanie termiczne też jest znikome. Raz z racji materiału, dwa z racji tego ze przeplywa tam czynnik niskoparametrowy, tj. o niskiej temperaturze. 25-35*C.
  • Odpowiedz
@Niebadzlosiem: temperatura spalania to jedno, ale temp wody jaka wychodzi z kotła to inna sprawa, paliwo stale to dość wysokie parametry wody np 90/70 - na gazie popularnie się robi 50-60- ale kocioł powinien spokojnie moc ustawić z 80-90o na zasileniu - ew upewnij się że kocioł, który kupisz nie ma z tym problemu, na 100% nie będzie pracował w kondensacji - wiec nieco niższa sprawność, ale instalacje powinien uciągnąć
  • Odpowiedz
konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@Niebadzlosiem: oczywiście, to bardziej kwestia nośności stropu i wylanej posadzki. Musiałbyś zastosowac albo grubszą warstwę albo wzmocniony material, typu anhydryt.
Zresztą podlogowki nie uklada się tam gdzie posadzka nie będzie w stanie oddać swojego ciepla. Czyli pod szafkami kuchennymi, łóżkami, zabudowami i w tym przypadku akwariami
  • Odpowiedz
@Niebadzlosiem: nie kocioł w teorii będzie kondensacyjny, ale żeby kondensacja działała to woda, która odbiera ciepło resztkowe ze spalin nie może być za ciepła - bo nie działa, żeby kocioł kondensował temp zasilenia powinna być poniżej 50-45oC,(z wodą wracająca np 30oC) wiec jak miałbyś utrzymać parametry takie jakie masz np 80 czy 90oC na zasileniu to po prostu fizyka nie zadziała zgodnie z planem ;)

no jak będziesz miał to
  • Odpowiedz
konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@Niebadzlosiem: albo meble na nóżkach. Niestety. Fizyki nie oszukasz. Cieplo w pętlach (pomiedzczeniach) powinno byc oddawane rownomiernie. Oczywiście jak stanie szafa na "trasie" to nic wielkiego sie nie stanie, kocioł nie wybuchnie ;)
  • Odpowiedz
@OldBull: kij widać ile tej pętli tam jest - widać 3 podejścia pary przewodów, które gdzieś wchodzą może tam być z po 50m rury jeszcze, kurde tak se skomentowałem, dla zabawy, a dyskusja na pół dnia wyszła ;)

podstawa jest, że jak leży nierówno to nie jest tragedia, chyba że takaa masakra jak na zdjęciu od Jaggena, to z podstawowego to jest niezbyt estetycznie zrobione, ale nie widać poważnych błędów
  • Odpowiedz