Wpis z mikrobloga

Dobrze, wszystkie baśniowe stwory i inni #programista15k

Może zamiast googlować 5 prostych sposobów na emigrację do mlekiem i miodem płynących społeczeństw Europy zachodniej zastanowimy się, co musiałoby się zadziać w Polsce, żeby w naszym kraju żyło się równie dobrze jak tam?

1. Podatki
Osobiście już sobie zrobiłam kalkulację ile stracę na Nowym Ładzie. Z uwagi na to, że jestem na UoP a nie na JDG to moje straty będą liczyć się w setkach a nie w tysiącach PLN na miesiąc.
Czy powinnam uciec z Polski, żeby zarabiać więcej? Nieszczególnie. Tak się składa, że zawsze jak dostaję jakąś sensowną ofertę pracy z Europy zach. to najpierw siadam sobie z Excelem i kalkuluję ile bym musiała zawołać jako moje oczekiwania finansowe żeby taka przeprowadzka była sensowna. Oczywiście patrzenie tylko na kwotę brutto jest bezsensem, bo trzeba tez wziąć pod uwagę niuanse systemu podatkowego - a w przypadku wysokich zarobków nagle okazuje się, że Polska jest dosyć konkurencyjna. Wszystkim tym, którzy płaczą że Nowy Ład uderza w bezdzietnych singli o wysokich dochodach radzę sobie zrobić wyliczenie jak byście byli opodatkowani mając identyczną sytuację osobistą np. w Niemczech. Zróbcie to zanim tam wyjedziecie w celu ucieczki z Polski przed wysokimi podatkami, LOL.
Czy te kilkaset złotych mniej, nawet zakładając że rzeczywiście wprowadzą Nowy Ład zmieni jakoś tę konkurencyjność opartą na relatywnie niskich podatkach dla dobrze zarabiających i niskich kosztach życia? Moim zdaniem nie bardzo.

2. Usługi publiczne
Tutaj sprawa jest prosta - jak chcemy mieć działające usługi publiczne na takim poziomie jak Niemcy czy Dania to musimy płacić podobne podatki. Chyba, że macie jakieś inne rozwiązanie w kwestii finansowania tych usług albo zrobienia tak, żeby było dobrze i tanio? Nie wiem, jakieś niewolnictwo dla lekarzy i nauczycieli, albo lepienie sprzętu medycznego z masy solnej?

3. Nierówności społeczne
Gdzie wolelibyście mieszkać - w RPA, gdzie potrzebujesz 3-metrowego płotu z drutem kolczastym dookoła swojej posesji a przez biedniejsze dzielnice przejeżdżasz w towarzystwie ochroniarza czy w Danii, gdzie jak Ci się nie chce przypinać roweru to go nie przypinasz, bo są małe szanse że ktoś się na niebo połasi gdyż wszyscy sąsiedzi mają takie same rowery?
Jeżeli Twoje serce raczej skłania się ku Danii, to niestety, ale nie da się drastycznie zmniejszyć nierówności inaczej niż przez progresję podatkową - tj. po prostu jeżeli odniosłeś w życiu sukces, to podziel się z bliźnimi na tyle, żeby ich nędza nie była dla Ciebie i Twojego majątku źródłem zagrożenia.

4. Demografia
Nie mówię oczywiście, że wysyłanie ludziom przelewów w stylu PiSowskim rozwiąże wszystkie problemy, ale w zasadzie co złego byłoby w ulgach podatkowych dla pracujących rodziców? Nawet jak sami nie macie dzieci, to obiektywnie potrzebujecie aby się rodziły - bo inaczej jak sobie wyobrażacie swoje życie po 80r.ż.? Większość z nas będzie się w tym wieku utrzymywać z pracy ludzi młodszych oraz polegać na opiece młodszych lekarzy i opiekunów. Oczywiście możemy sobie wtedy pracowników sprowadzić z Afryki, ale nie wiem, czy to jest to o co chodzi - zwłaszcza osobom o prawicowych poglądach.

Podsumowując: sprawdźcie sobie najpierw, jak wyglądają systemy podatkowe w krajach do których chcecie uciekać w celu optymalizacji podatków. No i jak wygląda życie w krajach o wysokich nierównościach społecznych - tam zwykle nie ma progresji podatkowej, może to jest właśnie kierunek dla Was?

