Wpis z mikrobloga

@ckgjdg: xd no tak, a fakt, że początkowo nie chcieli jej dać Nobla to już pies xd
No i że musiała #!$%@?ć z Polski bo na tym zagrajdołku to nic by nie osiągnęła.
  • Odpowiedz
@ckgjdg: tylko co chcesz tym memem przekazać? Że fajnie jest komuś podkladac kłody pod nogi, dopóki się o nie nie #!$%@??

Jesus Christ, Skłodowska się teraz w grobie przewraca że jej feministyczna osoba jest dzisiaj wykorzystywana do antyfeministycznych treści
  • Odpowiedz
@ckgjdg: i fakt, że dla ówczesnych konserwatywnych tabloidów ważniejszy był jej rzekomy romans z którymś ze współpracowników, niż jej osiągnięcia naukowe.
  • Odpowiedz
@Mirrak: Jakiej Polski? Chodzi Ci o imperium rosyjskie? Czy kongresowkę?

Maria Skłodowska Curie odebrała bardzo dobre nauczanie od ojca, nauczyciela fizyki i matematyki. Rodzeństwo to sama intelektualna śmietanka.

Na jej osiągnięcia pracowało kilka pokoleń polskich elit. Czy można powiedzieć, że jej ojciec nic nie osiągnął, bo został w Polsce? Nie bardzo.
  • Odpowiedz
@Mirrak: A ja twierdzę, że nic by nie osiągnęła, gdyby nie to, że otrzymała staranne wykształcenie od jej ojca, a ojciec od swojego ojca.

Na zachodzie w tamtych czasach uczyliby ja maks medycyny i to niekoniecznie. Na popowstaniowych terenach byłej I RP kobiety miały szczególną rolę w odrodzeniu Polski. Ówczesne elity przetrzebione przez powstania, utrzymały myśl narodowowyzwoleńczą właśnie poprzez kobiety.

Dlatego to, że jej ojciec przywiązywał tak dużo uwagi do edukowania swoich dzieci, córek jak i synów, było kluczowe w jej
  • Odpowiedz
@dziecielinapala: A kto zarządzał polskimi ziemiami w XIX wieku? Kto zdecydował o tym, że nie mogła studiować? Może ktoś z dynastii Piastów? A może Jagiellonów czy Wazów? Czy może Narutowicz lub Piłsudski?

Samo to że mogła studiować i pracować z sukcesami w paryskiej akademii nauk było wielkim sukcesem jej nauczyciela, czyli Władysława Skłodowskiego.
  • Odpowiedz
no skrot myślowy, co to zmienia odnośnie dyskryminacji?


@dziecielinapala: wiele zmienia, bo wtedy w Polsce nikt studiować nie mógł, bo Polski nie było, więc dyskryminacji też nie było.

Można było studiować w Austrii, Prusach/Niemczech, albo w Rosji, ale tam to obce państwa to ustalały.
  • Odpowiedz