Wpis z mikrobloga

KRÓTKA HISTORIA NOWOCZESNEGO IZRAELA - CZĘŚĆ 1

Jeżeli chcesz być wołany do kolejnych wpisów zaplusuj ten wpis

Trochę minęło od ostatniego wpisu, ale dzisiaj, w związku z ostatnimi gorącymi wydarzeniami jedziemy z nową serią, mam nadzieję, że się spodoba ( ͡° ͜ʖ ͡°)

#historiaiwojskowosc

W części pierwszej będziemy mówić o okolicach lat ~1880-1914. W części drugiej opiszę czym był Mandat Palestyny w latach 1920-1945, a w końcu będzie słowo o samym powstaniu państwa Izrael w latach 1945-1948.

Historię zacząć należy od spojrzenia na mapę. Tę mapę, tu, w tym poście. Mapa przedstawia Bliski Wschód w roku pańskim 1914. Jak wiemy brytyjskie wpływy w regionie nie były jeszcze "at its height", co nastąpiło dopiero po I wojnie światowej. Zamiast tego na terenie większości bliskiego wschodu istniało jeszcze chwiejące się Imperium Osmańskie złożone z wielu terenów o dość dużej autonomii.

Tymczasem kilka tysięcy kilometrów dalej, w Europie, a głównie Wielkiej Brytanii i Francji zaczął działać ruch na rzecz Żydów. Ruch ten nazywa się syjonizmem (ang. zionism), od, no cóż, Syjonu, czyli ziemi obiecanej Żydom według Talmudu. Żeby Syjon mógł dobrze funkcjonować, do tematu nareszcie trzeba było podejść przyziemnie i tym właśnie syjonizm się zajmował. Dotychczas bowiem Żydzi czekali na objawienie się Mesjasza, który do ów Raju miał ich poprowadzić. Jak jednak regularnie ginęli w pogromach - tu, dla jasności, niekoniecznie zupełnie niewinnie - dotarło w końcu, że może warto coś z tematem robić.

Żeby stworzyć Syjon potrzebujesz:
1) Idei
2) Ludzi
3) Pieniędzy

W XIX wieku Żydzi zorganizowali się na tyle, że mieli w końcu wszystko w jednym momencie.
Ad. 1 - ludzi dała im najpierw szkoła rolnicza w Dżaffie (Jaffa), a następnie uchodźcy uciekający głównie z terenów Ukrainy i Rumunii, gdzie w latach' 80 odbyły się pogromy na ludności żydowskiej skutkujący w tysiacach zabitych, rannych, zgwałconych i ograbionych z majątku. Ci ludzie potrzebowali idei i byli na nią szczególnie podatni.

Ad. 2 - Ideę dał im ojciec nowoczesnego Izraela, nazwisko bardzo ważne, bo to troszkę taki żydowski Piłsudski, czyli TEODOR HERZL. Herzl był austriackim Żydem, któremu sprzyjała również austro-węgierska administracja szukająca ścieżki na przejęcie żydowskiej ziemi na legalnej drodze w Galicji i Siedmiogrodzie. Herzl znany jest z napisanej przez siebie książki - "Die Judenstaat" - w której szczegółowo opisał mechanizm i sposób w jaki powinno powstać państwo Izrael.
A jak miał powstać? Głównie za sprawą mobilizacji żydowskiej diaspory, kontrolowanej kolonizacji Palestyny, oparciu się na społeczności agrarnej i autarkicznej (czyli samowystarczalnej gospodarczo) oraz wykupie ziem spod osmańskiej administracji. Do tego wszystkie potrzebne były jednak pieniądze.

