Wpis z mikrobloga

  • 51
#!$%@? mnie jak ktoś przychodzi do mnie lub gdy się z kimś spotkam i ta osoba mówi do mnie witam. Co mnie witasz, #!$%@?. W ogóle myślę że nie powinno się mówić witam. Jak chcesz kogoś przywitać to poprostu powiedz cześć lub dzień dobry. Po #!$%@? mówić komuś że go witasz? No widać, że witasz. Nie wiem, może jestem #!$%@? i nie mam racji. Co o tym sądzicie?

#pytanie #przemyslenia
  • 40
może jestem #!$%@?


@maestrozo: no może trochę ( ͡° ͜ʖ ͡°)

A tak na serio, jak tak ziomeczek mówi to spoko, bo jest luzik. Przy obcych do których nie przychodzę w gościnę, czyli nie witają mnie na swoim odbieram to jako błąd w tylu bynajmniej, przynajmniej, ale też nie mam spiny.
@maestrozo: Też nie lubię tego zwrotu, myślę, że jest nadużywany, szczególnie w korespondencji. Prawie każdy mail zaczyna się od "witam", tak jakby nie było innych zwrotów grzecznościowych. Na żywo również, ale szczególnie dziwnie to wygląda jak ktoś np przychodzi do kogoś do domu i mówi "witam"... Przecież to gospodarz powinien powitać gościa, a nie na odwrót ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@maestrozo: i słusznie bo wita tylko gospodarz
jak ktoś używa słowa „witam” jak chce się przywitać jako pierwszy to jest to uważane za brak kultury i błąd językowy, niestety powszechnie uważa się za coś przyjaznego bo ludziom się opatrzyło „cześć”, „siema” jest zbyt luzackie, a „dzień dobry” zbyt formalne, więc najprościej #!$%@?ć sprawę po całości i przestać mówić poprawnie w ogóle
@maestrozo: też mi się wydaje że witam jest trochę źle używane. Witać to można kogoś jak zapraszasz go do domu czy na swoją posesję i wtedy witasz go u siebie, lub jak ktoś przychodzi w jakieś umówione miejsce i ty go w tym miejscu witasz no że się tutaj spotykacie Albo jak masz jakąś prezentacje i witasz wszystkich uczestników. No nie wiem dla mnie słowo witam jest zarezerwowane na takie sytuacje
A ja mam totalnie odmienne zdanie. Wolę aby język ewoluował aby spełniać faktyczne potrzeby ludzi.
O słowo Witam dyskusje toczą się od ponad dekady, mnóstwo ludzi używało tego słowa wówczas (także w mailach), mnóstwo ludzi używa go teraz. Mimo że wielu osobom to w jakimś stopniu przeszkadza.
A to oznacza jedno - mamy w języku potrzebę posiadania zwrotu, który zapełni lukę dla przywitań nieformalnych, może półformalnych albo w sytuacjach, gdzie nie do
@maestrozo: Dawno temu słyszałem taki ciekawy pogląd, że rozpoczynanie maila do wykładowcy czy dziekanatu w tym przypadku, słowem "witam" to jakby idąc do kogoś w gości, przechodząc przez próg mówić domownikowi "zapraszam"- zwrot kulturalny, w miarę wiadomo, że nie miało to być wyśmianiem domownika, ale zdecydowanie nie jesteśmy w pozycji, żeby zapraszać pana domu, tak jak nie jesteśmy w pozycji, żeby witać dziekanat w mailu
Przecież to gospodarz powinien powitać gościa, a nie na odwrót ( ͡° ͜ʖ ͡°)


@Pawel929:
A jak powita ten drugi? Jak gość pierwszy się przywita to zamykasz drzwi przed nosem i szczujesz psami? xD O co tu chodzi?