Wpis z mikrobloga

@Jarek_P: zgadzam się, choć sam staram się pisać i mówić poprawnie.
"Witam" dobrze pasuje do treści wiadomości internetowych. Jest bardzo neutralne, nie powoduje ani sztucznego zwiększania, ani zmniejszania dystansu między rozmówcami. Nie stawia też żadnego z rozmówców na wyższej/niższej pozycji.
Zresztą nie widzę powitania, które dobrze by miało zastąpić "witam". No bo jak napisze np. "Dobry wieczór" a druga strona otworzy wiadomość z rana, to będzie to wyglądać idiotycznie. Co
  • Odpowiedz
nigdy nie zrozumiem srania się o "witam" jak dla mnie to z grzeczności i jak ktoś do mnie pisze i nie używa żadnego dzień dobry czy witam to od razu mam wrażenie że po drugiej stronie jest jakiś burak


@droid43210: Jak nie ma 'dzień dobry' to rzeczywiście buractwo, ale 'witam' też. 'Witam' w nieodpowiednich sytuacjach używają osoby, które chcą się poczuć jakieś ważne, udają paniska, a prostej zasady ze
  • Odpowiedz
Język jest płynny, na tej zasadzie ewoluuje. Jeśli odpowiednio duża grupa ludzi przez odpowiednio długi czas będzie używać zwrotu "witam" na początku wiadomości, to on w końcu wejdzie oficjalnie w tym kontekście do języka i nawet najwyższe autorytety będą musiały go uznać. Nie ma innej możliwości.

Poza tym, wiadomość na OLX to nie jest jakieś oficjalne pismo do instytucji czy firmy, więc tym bardziej bez przesady z tą dbałością o zwroty formalne.
  • Odpowiedz
@droid43210: generalnie słowo witam używa się zazwyczaj jak kogoś przyjmujesz w gości, jak ktoś do Ciebie przychodzi itp. jak byłem młodym praktykantem z jakiś miesiąc witając się szefem zwracałem się do niego witam i dawałem rękę. W końcu się #!$%@?ł i powiedział że to jego warsztat a nie mój i mam mówić jak człowiek dzień dobry( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@pawelpablito: Ale ludzie się obesrali, witam w kontekście internetowym czy nawet codziennej rozmowy jest ostrą krindżówą ale jak ktoś wstydu nie ma to głowią muru nie przebijesz XD Witam to ja gości w swoim domu a nie w miejscu publicznym ( ͡° ͜ʖ ͡°) Przykre że takie bohomazy przedostają się do językowych standardów, ale cóż ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
Jak byłem młodym szczylem, to też zaczynałem emaile od "witam". Nawet chyba zdarzyło mi się do jakiegoś profesora tak napisać (przypał). Potem przeczytałem, że językoznawcy krzywo patrzą na to słowo "witam" i że witać to można co najwyżej jako gospodarz. No to, zacząłem pisać "dzień dobry/dobry wieczór", a z tych co piszą "witam" zacząłem się śmiać. Ale dzisiaj chętnie bym wrócił do formy "witam". Dlaczego?

"Witam" to jest nasza polska odpowiedź na
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@max1983: Jeśli dostaję emaila ze zwrotem "Dobry wieczór" na początku, to wiem, że autor pisał go wieczorem i nie jest dla mnie dziwne odczytanie go rano. Osobiście jednak wybieram "dzień dobry" jako uniwersalny zwrot na powitanie, bez względu na porę dnia (tym bardziej to pasuje, że większość korespondencji wymieniamy jednak w ciągu dnia, najwyżej wieczorem, rzadko w nocy).
  • Odpowiedz
@Thachii: "Dzień dobry" jest słowem zwiększającym formalność rozmowy co nie pasuje do rozmowy internetowej oraz jest ciężkie czasowo ponieważ w różnych porach maile są pisane jak i odbierane. Jak wysyłam maila o 23 to też mam pisać dzień dobry? A jak ktoś odbiera maile w nocy?

Witam jest świetnym słowem do komunikacji internetowej. Z jednej strony nie jest to zbytnie spoufalanie się jak przy cześć a z drugiej nie jest
  • Odpowiedz
Witam jest świetnym słowem do komunikacji internetowej.


@Herubin: jedyny problem z nim jest taki, że nie jest xD Ani to grzeczne, ani to poprawne. Kmioty uznały, że se bedom używać i teraz zdziwione, że to niepoprawne XD
  • Odpowiedz
#!$%@? się do czyjegoś sposobu pisania, a szczególnie niewłaściwie stosowanych zwrotów grzecznościowych to gorszy brak kultury niż popełnianie takich gaf


@upodlator: Niekoniecznie. Jeśli robisz to z czystej kultury i sympatii do tej osoby, a nie na zasadzie "dosrania" jej że nie zna zasad kultury to można to zrobić w sposób pozytywny. To tak samo gdy poprawiasz kogoś gdy np. używa słowa bynajmniej w niewłaściwy sposób. Niby możesz sobie powiedzieć -
  • Odpowiedz