#nowylad #emigracja #bekazpisu #4konserwy #podatki #niepopularnaopinia
  • 49
jak chcemy mieć działające usługi publiczne na takim poziomie jak Niemcy czy Dania to musimy płacić podobne podatki


@durga_na_sztandary: Ja to nawet i chętnie bym zapłacił więcej ale pod warunkiem, że faktycznie dostałbym wyższy poziom usług w takim np. NFZ. W praktyce, całe te podwyżki zostaną przeżarte na socjal i rozdmuchaną administrację, a w służbie zdrowia nic się nie zmieni oprócz tego, że więcej za nią zapłacimy ¯_(ツ)_/¯
@durga_na_sztandary: zapomniałeś tylko o jednym. O mentalności "polaka cebulaka". Tam płacisz wyższe podatki ale wiesz na co idą i to widzisz. Tu ile by z ciebie tego podatku nie zdarli pójdzie wpierw na utuczenie polityków i ich rodzin oraz socjal dla patologi by dała tym politykom spokój a zazdrościła bogatszemu Polakowi co się dorobił na pracy i własnej zaradności. Dla polaków jedyną nadzieją jest ładowanie każdych pieniędzy w obowiązkową edukację i
Ok, a jakie są podatki i progi podatkowe w takiej Danii?


@push3k-pro:
Let mi google it for you:
https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Podatki_w_Danii

i w sumie szkoda, ze nie widzę ani słowa o największym problemie, czyli rosnącej i flancji i rozdawnictwie. Takie bronienie się na siłę i unikanie tego, co naprawdę jest problemem ;)


@Wixonejo:
Teraz też żałuję, że to mocniej nie wybrzmiało ale tak: to nie chodzi o to, żeby zciagać z ludzi
via Wykop Mobilny (Android)
  • 19
@durga_na_sztandary: dużo racji w tym wpisie, najbardziej bawi mnie jak ludzie są zaskoczeni, że państwo daje ulgi czy inne benefity na dzieci bądź małżeństwa, a nie na singli. A jaki niby interes miałoby państwo w wspieraniu singli? Jeżeli państwo ulgami wspierałoby singli to kto by pracował za 50 lat na tych singli, którzy nie mają dzieci? To jest właśnie cena nie posiadania dzieci - musisz się pogodzić z tym, że twoje
@durga_na_sztandary: Problemem dla ludzi płacącyxh duże podatki, jest to że nie maja nic z tego. Gdybym widział ze pieniądze które zabiera mi rząd, były odpowiednio dysponowane, nie miał bym z tym problemu.
A tak to nie dość ze będę naście tys w plecy w skali roku, to dodatkowy social sprawi ze moje wcześniej zarobione pieniądze stracą na wartości
PiS chce zajechać klasę średnia i wyrównać wszystkich do takiego poziomu, żebyśmy dziękowali
@pekabe1:
Mam podobne odczucia, ale właśnie staram się jakoś sensownie nazwać i opisać to, z czym rzeczywiście mamy problem.

Otóż problemem jest to, że rządzi nami nieudolna i skorumpowana partia, a nie same próby wprowadzenia progresji podatkowej. Potrzebujemy jakiejś władzy, która będzie potrafiła nie tylko pobrać większe podatki ale i sensownie zorganizować za te pieniądze państwo i jego usługi dla obywateli. Problemem nie jest sama idea welfare state tylko PiS,
Może zamiast googlować 5 prostych sposobów na emigrację do mlekiem i miodem płynących społeczeństw Europy zachodniej zastanowimy się, co musiałoby się zadziać w Polsce, żeby w naszym kraju żyło się równie dobrze jak tam?


@durga_na_sztandary: wiele wody musi w Wiśle upłynąć zanim stare pokolenie zdechnie ze starości, a mi się nie chce czekać po prostu
@durga_na_sztandary: Ten rząd nie wziął się znikąd. Bardzo mi się podoba zasłyszane kiedyś zdanie, że "nasi politycy to nie jest desant z Marsa, tylko ludzie tacy sami jak my".

1. Polacy kombinują jak mogą, by mieć jak najwięcej kasy.
2. Oszukiwanie na podatkach, to cnota, bo w końcu rząd to złodziej.
3. Niektórzy z tych kombinujących Polaków wygrywają wybory.
4. Rząd kombinuje jak może, by mieć jak najwięcej poparcia (i kasy).
Tutaj sprawa jest prosta - jak chcemy mieć działające usługi publiczne na takim poziomie jak Niemcy czy Dania to musimy płacić podobne podatki. Chyba, że macie jakieś inne rozwiązanie w kwestii finansowania tych usług albo zrobienia tak, żeby było dobrze i tanio?


@durga_na_sztandary: Zgadzam się 100% - polski plebs powinien zacząć płacić podatki w takich kwotach jak przeciętny Helmut, wtedy będzie miał taki sam poziom usług ( ͡° ͜ʖ