Wpis z mikrobloga

Jakiś czas temu był na wykopie test dotyczący aspergera/spektrum autyzmu, wypełniłem i wyszło mi blisko górnej granicy punktowej (38/50).
Jak tak czytam o "cechach" osób z tą przypadłością to trochę (no dobra, bardzo) jakbym czytał o sobie.
Jak fachowo nazywa się taki prawdziwy test specjalistyczny, gdzie mogę go wykonać i ile kosztuje?
W internecie znalazłem jedynie jakieś opisy testów dla dzieci z jakimiś kosmicznymi kwotami dochodzącymi do 2k.
Jakieś luxmedy czy inne tego typu firmy mają w swojej ofercie może taką usługę?

#psychologia #psychiatria #asperger #autyzm #luxmed #ubezpieczenia #zdrowie
  • 43
@kantek007: powiem Ci że trochę by mi ulżyło gdybym wiedział że to to a nie że jestem po prostu dziwny.
Podczas gdy jakichś zachowań można się wyuczyć aby nie zachowywać się dziwnie, tak w sytuacji w której moje podejście jest bardzo odmienne w wielu kwestiach, musiałbym albo z tym walczyć i próbować się dostosowywać i zgarniać niezrozumiałe dla mnie pociski osób z zewnątrz, albo potrafić ustalić powody takiego stanu rzeczy i
@kantek007: No tak.
Z tym że potrafienie zrozumieć powodów danych rzeczy wydaje mi się czymś co jest na plus.
Oznacza to świadomość i lepsze zrozumienie siebie.

Nic, będę ogarniał temat z jakimś testem.
Z tego co widzę, ten który zaproponowałeś (MMPI-2), dotyczy cech osobowości.
Oni na podstawie takiego testu są w stanie połączyć zbiór jakichś cech i przypisać je konkretnie do aspergera (za jednym zamachem) czy na jego podstawie ustalają ogólne,
@Wykopowicz_Ryan: nie szukaj w Luxmedzie, tylko w miejscowych poradniach psychologiczno pedagogicznych, te prywatne czasem mają ofertę dla osób dorosłych. Możesz też sprawdzić stowarzyszenia zajmujące się osobami z autyzmem. Diagnoza to nie tylko testy, to wywiad, kwestionariusze, badanie lekarskie itp.
@kantek007 w sumie to mam taką rozkminę.
Czytałem trochę w temacie i jako przykład objawów u osób z autyzmem jest nierozumienie metafor.

Przykład:

Powiedzenie, że ktoś był wielki jak dąb oznacza dla nich, że ktoś, dosłownie, był wysokości drzewa


Jak to jest? Osobiście nie mam z tym problemów i dla mnie jest oczywiste że nie może istnieć człowiek wielkości dębu. Przekoloryzowują temat czy jednak faktycznie osoba z autyzmem słysząc coś takiego myśli
@Wykopowicz_Ryan: 39/50 ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Pogódź się z tym, że jesteś gdzieś w spektrum i tyle. Ja wiem, też by mi dało to spokój ducha, gdybym mogła wsadzić rzeczy, które mnie dotyczą do odpowiednich szufladek w swojej głowie, tak jak robię ze wszystkim innym. Naprawdę jest dużo osób z jakimiś zaburzeniami ze spektrum, a nawet o tym nie wiedzą. Najgorzej, jeśli przez to myślą, że coś
@10129: a jaki robiłeś sobie sam, RAADS R?

Nie wiem jak odpowiedzieć na niektóre pytania.
Np. "I don't like to be hugged or held."

Bo jednocześnie lubię i nie cierpię.
Zależy kto tuli i czy nie jestem np. czymś zajęty.
Obcy jak się zbliżają za bardzo to mnie mega irytuje, ale to pewnie każdy tak ma.
No a takich pytań może być tam więcej.

U mnie to nie jest takie proste.
@kufloweiklonazepam @kantek007 @Castellano @konpucjusz @vincivinci @umtali @kufloweiklonazepam @10129 @haabero @jrs2 @kostniczka

Popisałem po gabinetach różnych, podzwoniłem i odpowiedź brzmi "nie zajmujemy się tym, elo".
Dzwoniłem też na infolinię jakąś psychologiczną, połączyła mnie z konsultantem bodajże NFZ, i jedyne co mi się udało uzyskać to kolejne numery telefonu.

Więc jeszcze spróbuję zadzwonić na te numery a jak nie to zostają mi te dziwne oferty >1 - 2 koła.
Chociaż według mnie to jakaś