Ad. 3 - i tu wchodzi osoba wszystkim znana. Pieniądze na realizację marzenia o Izraelu dał żydowski milioner, bankier Lord Walter Rotschildt. Rotschildt przez całe swoje życie zresztą wspierał rozwój Izraela wielkimi pieniędzmi... choć nigdy w nim nie zamieszkał

Mamy podstawy. To teraz co nieco o samych "wyprawie" zwolenników syjonizmu. Kolonizacja Palestyny postępowała w falach. Fale te nazywane są w angielskiej historiografii "Aliyah", na polski to chyba "Alie", co po hebrajsku znaczy "wzniesienie się" tudzież "ascendencja". W tym względzie Alie przypominają polską emigrację z tego okresu np. do Brazylii czy Argentyny - czyli start od zera, ale LEGALNYMI ŚRODKAMI. To jest #!$%@? ważne w kontekście całej historii Izraela. Choć nie do końca jasne.

Bo widzicie, administracja Turcji Osmańskiej przyjmowała Żydów - a głównie ich pieniądze - z zadowoleniem, bo w tym czasie w Istambule narastały protesty konstytucyjne oraz cały ruch tzw. Młodej Turcji, z której poniekąd wywodził się Ataturk, a prowincje, zwłaszcza peryferyjne jak Palestyna czy Hedżaz (Hejjaz) pozostały troszkę niedofinansowane. W efekcie Arabowie z chęcią sprzedawali Żydom ziemię, a Turcy klepali cały układ, a nawet naciskali na zawieranie kontraktów.
Trzeba jednak sprawiedliwie zaznaczyć, że Turcy Osmańscy =/= Arabowie. Arabowie do dziś uważają Turków raczej za wieloletnich okupantów i ludzi o innym języku i kulturze (choć tożsamej religii). Rebelie, bunty i antyturecka partyzantka były na tych ziemiach standardem, na czym potem skorzystał "Lawrence z Arabii". Decyzji o kolonizacji izraelskiej nie podjęli więc Arabowie sensu stricto, ale ichniejszy "okupant". Trzeba jednak ciągle pamiętać, że Arabowie bynajmniej nie byli Żydom wrodzy.
W tym czasie. Do dalszego etapu dojdziemy.

Alii było łącznie około siedem. Siedem dużych emigracji, w ramach których wykupiono ok. 5,4% całej ziemi Palestyny. W pierwszych Aliach udział brali raczej stricte syjoniści napędzani słowami Herzla, ale wkrótce przyłączyli się także żydowscy socjaliści, czyli Kibucnicy, o których jeszcze wspomnę. Tak więc jak na rok 1914 Żydów wciąż było dość niewielu, ale mieli legalne oraz pewne miejsce w dzisiejszej Palestynie.

Na tyle legalne i pewne, że zaczęli się liczyć jako siła polityczna.

A ta miała być ważna już wkrótce, bowiem w Europie wybuchła wojna, a w listopadzie 1914 roku Imperium Osmańskie uderzyło na Brytyjczyków na Bliskim Wschodzie.

Cdn...

Autor postu: [Lekcje wojskowości i historii z Marcinem](https://www.facebook.com/historiaiwojskowosc/?__xts__[0]=68.ARA6l-O5ZE3DzzVIwzh5E9woXEG2xxQtsBBKbJLwgfNensf1r3-OlOZTO3eDEFIUR5Wu2SBNKzDzQo5U-XwErNt9SBZAqJnFVoc3rM48zy5-Y5w0SnkghUs6DlgxJt4OFl5ynwaSRk8swqB1b1CKZi4b4kWsrhGykUsOFAau6dOiLWylsLDek6Y3dFttZeRiDuoVCpRugZzGk-CHcVUQbamH8kYjM-y80DZ6qrvRebPV1BPSTQ7BGlvmJ8jB0NICXPj0kIz9l7RDZsM-M8rZs8BJ2l5xw7XlMDZwE1NLCP1psaXBcV2NHpv2lXX85VWXK6tNJtUfcbfJZE&tn_=k*F&tn-str=k*F)

#historia #gruparatowaniapoziomu #ciekawostki #izrael
Pobierz Mleko_O - KRÓTKA HISTORIA NOWOCZESNEGO IZRAELA - CZĘŚĆ 1

