Wpis z mikrobloga

Jak byłem młodym szczylem, to też zaczynałem emaile od "witam". Nawet chyba zdarzyło mi się do jakiegoś profesora tak napisać (przypał). Potem przeczytałem, że językoznawcy krzywo patrzą na to słowo "witam" i że witać to można co najwyżej jako gospodarz. No to, zacząłem pisać "dzień dobry/dobry wieczór", a z tych co piszą "witam" zacząłem się śmiać. Ale dzisiaj chętnie bym wrócił do formy "witam". Dlaczego?


"Witam" to jest nasza polska odpowiedź na luźne, sympatyczne angielskie "hello". "Hello" to po prostu "cześć" ale można tak powiedzieć i do dziecka i do dorosłego i nikt się nie obrazi. Jeśli nie jesteś pewien jak się do kogoś zwrócić, zawsze możesz powiedzieć "hello" i będzie git.

No, ale nie w Polsce. W Polsce to każdy jest #!$%@? kimś, więc piszemy zawsze "Szanowny Panie/Szanowna Pani", no ewentualnie jakieś pożal się Boże "dzień dobry", ale nigdy "witam"! Co, mnie witasz? Mnie? Polaka? Wielkiego Pana? O ty #!$%@?, tak to nie będziemy rozmawiać!

@
  • Odpowiedz
@max1983: zawsze zaczynam maila od dzień dobry a nie jak jakiś wieśniak od witam. Jak napiszesz do mnie to ja mogę odpisać witam a nie na odwrót.
  • Odpowiedz
@Kotlet_2137_schabowy: ja #!$%@? idz w ramach edukacji przeczytaj paste o latarkach i #!$%@? w koncu z tym wolaniem. Ile razy mam napisac zebys mnie nie wolal zeby w koncu dotarlo do tego twojego pustego amortyzatora?
#!$%@? mnie obchodzi ile towim zdaniem trzeba zaplacic za amortyzator. Kompletnie wali mnie to i nikt o to nie pytal
  • Odpowiedz
@pawelpablito czemu uważasz że brak przecinków to problem z polapaniem się. Myślisz że nie jesteś na tyle inteligentnym człowiekiem żeby się nie domyśleć o co chodzi ... To samo ze znakami zapytania. Czy to aż takie ważne żeby się denerwować

:D
  • Odpowiedz
@pawelpablito: z tym "witam" to nie przesadzaj, slowo jak kazde inne, a w jezyku potocznym utrwalone na tyle mocno, ze nie odnosi sie juz wiecej tylko do powitania osobistego.
Zreszta kontakt mailowy czy esemesowy ze wzgledu na natychmiastowosc przekazu i odpowiedzi mozna traktowac dokladnie tak samo jak spotkanie osobiste.
To nie jest list.

W liscie nigdy bym tak nie zaczal, ale w esemesie albo e-mailu, ktory nie jest oficjalny, to
  • Odpowiedz
@hellyea, @medevacs, @slavoy
Jaką ja mam bekę z ludzki pokroju @Thachii - wielkich obrońców polszczyzny. Tak naprawdę źródłem tej beki jest to, że za gówniarza byłem dokładnie taki sam - bojownik w imię poprawnego języka, grammar nazi, brak przecinka powodował u mnie palpitacje, a jak ktoś śmiał używać skrótów pokroju "cb", to dopiero... nawet avatar mi został po tych czasach, już szkoda mi go zmieniać.

Nie
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@droid43210: witać możesz kogoś w swojej piwnicy. W takiej komunikacji nikt nie jest gospodarzem (chyba, że admin Olx), więc Kuba powinien był napisać "Dzień dobry!"
  • Odpowiedz
@droid43210: lepsze witam niż nic, ale:

Słowo witam wyraża bowiem swego rodzaju nadrzędność i służy do powitania osoby niższej rangą przez osobę wyższą rangą. Użycie słowa witam wskazuje na nierównorzędność odbiorców – osoba witana znajduje się niżej w hierarchii niż osoba witająca.

Dlatego nigdy nie rozpoczynaj maila kierowanego do profesora, doktora itd słowem 'witam'. To może zadziałać jak płachta na byka ;)
  • Odpowiedz
Bo witam się nie powinno stosować do kogoś w rozmowie internetowej czy telefonicznej, bo wita się kogoś do domu (gdy jest się gospodarzem).


@lilitch123: język żyje, rozbraja mnie to, że ludzie tego nie potrafią zaakceptować

pojawiają się nowe technologie, nowe formy komunikacji - musimy dostosowywać nasz język do rzeczywistości, witam było słowem praktycznie nieużywanym, znalazło się nowe fajne zastosowanie i należy się cieszyć, że tak jest, a nie żyć przeszłością
  • Odpowiedz