Wpis z mikrobloga

elo opy, dajcie protipy. Wiadomo, że na wypoku jest wielu poważnych biznesmenów.
Mam troche pieniążków odłożone na budowe domu i leżą na gównolokacie już jakiś czas. Do tej pory nie za bardzo miałem czas interesowac się tematem inwestowania i też bałem się przejbac, ale też nie mogę patrzeć jak mi to inflacja przejada. Chciałbym na początek rzucić jakiś mały hajs typu 10k i się nim pobawić - poobserwować jak to działa, rozbić to na różne rodzaje inwestycji, poobserwować notowania itd. Poradźcie jak dla debila:
1. Od czego zacząć? Skąd mam wiedzieć w co warto w danym momencie zainwestować a w co nie, albo czy to w ogóle dobry moment na inwestycje czy lepiej trzymac hajs w skarpecie? Są jacyś guru inwestowania na polskim yt? jakies stronki, które warto przeglądać?
2. Mam konto w mBanku i ono daje jakies tam możliwości inwestowania w akcje, etfy, lokaty itd. Czy potrzebuję czegoś więcej? Czy taki bank wrzuca tam tylko swoje (albo powiązane z sobą) produkty finansowe?
Wiadomo, że moge na pałe wybrac kilka etfów i miec wywalone, ale chciałbym to robić bardziej świadomie.
Pozdro
#inwestycje #pieniadze #gielda
  • 8
@Los_Pepes: Ale ja nie mówię to o jakimś inwestowaniu typu: kupujcie dogecoina, bo Musk ma wywiad i powie, że super i skoczy o 100% i biegne kupowac za 10k dogecoiny. Zakładam, że istnieją jakieś proste reguły i sposoby, które z rozsądnym ryzykiem pozwolą zarobić te 5% w skali roku. Oczywiście można tez stracić, ale jak nie będę robił nic, to stracę na pewno - inflacja już o to zadba.
@dr_minorek: Nie ma żadnych reguł, każdy widzi wykres inaczej. Patrząc na ten sam wykres jeden otworzy pozycje krótką, a ktoś inny długą. Druga sprawa to czy nie uważasz że zarabiając 5%, a ryzykując utratę wszystkich pieniędzy to kiepski interes?
@Los_Pepes:

Druga sprawa to czy nie uważasz że zarabiając 5%, a ryzykując utratę wszystkich pieniędzy to kiepski interes?

Dlaczego wszystkich pieniędzy? Inwestując w jakiś dajmy na to ETF o umiarkowanym ryzyku inwestycyjnym szansa na stratę całości jest wg. mnie bardzo mała. Szczególnie jeśli rozbić portfel na różne etfy, albo nawet różne rodzaje inwestycji.
@dr_minorek: Różnie w życiu bywa, np. broker może okazać się oszustem lub po prostu zbankrutować. 5% rocznie to bardzo mało. Jak masz większą ilość gotówki i 5% cię zadowala to radze zainwestować w coś innego np. działkę albo mieszkanie.
@dr_minorek: Chlopie - zadajesz pytania na ktore tak naprawde nikt nie zna odpowiedzi. Bo jak by wiedzial, to nie siedzialby tu na wykopie, tylko pil szampana na swoim jachcie na Karaibach.

Co do samej kwoty, to 10k to trochu malo. No bo nawet jak zarobisz te pare procent na czysto (po podatkach) to wyjdzie pareset zlotych - cena wiekszych zakupow spozywczych w sklepie...
@Boroova: ehh, chyba źle sformułowałem pytanie sądząc po odpowiedziach, ale odpowiedzi typu:
- nikt tego nie wie,
- nie wiadomo,
- 100% loteria,
- lepiej nie inwestować bo ryzyko
też do niczego nie prowadzą.
Gdyby tak było, to nikt by nie inwestował. Jednak fundusze inwestycyjne skądś wiedzą jak inwestować i nierzadko wyrabiają te naście procent, zwłaszcza długoterminowo. Logiczne jest, że nie ma żelaznych reguł gwarantujących duży zysk, ale jednak istnieją jakieś