Wpis z mikrobloga

Dobrze, wszystkie baśniowe stwory i inni #programista15k

Może zamiast googlować 5 prostych sposobów na emigrację do mlekiem i miodem płynących społeczeństw Europy zachodniej zastanowimy się, co musiałoby się zadziać w Polsce, żeby w naszym kraju żyło się równie dobrze jak tam?

1. Podatki
Osobiście już sobie zrobiłam kalkulację ile stracę na Nowym Ładzie. Z uwagi na to, że jestem na UoP a nie na JDG to moje straty będą liczyć się w setkach a nie w tysiącach PLN na miesiąc.
Czy powinnam uciec z Polski, żeby zarabiać więcej? Nieszczególnie. Tak się składa, że zawsze jak dostaję jakąś sensowną ofertę pracy z Europy zach. to najpierw siadam sobie z Excelem i kalkuluję ile bym musiała zawołać jako moje oczekiwania finansowe żeby taka przeprowadzka była sensowna. Oczywiście patrzenie tylko na kwotę brutto jest bezsensem, bo trzeba tez wziąć pod uwagę niuanse systemu podatkowego - a w przypadku wysokich zarobków nagle okazuje się, że Polska jest dosyć konkurencyjna. Wszystkim tym, którzy płaczą że Nowy Ład uderza w bezdzietnych singli o wysokich dochodach radzę sobie zrobić wyliczenie jak byście byli opodatkowani mając identyczną sytuację osobistą np. w Niemczech. Zróbcie to zanim tam wyjedziecie w celu ucieczki z Polski przed wysokimi podatkami, LOL.
Czy te kilkaset złotych mniej, nawet zakładając że rzeczywiście wprowadzą Nowy Ład zmieni jakoś tę konkurencyjność opartą na relatywnie niskich podatkach dla dobrze zarabiających i niskich kosztach życia? Moim zdaniem nie bardzo.

2. Usługi publiczne
Tutaj sprawa jest prosta - jak chcemy mieć działające usługi publiczne na takim poziomie jak Niemcy czy Dania to musimy płacić podobne podatki. Chyba, że macie jakieś inne rozwiązanie w kwestii finansowania tych usług albo zrobienia tak, żeby było dobrze i tanio? Nie wiem, jakieś niewolnictwo dla lekarzy i nauczycieli, albo lepienie sprzętu medycznego z masy solnej?

3. Nierówności społeczne
Gdzie wolelibyście mieszkać - w RPA, gdzie potrzebujesz 3-metrowego płotu z drutem kolczastym dookoła swojej posesji a przez biedniejsze dzielnice przejeżdżasz w towarzystwie ochroniarza czy w Danii, gdzie jak Ci się nie chce przypinać roweru to go nie przypinasz, bo są małe szanse że ktoś się na niebo połasi gdyż wszyscy sąsiedzi mają takie same rowery?
Jeżeli Twoje serce raczej skłania się ku Danii, to niestety, ale nie da się drastycznie zmniejszyć nierówności inaczej niż przez progresję podatkową - tj. po prostu jeżeli odniosłeś w życiu sukces, to podziel się z bliźnimi na tyle, żeby ich nędza nie była dla Ciebie i Twojego majątku źródłem zagrożenia.

4. Demografia
Nie mówię oczywiście, że wysyłanie ludziom przelewów w stylu PiSowskim rozwiąże wszystkie problemy, ale w zasadzie co złego byłoby w ulgach podatkowych dla pracujących rodziców? Nawet jak sami nie macie dzieci, to obiektywnie potrzebujecie aby się rodziły - bo inaczej jak sobie wyobrażacie swoje życie po 80r.ż.? Większość z nas będzie się w tym wieku utrzymywać z pracy ludzi młodszych oraz polegać na opiece młodszych lekarzy i opiekunów. Oczywiście możemy sobie wtedy pracowników sprowadzić z Afryki, ale nie wiem, czy to jest to o co chodzi - zwłaszcza osobom o prawicowych poglądach.

Podsumowując: sprawdźcie sobie najpierw, jak wyglądają systemy podatkowe w krajach do których chcecie uciekać w celu optymalizacji podatków. No i jak wygląda życie w krajach o wysokich nierównościach społecznych - tam zwykle nie ma progresji podatkowej, może to jest właśnie kierunek dla Was?

#nowylad #emigracja #bekazpisu #4konserwy #podatki #niepopularnaopinia
  • 49
  • Odpowiedz
co musiałoby się zadziać w Polsce, żeby w naszym kraju żyło się równie dobrze jak tam


Proponuję wydawać moje podatki na rozwój kraju, aktywizację zawodową i przedsiębiorczą społeczeństwa, uproszczenie podatków, ułatwienia dla małych firm, a nie na tysiące urzędników, konsumpcję, przeżarcie i przepicie przez bezrobotnych patriotów wyklętych oraz patrole policji wokół jakichś schodów. Jestem w stanie zapłacić nawet 42%, płaciłem już tyle przez wiele lat zagranicą, i najlepsze jest to, że to
  • Odpowiedz
@durga_na_sztandary: Btw dodatkowymi daninami dofinansujesz Obajtka, Orlen2, TVPiS, wszystkie mozliwe zarzady w ktorych siedza pociotki partyjne, Polska Press, port centralny i byc moze dwie wieze Kaczynskiego
  • Odpowiedz
Tutaj sprawa jest prosta - jak chcemy mieć działające usługi publiczne na takim poziomie jak Niemcy czy Dania to musimy płacić podobne podatki. Chyba, że macie jakieś inne rozwiązanie w kwestii finansowania tych usług albo zrobienia tak, żeby było dobrze i tanio?


@durga_na_sztandary: Samo dosypanie pieniędzy niewiele zmieni, bo problem jest systemowy. Najpiew musimy zrobić porządek z usługami publicznymi, administracją i podatkami, bo inaczej to będzie utopienie pieniędzy. Możemy mieć przy
  • Odpowiedz
Jeszcze tak w temacie mieszkań i gwarancji dla osób z dziećmi - to się skończy tak samo jak w USA i Irlandii, gdzie też genialnie wymyślili, żeby dotować kredyty mieszkaniowe do tego poziomu, że nie mając nic wkładu własnego można było brać kredyt. Do tej pory skutki kryzysu mieszkaniowego w USA są widoczne u nas np. w toczących się sporach o kredyty frankowe.


@AlgorytmPrima:
Zgadzam się, to jest naganianie elektoratu na
  • Odpowiedz