Jeżeli chcesz być wołany ...
źródło: comment_1620797346ZrhNa3HnKiv2jVi7jFUnsL.jpg
  • 104
@Wegrzynski: To nie jest tak, że zasłużyli, bo to nie jest żadne usprawiedliwienie, Ale się do tego przyczynili, obiektywnie patrząc. Chociażby przez zwyczajowy brak asymilacji. W Polsce przykładowo żyją Tatarzy którzy się całkiem nieźle zasymilowali i żyją tutaj pokojowo od wieków, z Żydami nigdy tak nie było, zawsze się wyróżniali przez co byli oczywistym wyborem jako cel masowego gniewu oraz jako ewentualny kozioł ofiarny
@zapomnialemhaslo: Wszyscy mieli w dupie biedotę jak świat długi i szeroki. Jeżeli spojrzymy na dzisiejsze czasy i temat kupna zadłużonego mieszkania - w Polsce jest problem z eksmisją takiego lokatora, trzeba mu zapewnić inny lokal (chyba, że się mylę, proszę mnie w takim razie poprawić). Dla wielu osób jest to oczywiście absurd, co nie dziwi. 100 lat temu nie było o czymś takim mowy nigdzie na świecie, osoba która nie była
To nie jest tak, że zasłużyli, bo to nie jest żadne usprawiedliwienie, Ale się do tego przyczynili, obiektywnie patrząc.

tu, dla jasności, niekoniecznie zupełnie niewinnie


@Mleko_O: Zaprzeczasz sam sobie. Najpierw piszesz, że niekoniecznie niewinnie → czyli sugerujesz, że była w tym ich wina, a potem stwierdzasz, że to nie do końca tak. Ktoś tu robi koorve z logiki.

Jak piszesz, że "nie są niewinni", to oznacza tyle że są Twoim zdaniem
@Wegrzynski: Minęła dopiero godzina a tu już wbijają pseudointeligenckie wywody, wykop at its finest.
Obiektywnie rzecz biorąc sami są po części sobie winni, prawnie rzecz biorąc są oczywiście niewinni. Tak samo jak ubranie mini spódniczki prawnie rzecz biorąc nie może prowadzić do gwałtu, tak robienie czegoś takiego w mocno islamskim kraju obiektywnie patrząc rozsądne nie jest.
Co by było jakby byli zasymilowani? Nie wiem nie jestem jasnowidzem, za to jej brak
Trzeba jednak sprawiedliwie zaznaczyć, że Turcy Osmańscy =/= Arabowie. Arabowie do dziś uważają Turków raczej za wieloletnich okupantów i ludzi o innym języku i kulturze (choć tożsamej religii). Rebelie, bunty i antyturecka partyzantka były na tych ziemiach standardem, na czym potem skorzystał "Lawrence z Arabii". Decyzji o kolonizacji izraelskiej nie podjęli więc Arabowie sensu stricto, ale ichniejszy "okupant". Trzeba jednak ciągle pamiętać, że Arabowie bynajmniej nie byli Żydom wrodzy.


@Mleko_O: Rozumiem
@Wegrzynski: Nie zastanawiało Cię nigdy dlaczego wszędzie, jak świat długi i szeroki, tam gdzie byli Żydzi były też pogromy? Jest w tym też trochę ich winy

@Mleko_O bo ludzie o innej kulturze wewnątrz kraju to idealny wręcz cel na kozła ofiarnego. Większość tych pogromów miała jakieś absurdalne powody gdzie ludzie wręcz na siłę spychali całą złość na odeminnych kulturowo sąsiadów bo niby na kogo mieli zwalić własne niepowodzenia? Zresztą do dzisiaj
Minęła dopiero godzina a tu już wbijają pseudointeligenckie wywody, wykop at its finest.


@Mleko_O: Piszesz że żydzi nie byli niewinni w kwestii pogromów i osoby które Ci to wytykają nazywasz pseudointeligencją... ok?

Obiektywnie rzecz biorąc sami są po części sobie winni, prawnie rzecz biorąc są oczywiście niewinni. Tak samo jak ubranie mini spódniczki prawnie rzecz biorąc nie może prowadzić do gwałtu, tak robienie czegoś takiego w mocno islamskim kraju obiektywnie patrząc